Özkan Uğur Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

  Özkan Uğur Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

  Özkan Uğur Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır? MFÖ grubunun Özkan’ı Türkiye’nin en iyi bas gitarını kullanan biridir. Kendisi, müzisyen, bas gitarist, perküsyoncu, şarkıcı, ve aktördür ve oldukça başarılı bir kişidir. Aynı zamanda oyunculukta yapan ünlü müzisyen, müziğin kendisi için oldukça önemli olduğunu ve ilk sırada geldiğini belirtmiştir. Başarılı müzisyen kendisine ait oldukça değişik kişiliği ile aynı zamanda sempatikliği ve canlı müziklerde hareketliliği renkli bir sanatçı olduğu söylenebilir. Kendisine Barış Manço tarafından hediye edilen Fender Jazz Bass kullanmaktadır. Şimdi hep birlikte yazımızda Özkan Uğur’u tanıyalım.

  Özkan Uğur Kimdir?

  Özkan Uğur, 17 Ekim 1953’te ailenin beşinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının adı Hurşit Uğur’dur. İlkokulu Reşat Nuri Güntekin İlkokulu’nda okurken mandolin ile tanıştı. Fenerbahçe Lisesi’nden mezun oldu. Lise yıllarında “Atomikler” adında amatör bir grup kurup, dönemin popüler şarkılarını çaldılar. Müzik hayatına 1970 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda başladı.

  Müzik hayatına Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası’nda başlayan Uğur, 1971 senesinde Mazhar Alanson ve Fuat Güner’in kurduğu Kaygısızlar grubunda profesyonel olarak basgitar çalmaya başladı.

  1972’de kurulan Kurtalan Ekspres’in ilk kadrosunda bulunan Uğur bir süre sonra aynı yıl kurulan ve Erkin Koray’ın grubu olan Ter’de çalmaya başladı. Ter’den sonra, askerden dönen Barış Manço’nun yeniden kurduğu Kurtalan Ekspres’e katılıp 1973–1975 yılları arasında dönem dönem onlarla çalıştı.

  Edip Akbayram-Dostlar ve Seyhan Karabay-Kardaşlar kadrolarında da bulunan Uğur, 1975’te Ersen ve Dadaşlar’da çalmaya başladı. Uğur, 1976’da yine Fuat Güner-Mazhan Alanson liderliğinde kurulan İpucu Beşlisi’ne geçtiğinde müzikal yolculuğunda Anadolu Rock sayfasını kapatmış oluyordu.

  1978’de Galip Boransu ve Cengiz Teoman ile Grup Karma’yı kuran Uğur, Mazhar Alanson ve Fuat Güner’le aynı müzikal dili konuşuyordu ve MFÖ’nün Özkan’ıydı. Hayatında başka projeler olsa da grubun ayrılmaz üyesiydi.

  Özkan Uğur Nerelidir?

  Özkan Uğur İstanbul’ludur.

  Özkan Uğur Kaç Yaşındadır?

  Özkan Uğur 17 Ekim 1953 doğumludur 69 yaşındadır.

  Özkan Uğur’un Gerçek İsmi Nedir?

   Raif Özkan Uğur’dur.

  Özkan Uğur’un Boyu Ne Kadardır?

  Özkan Uğur’un boyu 1,80 cmdir

  Özkan Uğur’un Kilosu Ne Kadardır?

  Özkan Uğur’un kilosu 85 kgdır.

  Özkan Uğur Ne Zaman Vefat Etti?

   

  Bundan önce 2 defa kansere yakalanan ve iyileşen müzisyen ve MFÖ grubunun solisti Özkan Uğur, 2022 nisan ayında hastalığının bir kez daha nüksettiğini açıklamıştı. Sanatçı, ilaç tedavisine başladığını ve sahnelere bir süre ara vereceğini sevenlerine duyurmuştu.

  Tedavisinin olumlu yönde gittiğini ve önümüzdeki ay sahnelere dönebileceğini duyurmuştu.

  08.07.2023 tarihinde, Acıbadem Altunizade Hastanesi, İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında hayatını kaybeden Özkan Uğur’un vefatı tüm sevenlerini yasa boğdu.

  Özkan Uğur’un Burcu Nedir?

  Özkan Uğur Terazi burcudur.

  Özkan Uğur Evli midir?

  1989 yılından beri Aysun Aslan’la evlidir.

  Özkan Uğur Nerede Okudu?

  Fenerbahçe Anadolu Lisesi mezunudur.

  Özkan Uğur Hangi Filmler ve Dizilerde Oynadı?

  ARKADAŞIM ŞEYTAN’ FİLMİYLE İLK DEFA BEYAZPERDEDE
  MFÖ’nün grup olarak büyük başarı kazandığı 80’lerde oldukça üretken ve verimli olan Uğur, 1988’de Fuat Güner ve Mazhar Alanson’un da rol aldığı Arkadaşım Şeytan filmiyle beyazperdede ilk defa görünmüş oluyordu.

  1996 yılında Yavuz Turgul’un yönettiği Şener Şen ve Uğur Yücel başrollerini paylaştığı “Eşkıya” filminde rol aldı. Aktör olarak adından başarıyla söz ettiren Uğur, çeşitli reklâm filmlerinde de oynadı. Atv’de yayınlanan Ağırlığınca Altın yarışmasını sundu.

  1997’de başrolünde Meltem Cumbul’un oynadığı, Uğur Turagay filmi Karışık Pizza‘nın soundtrack albümündeki “Maksat Muhabbet Olsun” şarkısını seslendirdi.

  ‘EŞKIYA’DA OYNADI
  1999 yılında yönetmenliğini Eşkıya filmini de çekmiş olan Yavuz Turgul’un yaptığı uzun soluklu TV dizisi İkinci Bahar’da Şecaattin rolünü büyük başarıyla canlandırdı. Dizideki rolüyle hafızalara kazınan Uğur’un, müzikal ve teatral anlamda sahip olduğu yetenekleri büyük takdir topladı.

  2001’de yönetmenliğini Sinan Çetin’in yaptığı Komser Şekspir’de kamera önüne geçtikten sonra, 2002’de Suna Pekuysal’la başrolleri paylaştığı Yeter Anne isimli TV dizisinde oyunculuk yaptı. Dramadan komediye farklı türlerde oldukça başarılı bir oyunculuk performansı sergileyen Uğur, tüm bu dönemler boyunca her şeyin üstünde tuttuğu grubu MFÖ’yle albüm ve konser çalışmalarına da devam etti.

  G.O.R.A.’DA GARAVEL KARAKTERİNİ YİNE BÜYÜK BAŞARIYLA CANLANDIRDI
  Alacakaranlık, Cennet Mahallesi ve İstanbul Şahidimdir isimli yapımlarda oynadıktan sonra 2004’te Cem Yılmaz’ın yönetmen koltuğuna oturup gişe rekoru kırdığı filmi G.O.R.A.’da Garavel karakterini yine büyük başarıyla canlandırdı. G.O.R.A.’nın soundtrack’i için yaptığı “Olduramadım” isimli şarkıyla ilk solo çıkışını gerçekleştirdi.

  2006’da “Kısık Ateşte 15 Dakika” isimli TV dizisinde Fazıl karakterini canlandırdı.

  2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz’ın yaptığı “Pek Yakında” adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Şirincan Çakıroğlu, Çağlar Çorumlu, Ayşen Gruda ve  Tülin Özen ile birlikte rol aldı.

  Özkan Uğur Diskografisi

  Barış Manço & Kurtalan Ekspres
  1972: Ölüm Allah’ın Emri / Gamzedeyim Deva Bulmam
  1973: Lambaya Püf De / Kalk Gidelim Küheylan
  1973: Gönül Dağı / Hey Koca Topçu
  1974: Nazar Eyle / Gülme Ha Gülme

  Rıfat Öncel & Kurtalan Ekspres
  1973: Zeynebim / Dosta Bizden Selam Olsun

  Erkin Koray & Ter
  1972: Hor Görme Garibi / Züleyha

  Mazhar – Fuat
  1974: Türküz Türkü Çağırırız (LP)

  Edip Akbayram & Dostlar
  1974: Garip / Kaşların Karasına

  Ersen & Dadaşlar
  1975: Dostlar Merhaba / Ne Sevdiğin Belli Ne Sevmediğin
  1975: Gafil Gezme Şaşkın / Güzele Bak Güzele
  1976: Ekmek Parası / Zalim

  Selda & Dadaşlar
  1976: Türkülerimiz (LP)

  Seyhan Karabay & Kardaşlar
  1976: Kan Davası / Dam Üstünde Çul Serer

  İpucu Beşlisi
  1976: Heyecanlı / Hop Otur Hop Kalk

  Grup Karma
  1978: İmkansız / Mutlu Mu Gülenler

  MFÖ
  1984: Ele Güne Karşı Yapayalnız
  1985: Peki Peki Anladık
  1986: Vak The Rock
  1987: No Problem
  1990: Geldiler
  1992: Agannaga Rüşvet
  1992: Dönmem Yolumdan
  1995: M.V.A.B.
  2006: AGU
  2011: Ve MFÖ

  Solo şarkılar
  Maksat Muhabbet Olsun, Karışık Pizza filmi
  Olduramadım, G.O.R.A.
  Bir Bakman Lazım, Erşan Kuneri dizisi

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.