Daddy Issues Nedir? Nasıl Geçer?

  Daddy Issues Nedir? Nasıl Geçer?

  Daddy Issues Nedir? Nasıl Geçer? Kız çocukların ilk kahramanları babasıdır. Bazı çocuklar bu konuda şanslı iken bazıları ise baba konusunda şanslı değildir. Baba kız ilişkisi bir kadının geleceğini belirlerken çok önemlidir. Bir kadının evliliği, yaşadığı ilişkilerde daddy issues önemli ol oynamaktadır.

  Daddy issues, “baba meseleleri veya baba kompleksi” anlamına gelmektedir.

  Aşağıdaki yazımızda daddy issues kavramının ne olduğu kız çocukları ve erkek çocukları üzerindeki etkilerinin neler olduğu ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

  Daddy Issues Nedir?

  Daddy issues bir çocuğun küçük yaşlardan itibaren babasında karşı geliştirdiği olumsuz davranışlardır. Bu olumsuz davranışlar genelde kadınlarda daha yaygın gözlemlenmektedir. Daddy issues ile ilgili olumsuz bir şey yaşayan kadınlar hızlı ilişki kurar ve hızlı ayrılık kararı alır. Aynı zamanda evlilik korkusu, dikkat çekme isteği gibi özellikleri yaygın olarak ortaya çıkmasına neden olur.

  Daddy issues kavramı ilk kez Freud tarafından ileri sürülmüştür. Freud’dan sonra bu kavram Carl Jung tarafından ele alınmıştır. Freud’un psikanalitik teorisinde erkek çocuğun anneye hayranlık duyduğu, kız çocuğunun ise babaya hayranlık duyduğu gibi detaylara değinilmiştir.

  Daddy Issues sorunları? 

  • Babanın erkenden hayatını kaybetmesi
  • Babanın evi terk etmesi
  • Çocuğun baba tarafından suistimal edilmesi
  • Sorumluluğunu yerine getirmeyen baba

  Daddy Issues Belirtileri Nelerdir?

  Bir kadının daddy issues olduğu nasıl anlaşılır? sorusunun cevabı birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Daddy issues olan kişiler genelde kendine zarar verme eğilimindedir. Bu kişiler dikkat çekmeyi sever ve özgün olmak için marjinal görüntü vermeye çalışırlar.

  Yeme bozukluğu, kiloya dikkat etme, bencil tavırlar, abartılı davranışlar ve ben merkezli davranışlar daddy issues belirtisidir.

  Daddy Issues Olan Kadınların Genel Özellikleri Nelerdir ?

  Babalarının yarattığı duygusal eksikliği telafi etmek isteyen kadınlar genellikle iki aşırı uçta davranırlar; ya bir erkeğe bağımlı hale gelme veya tam tersine, kendilerine bağımlı olacak erkeklerle birlikte olma ya da yakın ilişkilerden kaçma, evlilik korkusu veya günübirlik ilişkiler yaşama eğiliminde olurlar. Baba meseleleri olan kadınların ortak özelliklerini şöyledir:

  1. Yaşlı erkekleri tercih ederler.
  Bilinçdışındaki baba figürüne uygun olarak hayatlarındaki boşluğu doldurabilecek, güven ve onaylanma ihtiyacını karşılayacak, maddi durumu iyi, kendinden emin yaşlı erkeklerle ilişki kurarlar. Ancak bir baba-kız ilişkisinde olduğu gibi, bu eşleşme bir güç dengesizliği getirebilir.

  2. Aşırı yapışkan olurlar.
  Bunun nedeni doyurulmamış ilgili ve sevgi ihtiyaçlarıdır. Her anlarını partnerleriyle geçirmeye çalışırlar, birlikteyken de küçük bir kız çocuğu gibi sürekli dokunarak, öperek, sarılarak bunaltırcasına yakınlık isterler. Ancak fazla samimiyet tez ayrılık getirir riski ile karşı karşıya kalırlar.

  3. Çok kıskançtırlar, paylaşmayı bilmezler.
  Terk edilme korkusu nedeniyle partnerlerinin sevgisinden şüphe ederler ve aldatılma ihtimalini düşünerek onu sürekli kontrol altında tutarlar ve bir dedektif gibi takip ederler. Ancak partnerlerini fazlasıyla sık boğaz ettikleri için, kendini doğuran kehanet gibi korktuklarını başlarına getirirler ve partnerleri tarafından aldatılırlar ya da terk edilirler.

  4. Sürekli dikkat çekmek ve göz önünde olmak isterler.
  İlgi görme ve erkeklerin dikkatini çekme konusundaki doymak bilmez arzuları nedeniyle genellikle tercih edilen kişi olmayı isterler. Ama bu istek zamanla bir talebe ve zorlamaya dönüşür. Bebeksi konuşma ve tavırlarıyla ya da kaprisleriyle ilgi odağı olmaya çalışırlar.

  5. Seks konusunda cüretkârdırlar.
  Seksi erkekleri kendilerine bağlanma yolu olarak görürler.

  6. Evli, yani bir başka kadına ait olan erkekleri çekici bulurlar. 
  Çünkü çocukken baba sevgisinden, ilgisinden ve şefkatinden yoksun kalmışlardır, sanki babalarını annelerine kaptırmış gibi hissederler. Babalarının yerini doldurmak amacıyla evli, orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde hep babalarını ararlar, onları babalarıyla kıyaslarlar veya en acısı da kendi aşk duygularının gerçek ve samimi olduğunu düşünürler ve öteki kadınla açık veya gizli rekabet ederler.

  Dady issues nedir

  Daddy Issues Sorunu Çözülebilir Mi?

  Daddy issues problemi yaşayan kişiler bu sorunun çözülebilir olup olmadığını merak etmektedir. Daddy issues sorunu yaşayan kişiler bu sorunun farkında olmalıdır. Sorunun farkına vardıktan sonra uzman birinden psikolojik destek almalıdır. Bu destek sayesinde davranışlarının farkına varabilirler.

  Kadının Çocuklukta Babasıyla İlişkisi Partner Seçimini Etkiler Mi?

  Babaları kız çocuklarının en büyük kahramanlarıdır. Çocuklar korumaya muhtaç ve güçsüzdür. Bazı çocuklar için geçerli olmasa dahi, her kız çocuğunun hayali babası gibi biriyle hayatını birleştirmek ister. Genelde kızlar bir erkekle tanıştığında ilk babasıyla karşılaştırma yapar ve tüm erkeklerin babası gibi olduğunu düşünerek büyür. Bu nedenle partnerinde de babasının özelliklerini arar.  Bu nedenle eğer çocukken babasıyla arasında güçlü bir bağ varsa,  gelecekteki ilişkisi daha sağlıklı olacaktır.  Bu nedenle herkes için geçerli bir şey olmasa dahi kız çocuklarının babasıyla ilişkisi partner seçimini etkilemektedir.

  Baba Meseleleri Olan Kadınların Genel Özellikleri Nedir?

  Bilinçaltında baba boşluğu olan kişiler bu eksikliği telafi etmek için uç davranışlar sergiler. Böyle olan kadınların genel özellikleri aşağıda yer almaktadır.

  • Yaşlı erkekleri tercih eder.
  • Aşırı yapışkan olur.
  • Kıskançtır.
  • Paylaşmayı bilmezler.
  • Evli erkekleri daha çekici bulurlar.
  • Ön planda olmayı severler.
  • Dikkat çekmeyi severler.

  Daddy Issues Testi Var Mı?

  Daddy issues testleri bulunmaktadır. Bu testler sayesinde böyle bir durumun olup olmadığının saptanması zordur. Bu testler her zaman doğru sonuç vermez. Doğru bir sonuç almak isterseniz bir psikoloğa danışabilirsiniz.

  Daddy Issues Çözülebilir Bir Sorun mudur?

  Kadınlar daddy issues sorunu ile karşı karşıya iseler genellikle iki uç yönde bulunurlar. Ya kendilerini korumak için tamamen ilişkilerden uzak dururlar ya da sık aralıklarla kötü ilişkiler yaşarlar. Temel sorun ise bu durumun farkında olmamaları ve başka seçeneklerin olabileceği ihtimalini düşünmemeleridir. Durumun farkına varmaları için çoğu kez birinin desteği şarttır.

  Daddy issues olan kişiler bir psikoterapi ile duygu ve davranışlarının farkına varabilirler. Geçmişte oluşan düşünce kalıplarını kırarak sağlıklı ve mutlu mutlu ilişkiler yaşayabilirler. Psikoterapinin oluşturacağı farkındalık ruhsal anlamda iyi hissetmelerine ve doğru seçimler yapmalarına yardımcı olur.

   

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.