Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

  Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

  Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

  Ebeveynlerin heyecanla beklediği, ilk ben gördüm atışmalarına sebep olan, bebeklerde diş çıkarma dönemi kimi zaman zorlu geçebiliyor. Bebeğin sağlıklı gelişim sürecinde bu dönemi rahat atlatabilmesi için ailelerin bu konuda gerekli araştırmayı yapması ve bilinçlenmesi gerekir. Bazı bebekler bu süreçte daha çok zorlandıkları için anneye olan  düşkünlükleri  de artıyor. Huzursuzluk ve huysuzlukları sebebiyle annenin daha fazla ilgilenmesi gereken bu süreçte desteğe ihtiyaç duyduğu göz ardı edilmemelidir.

  Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

  Bazı bebeklerin diş çıkardığını, hiç bir belirti göstermeden ek gıda döneminde kaşıktan gelen sesle ya da elinizi ısırmasıyla fark etmeniz mümkün.  Diğer  bebeklerde diş çıkarma belirtileri ile süreç takip edilir. Diş çıkarma belirtilerinin aynı anda her  bebekte olması da beklenemez.

  • Uyku düzeninde değişiklik, ( Özellikle üst üste  geceleri  ağlayarak uyanma)
  • Huzursuzluk ve huysuzluk halleri,
  • İştahsızlık, (Beslenmeyi anne sütü yada biberonla karşılama)
  • İştahsızlığa bağlı kilo alımında yavaşlama veya kilo kaybı,
  • Ateşlenme, (Hastalıktaki gibi uzun süre devam etmeyen ateşlenme)
  • Isırma ve  ellerine aldıkları her şeyi çiğneme isteği,
  • Yakalarını ıslatan, sürekli ağızdan akan su,
  • İshal yada dışkının üst üste yumuşak olması,
  • Ağız etrafında oluşan döküntüler,
  • Kulak ağrısı ( Ağrıya bağlı kulağını, yanağını sıkma ve kaşıma )
  • Diş etlerinde şişlik ve kızarıklık,
  • Alt temizliğine özen gösterilmesine rağmen ishale bağlı pişik; bebeklerde diş çıkarma belirtileridir.

  Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır?

  Bebek doğduktan sonra ebeveynleri merak ettiren konuların başında ” Bebekler  ne zaman diş çıkarır? ” olur.  Zorlu bir süreç olmasına rağmen ilk dişlerin çıkması aileleri heyecanlandıran durumların başında gelir. Halk arasında ” Diş Buğdayı ” diye adlandırılan aile kutlamaları da yapılmaktadır.

  Doğası gereği her bebek birbirinden farklı gelişim süreci gösterir. Diş çıkarma dönemi de bu süreçler arasındadır. Bebeklerde 3. aydan itibaren dünyayı ağızla keşfetme hareketi ebeveynleri ” Bebeğimin dişleri erken mi çıkacak? ”  sorusuna yöneltir. Ellerini ağza götürme bebeğin, kendi ellerini ve dünyayı keşfetme eylemidir.

  Bebekler Ne Zaman Diş Çıkarır? sorusunun cevabı; genellemenin dışında kalan bebekler hariç 6 ve 7. ayları kapsayan dönemdir. 5 ve 12. aylar arasında bebeğin ilk dişlerini çıkarması uzmanlar tarafından normal karşılanır. Bebeklerin büyük çoğunluğu ilk olarak alt çenedeki ön kesici dişlerini çıkarır.

  Bebeklerde Diş Çıkarma Sıralaması Nasıldır?

  1.  4-10 ay aralığında: Alt  keser dişlerin çıkması beklenir. 6-7 yaş civarında düşler.

  2.  8-12 ay aralığında:  Üst ön keser dişlerin çıkması beklenir. 6-7 yaş civarında düşer.

  3.  9-13 ay aralığında: Üst yan keser dişlerin çıkması beklenir. 7-8 yaş civarında düşer.

  4.  10-18 ay aralığında: Alt yan keser dişlerin çıkması beklenir. 7-8 yaş civarında düşer.

  5.  13-19 ay aralığında: Üst  birinci azı dişlerin çıkması beklenir. 9-11 yaş civarında düşer.

  6.  14-18 ay aralığında:  Alt azı dişlerin çıkması beklenir. 9-11 yaş civarında düşer.

  7.   16-22 ay aralığında: Üst köpek dişlerin çıkması beklenir. 10-12 yaş civarında düşer.

  8.  17-23 ay aralığında: Alt köpek dişlerin çıkması beklenir. 10-12 yaş civarında düşer.

  9.  23-31 ay aralığında: Alt ikinci azı dişlerin çıkması beklenir. 10-12 yaş civarında düşer.

  10.  25-33 ay aralığında: Üst ikinci azı dişlerin çıkması beklenir. 10-12 yaş civarında düşer.

  Bebeklerde Diş  Çıkarmaya Ne İyi Gelir?

  Zorlu diş çıkarma dönemlerini; bebeğin en konforlu şekilde atlatabilmesi için yapılabilecek basit yöntemler şu şekilde sıralanabilir.

  1. Boya ve zararlı kimyasallar içermeyen diş kaşıyıcılar kullanılabilir. Gösterişinin cazibesine kapılmayarak, içi sıvı dolu olan diş kaşıyıcılarından, patlama riskine karşı kaçınılmalıdır. Buz dolabında bekletilmiş diş kaşıyıcı daha etkili olacaktır.

  2. Alerjik reaksiyonlara sebep olmayacak diş jeli kullanılmalıdır. Bunun için uzmana danışılması tavsiye edilir.

  3. Diş etlerini kaşımasına yardımcı olacak sert sebze ve meyveler soğuk olarak ebeveyn kontrolünde  verildiği taktirde  bebeğin rahatlamasını sağlayacaktır.

  4. Temiz bir bez veya tülbent parmağa sarılıp  sodalı suya batırılarak, diş etine yapılan masaj da rahatlamasının yanı sıra ağız bakımına da destek olacaktır.

  Bebekler Ne Zaman Diş Kaşıyıcı  Kullanır?

  Diş çıkarma belirtileri gösteren, ellerini kullanma, verilen şeyi tutma eylemi başlamış bebeklerin diş kaşıyıcı kullanmasında bir sakınca görülmez. Önemli olan bebeğe zarar vermeyecek kalitede diş kaşıyıcı tercih etmektir. Bebekler ilk süt dişlerinin çıkma dönemi yani 4 + aydan itibaren diş kaşıyıcı kullanabilir.

  Bebeklerde Diş Çıkarma Ne Zaman Başlar, Ne Zaman Biter?

  Bebeklerin emekleme, konuşma, vb… eylemleri gerçekleştirme zamanı nasıl ki birbirinden farklıysa; diş çıkarma dönemleri de birbirinden farklı zamanları kapsayabilir.

  Ortalama ilk diş çıkarma dönemi 4-10 ay aralığında başlar ve 2,5-3 yaş civarında üst ikinci azı dişlerin çıkmasıyla son bulur. Bu süreci süt dişlerin düşme zamanı olan 6-7 yaş dönemi takip eder.

  Bebekler Ne Zaman Diş Fırçalar? Bebeklerde Diş ve Ağız Bakımı.

  Bebeklerde ağız bakımı; bebeğin ilk beslenmesinden itibaren başlatılabilir. İlk 6 ay su ihtiyacı olmadığı için emme sonrası ağızda kalan süt bir süre sonra dilde ve diş etlerinde kalacağından  yaralara sebep olabilir. Bu sorunların önüne geçmek için temiz bir bez yada tülbent parmağa sarılıp sodalı suya batırıldıktan sonra bebeğin ağız içi temizlenebilir.  Uzmanlar gazlı bez kullanımının da uygun olduğunu söylüyor.

  Bebeğin diş çıkarma belirtileriyle birlikte, ağız bakımının yanı sıra rahatlatmak  için  parmak fırçası yardımıyla fırçalamak uygun olacaktır. Parmak fırçasının seçimi; uzman hekim tavsiyesinde yapılması uygun olur. Normal diş fırçalama dönemi  yumuşak fırça ile bebeğin tükürme bilinci oturduğunda başlanabilir. ( 1,5-2 yaş civarı) Diş fırçasının bakteri üreteceği göz önünde bulundurularak 4 aydan fazla kullandırılmamalıdır.

  Sağlıklı ve mutlu günler dileriz..

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.