Kirpik Uzatma ve Gürleştirmenin Doğal Yöntemleri Nelerdir?

  Kirpik Uzatma ve Gürleştirmenin Doğal Yöntemleri Nelerdir?

  Kirpik Uzatma ve Gürleştirmenin Doğal Yöntemleri, Hemen hemen tüm kadınlar uzun ve gür kirpiklerinin olmasını ister. Fakat kullanılmakta olan, kötü makyaj ürünleri, sağlıksız ve yetersiz beslenme alışkanlıkları, genetik nedenler ve bazı kullanılan ilaçlar ya da geçirilen hastalıklar nihayetinde, kirpikler genellikle istenen uzunlukta ve kalınlıkta olmamaktadır. Tabi ki bunu yanında kirpiklerin sağlıklı uzaması ve daha sık olması için değişik yöntemler bulunuyor.

  Kirpiklerin kalınlaşması ve uzamasına yardımcı olan solüsyonlardan vitaminlere, kaliteli maskaralardan badem yağına kadar kullanabileceğiniz ürünler ve yöntemler bulunmaktadır.

  Kirpik Uzatma Yöntemleri

  Önce bilmemiz gereken, saçlarımızın doğal ve sağlıklı bir halde olması için gereken vitaminler kirpiklerimiz içinde gereklidir. Yeterli miktarda B vitamini, A ve E vitaminleri günlük beslenmede mutlaka olmalıdır.

  Gerekli olan vitaminler saçlarınızın daha canlı görünmesini ve kirpiklerinizin daha hızlı uzamasını sağlayacaktır. Havuç, muz gibi B ve E vitamini yönünden zengin taze meyve ve sebzeler hem kirpikleriniz hem de cilt için oldukça yararlıdır.

  Şifalı bitki uzmanlarının kirpikler için genellikle en çok tavsiye ettiği bitkisel ürün badem yağı. Makyaj yaptıktan ya da duştan çıktıktan sonra kirpiklerinize badem yağı sürebilir ve kirpikleri nemlendirerek koparak kırılmalarını, dökülmelerini azaltabilirsiniz.

  Cilt tipinize uygun, kaliteli makyaj malzemelerini kullanmak, uzun vadede kirpiklerin yıpranarak dökülmesinin engelleyecektir. Almış olduğunuz makyaj malzemelerinim hipoalerjenik olmasına dikkat etmelisiniz. Unutmayınız ki kirpik uzatma ve gürleştirme uygun ürün kullanılarak ve iyi bir bakım yapmanın sonucunda olabilmektedir.

  Kirpik Uzatmak İçin Doğal Yöntemler

  • Birer çorba kaşığı aloevera jeli, jojoba yağı ve 1 bardak suda 10 dakika demlendirilmiş papatya çayından da 1 çorba kaşığı alınarak bir kapta karıştırılır. Günde 2 kez, sabah ve akşam olmak üzere rimelsiz, temiz kirpiklere uygulanır. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulanır. Uygulama için kulak temizleme çubuğundan faydalanabilirsiniz. Kirpik diplerine rahatlıkla sürülebilir. Göze zararı yoktur.
  • Her gün taze yapmanız gereken bir tarif için ise, birkaç tane badem, fındık ve cevize ihtiyacınız olacaktır. Teflon tavada malzemeleri kavurduktan sonra, havanda ezerek çıkaracağınız öz yağı, kulak çubuğu yardımıyla kirpik diplerine sürmelisiniz.
  • Günde 2 defa kirpiklerinizi kirpik tarağı ya da fırçası ile tarayın. Eğer kirpik fırçası yoksa temiz bir maskara fırçası da kullanabilirsiniz. Fırçaya birkaç damla E Vitamini yağı ekleyin ya da bu yağı direkt kirpiklerinize sürün. E Vitamini yağı kirpiklerinizin dökülmesine engel olacaktır. Kirpiklerinizi her gün fırçalamak kirpiklerin uzamasını harekete geçirecek ve kirpiklerinizin daha sağlıklı, daha kalın görünmesini sağlayacaktır.
  • Kirpiklerinizi zeytinyağı sürün. Zeytinyağı saçları güçlendirmek ve saç uzamasını harekete geçirmek için kullanılmaktadır. Pamuğun üzerine bir kaç damla zeytinyağı damlatın ve hafifçe kirpiklerinize sürün. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkayın. Bu yöntemi 4 hafta boyunca ya da istediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar uygulayın.
  • Vazelin de saç ve kirpik uzamasını harekete geçirir. Yatmadan önce kirpiklerinize sürün ve sabah uyandığınızda ılık suyla durulayın. Eğer elinizde E Vitamini yoksa vazelini kirpik fırçanıza sürüp gece yatmadan önce kirpiklerinizi bununla fırçalayabilirsiniz.
  • Günlük besinlerinizin kirpik uzamasını ve güçlenmesini destekleyecek B, D ve E vitaminleri içerdiğinden emin olun. Bu vitaminler maskara ve kirpik kıvırıcılarının vereceği zararlara karşı kirpiklerinizin güçlü olmasını sağlar.
  • Protein ve vitaminler bakımından zengin besinler tüketmeye çalışın. Balık, yumurta, soya proteini ve yoğurt gibi besinler kirpiklerinizin uzamasına yardımcı olur. Somon balığı omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir ve güçlü tırnakların, parlak saçların, uzun kirpiklerin gelişmesine yardımcı olur.
  • Göz makyajınızı silmeyi ihmal etmeyin. Ancak silme işlemini de nazikçe yapın ve hem kirpiklerinize hem de hassas göz çevrenize zarar vermemeye özen gösterin.
  • Kirpik kıvırma aletlerini kullanmamaya çalışın. Bunların kullanımı tüm uğraşlarınıza mani olabilir çünkü kirpikleri zayıflatırlar ve kırılmalarına yol açabilirler. Ayrıca kirpikleriniz istediğiniz uzunluk ve gürlüğe ulaşana kadar maskara da kullanmamaya çalışın ya da ara sıra takma kirpik kullanın.
  • Bir parça pamuğu yeşil çayın içine batırın ve kirpiklerinize yayın. Yeşil çay kirpiklerin uzamasını harekete geçirecektir.
  • Göz kapaklarınıza nazikçe yapacağınız masaj kan dolaşımını hızlandırabilir ve bu da kirpiklerin uzamasını harekete geçirebilir. Ellerinizi temiz bir şekilde yıkadıktan sonra parmaklarınızla göz kapaklarınıza hafif hafif masaj yapın.
  • Gözlerinizi çok fazla ovalamaktan kaçının. Gözlerinizi çok fazla ovalamak kirpiklerinizin gevşemesine ve daha hızlı bir şekilde dökülmesine yol açabilir.
  • Makyajınızı temizlerken kirpiklerinizi çekmemeye özen gösterin. Bunun için de daha önce de belirttiğimiz gibi makyajınızı nazik bir şekilde ve hafif hareketlerle temizlemeniz gerekmektedir.

  Kirpik Nasıl Gürleşir ve Uzatılır

  Kirpik, kaş ve saçınıza dıştan yapılan güçlendirme kürlerine devam ederken, vücudumuzu içten de bu yönden de beslemek gereklidir. A, B ve E vitamini, biotin tüketmek bu sürede oldukça önemlidir. Deniz ürünleri, işlenmemiş tahıllar, süt ürünleri, fındık, fıstık, badem, ceviz, ay çekirdeği, her türlü yeşil yapraklı sebze, zeytin, zeytinyağı, yumurta, tereyağı, soya tüketilecekler arasında sayılabilir. Bunların yanında her zaman elinizin altında bulundurabileceğiniz ve evde kolaylıkla yapıp saklayabileyeceğiniz kür için; 1 kg balın içine ikişer yemek kaşığı dövülmüş olmak üzere çiğ buğday, çiğ arpa, çiğ karabuğday ve 1 çay kaşığı safran ilave edilir.  Bu karışımı karıştırırken balın yapısını bozmamak için tahta kaşık kullanılmalıdır. Kavanozda bitene kadar saklanabilir. Her sabah aç karnına 1 çay kaşığı yenmelidir. 1 ay sonunda saç, kaş ve kirpiklerdeki farkı hiçbir dıştan kür yapmasanız bile göreceksiniz.

  Piyasada satılmakta olan birçok kaş ve kirpik serumu bulunuyor. Fakat kullananların yapmış olduğu yorumlara bakıldığında kadınların bu ürünlerden memnun olmadığı genel çoğunluk tarafından belirtilmektedir. Bazı ürünler ise gözlerde ciddi boyutta hasara yol açmaktadır. Kimyasal içeriği bulunan bu serumları kullanmaktansa, bitkisel kürlerden yararlanmak her zaman önerilmektedir. Bazı bünyelerde, bazı kürler işe yaramadığı görülsede en sonunda bir tane kürün mutlaka çalıştığı görülmektedir.

  Kirpik Bakımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Tıpkı saç bakımına özen gösterdiğiniz gibi kirpik bakımına da özen göstermelisiniz.
  • Yağlı makyaj temizleyicileri tercih etmelisiniz. Böylece makyaj kalıntılarını kirpiklerinizden arındırmak için aşırı baskı uygulamanız gerekmeyecektir.
  • Haftada 3 defa badem yağı, zeytinyağı ve kakao yağı ile kirpiklerinize bakım yapabilirsiniz. Böylece kirpikleriniz hem nem kazanacak hem de beslenecektir. Bu yağları kulak temizleyicilerine sürüp kirpik diplerine uyguladıktan sonra fazlasını yumuşak bir mendille alıp yatağa girebilirsiniz.
  • Kirpiklerinize uygulayacağınız yağların kimyasal madde içermemesine dikkat etmelisiniz. Paketlerde TSE damgasının olmasına, belirli ve güvenilir markalara ait olmasına, kaliteli olmasına özen göstermelisiniz.
  • Kirpik bakımında kozmetik ürünler de kullanılabilir. Bu ürünler bilinen markaların ürünü olmalı, belirli kalite belgeleri olmalı, yurt dışından geliyorsa CE belgeleri ve Türkiye’de ise TSE belgeleri olmalıdır.
  • Rimel uygulaması kirpiklere zarar verebilmektedir. Bu sebeple ürünü yumuşak hareketlerle uygulamalısınız. Ayrıca rimelin kaliteli olması ve nemlendirici özelliği olması da önemlidir. Rimel de bir kuruma gözleniyorsa kullanım süresi dolmuş demektir ve kullanımdan kaçınılmalıdır.
  • Uyumadan önce makyaj kesinlikle temizlenmelidir. Kirpik bakımı adına yapılacak en önemli adım kirpiğin tamamen makyajdan arındırılıp nefes almasına izin verilmesidir.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.