Evde Bitkisel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  Evde Bitkisel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

  Evde Bitkisel Cilt Bakımı Nasıl Yapılır? Cilt bakımı her kadının önem verdiği konuların başında gelmektedir. Bakımı düzenli yapılan bir cilt aslında makyajı yapılmış cilt gibi görünmektedir. Cildinize ne kadar iyi bakarsanız, bir o kadar makyaj yapmaya da ihtiyacınız kalmayacaktır. Yazları aşırıya kaçmadan güneşlenmek, cildin sağlığını koruyan D vitaminin sağlamaktır. D vitamini ile cildiniz daha sağlıklı, parlak ve rengi olarak doğal güzel bir görünüm elde etmektedir.

  Cildinize bakım yapmak için, cilt bakım ürünlerine para dökmek zorunda değilsiniz, basit bir şekilde evinizde de yapabileceğinizi unutmayınız. Sonuçta dikkat ederseniz yüz kremleri, nemlendiriciler bitki özlerinden yararlanarak yapılıyorlar. Siz evinizde doğal bitkisel olarak cilt bakımınızı içinde kimyasal olmayan malzemelerle yapabilirsiniz.

  İşte size tavsiye edeceğimiz cilt bakım yöntemleri;

  Öncelikle cilt bakımını yapacağınız zaman, temizlik, peeling, maske, serum ve nemlendirici, sıralamasıyla yapmalısınız.

  Evde Cilt Temizliği Yaparak İşe Başlayın

  Cilt bakımı yaparken öncelikle cildinizi bakım için uygun hale getirmeniz gerekir. Cilt bakımı öncesi cilt temizliği yapmak için sık kullanılan teknikleri uygulayarak daha temiz bir cilt sahibi olabilirsiniz.

  Genel olarak evimizde bulunan ve midemizi rahatlatmak için içtiğimiz maden suyu çok iyi bir mineral kaynağıdır. Sodanın içerisinde bol miktarda bulunan mineraller cilt için de oldukça faydalıdır. Cildi canlandırarak, cildimizi temizler, bunu için yüzünüzü isterseniz maden suyu ile yıkayın, isterseniz, temizleme pamuğunu batırıp cildinizi temizleyebilirsiniz.

  • Akneli Ciltler İçin Limon İle Cilt Temizliği

  Limonun özellikle, ciltte oluşan lekeler, siyah noktalar ve sivilceleri kurutmak için birebir iyi gelen doğal bir ilaçtır. Limonun içeriğinde bolca asit ve yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Limonun suyunu tonik olarak kullanabilirsiniz, bu tonik cildinizde bulunan gözenekleri sıkılaştırır, akneleri kurutur ve iyi bir renk açıcı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle de cildiniz yağlı ise limonla cildinizi temizleyin, cildinize iyi gelecektir. Bunu için makyaj temizleme pamuğuna birkaç damla limon suyu damlatıp, cildinizi nazikçe temizleyin.

  Cildinizi Ölü Derilerden Arındırın. Peeling Yapın.

  • Zeytinyağı Ve Şeker Peelingi (Kuru veya Karma Ciltler İçin)

  Zeytinyağının antioksidan etkisi ile cildiniz yenilenir, parlar ve yumuşaklığını sağlarsınız. Şeker ile cildi canlandırır ve sıkılaştırır. Bu ikili ile yapılan peeling ciltten ölü hücreleri temizlemiş olursunuz. Bu vereceğimiz tarif kuru ve karma ciltler için uygundur.

  Bir kabın içerisine zeytinyağı ve toz şekeri koyun, iyice karıştırdıktan sonra daha önceden temizlemiş olduğunuz cildinize nazikçe masaj yaparaktan dairesel hareketlerle cildinize yedirin. Bu işlemi tamamladıktan sonra cildinizi ılık su ile temizleyin, yapmış olduğunuz bu peeling ciltteki ölü derileri temizler, cildi sıkılaştırır ve cildi nemlendirir.

  • Kahve Telvesi İle Peeling Yapılışı

  Türk kahvesinin içerisinde bulunan yüksek derecede ki kafein, vücuda ve cilde sürüldüğünde müthiş bir şekilde canlandırma özelliği bulunmaktadır. Kahve telvesi cilde sürüldüğünde, ciltteki ölü derileri temizlemekle kalmaz, aynı zamanda cilde canlılık kazandırır ve cildin daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Bunun için içmiş olduğunuz kahvenin, telvesini yüzünüze masaj yaparak nazik hareketlerle sürün, sonrasında ılık su ile durulayıp, nemlendirici sürerek tamamlayın.

  Evde Kendi Cilt Maskenizi Yapabilirsiniz

  Cildinize uyguladığınız maskelerin amacı, bakım ve temizlik yapmaktır. Bu maskeler cildiniz için önemli bir yer tutmaktadır, son zamanlarda  piyasa satılan maskelere kullanıcılar tarafından oldukça rağbet görmektedir. Bu maskelerin içeriğine bakacak olursak, hemen hepsinde bir bitkinin veya meyvelerin özlerinden yapıldığını görmekteyiz. Endüstriyel olarak satılan markaların yapmış olduğu maskeleri sizde evinizde doğal olarak yapabilirsiniz. İşte size evinizde kolaylıkla yapabileceğiniz maskelerin yapılışı;

  Yaş Maya Maskesi İle Evde Cilt Gençleştirme

  Yaş maya olsun veya kuru maya olsun her ikisi de içeriğinde bulunan yararlı mikro organizmaların sayesinde çok yararlıdır. Yaş maya yapı itibarıyla, nemli ve hamur kıvamında olur, kuru maya ise toz şeklinde olup, küçük paketler halinde satılmaktadır.

  Mayayı maske olarak cildimize uyguladığımızda, cildi germe etkisi vardır, aynı zamanda düzenli uygulandığında kırışıklarla savaşır, ciltte oluşan lekelerin rengini açarak görünümü güzelleştirir ve sivilce oluşumunu, varsa sivilceleri kurutur. Bu uygulamayı 15 günde bir tekrarlarsanız, cildi gençleştirir ve etkisine şaşırırsınız. 40 yaşından sonra ise haftada bir, bu uygulamayı yapmalısınız.

  • Yaş Maya/Kuru Maya ve Süt (Karma ve Kuru Ciltler İçin)

  Malzemeler: 2 yemek kaşığı süt, 1 yemek kaşığı yaş maya ya da kuru maya

  • 1 yemek kaşığı sütün içerisine mayayı yavaş yavaş ekleyerek karıştırın.
  • Elde ettiğiniz losyon kıvamındaki maskeyi cildinize yukarı hareketlerle bir maske fırçası yardımı ile göz altı dahil tüm yüzüne sürün. Yaklaşık 20/30 dakika kadar cildinizde bekletin.
  • Maske kuruyup cildiniz iyice gerildikten sonra yüzünüze tampon şekilde ılık su uygulayıp maskesinin yumuşamasını sağlayın.
  • Maske yumuşadıktan sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

  Yumurta Akı Maskesi (Tüm Cilt Tipleri İçin)

  Evlerimizde her zaman bulunan yumurtanın faydaları saymakla bitmez. İçerisinde bulunan, yüksek miktarda protein, kalsiyum ve vitaminler sayesinde cilde sağladığı faydalar bir hayli yüksektir. Bunlar arasında, cildi sıkılaştırır, kırışıkları azaltır, genişleyen gözenekleri küçültür, sivilce ve siyah noktaları yok eder.

   

  Yumurta Akı Maskesi Uygulama:

  • Yumurtanın akı ile sarısını ayırın.
  • Ayırdığınız yumurtanın akını köpürene kadar çatal ile iyice çırpın.
  • Çırptığınız karışımı göz altı dahil temiz cildinize yukarı hareketlerle sürün.
  • 20/30 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.
  • Yumurta akı maskesini haftada 1 ya da 15 günde 1 uygulayabilirsiniz.
  • Ballı Süt Maskesi (Lekeli Ve Akneli Ciltler İçin)

  Ballı Süt Maskesi Malzemeleri:

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı limon
  • 1 tatlı kaşığı süt (Akneli ciltler süt olmadan yapmalıdır.)

  Ballı Süt Maskesi Uygulama:

  • Tüm malzemeyi losyon kıvamına gelecek şekilde karıştırın.
  • Elde ettiğiniz karışımı temiz cildinize sürün.
  • 20/30 dakika bekledikten sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.

  Evde Yapabileceğiniz Doğal Serum ve Nemlendiriciler

  Evde Nemlendirici Yapmak

  1- Zeytinyağı İle Nemlendirici:

  Sofralarımızdan eksik etmemeye çalıştığımız zeytinyağının yararları saymakla bitmez. Zeytinyağı doğal bir nemlendirici kaynağıdır, bunun için kuru ve karma ciltlerde nemlendirici olarak kullanılabilir. Zeytinyağının içerisinde bulunan yağ asitleri çok güçlüdür, bunun içinde, cilde ilk uygulanmaya başlandığı zamanlarda çok hızlı bir şekilde cilde nüfuz ederek, hızlı bir şekilde nemlendirme sağlamaktadır. Zeytinyağının antioksidan özelliği sayesinde, birçok cilt rahatsızları içinde kullanılabilmektedir. Bu rahatsızlardan bazıları, ciltte döküntüler, kızarık ve kaşıntılardır. Bunlar ve benzeri rahatsızlıklarda tedavi etmek için zeytinyağından yararlanılmaktadır. İçeriğinde barındırmış olduğu E vitamini sayesinde, cilde uyguladığınızda, cildi gençleştirir ve sıkılaştırmaktadır.

  2- Üzüm Çekirdeği Yağı:

  Üzüm çekirdeği çok güçlü bir antioksidandır. Cildi yenilen, sıkılaştırır ve kırışıkları açar. Gözaltı morluklarını gidermedeki en etkili yağdır. Üzüm çekirdeği yağını göz altınızda yer alan mor bölümlere nazikçe sürmeniz halinde, cildinizde yenilenme ve morluklarda iyileşme görebilirsiniz.

  3- Argan Yağı İle Nemlendirici Yapımı:

  Fas’ta aynı zamanda hayat ağacı denilen argan, cilt ve saç bakımında kullanıldığında oldukça etkili bir yağdır. Argan yağı yapı olarak çoğunlukla saç bakımında kullanılmaktadır. Argan yağı saçlara parlaklık vermektedir ve aynı zamanda bu yağ masaj yağı olarak ta kullanılabilir.

  4- Badem Yağı:

  Badem yağının, cilde ve saçlara etkileri oldukça fazladır. Badem yağı içeriğinde A ve K vitamini barındırır. A ve K vitaminleri cildi nemlendirmeye yardımcıdır. Badem yağı aynı zamanda cilt çatlaklarına da iyi gelir. Badem yağı, kaşların, kirpiklerin, saçların, sakalların güçlenmesini ve kalınlaşmasını sağlar.

  5- Jojoba Yağı:

  Jojoba yine güçlü nemlendirici özelliğine sahip doğal bir yağdır. Cildi yatıştırır ve derinden bakım sağlar. Cildin elastikiyet dengesini sağlamasına yardımcıdır. Saçlara bakım yapar, yumuşatır ve nemlendirir.

  6- Lavanta Yağı:

  Lavanta yağı saç köklerini besler ve kepeğe karşı etkilidir. Uykudan önce birkaç damla lavanta yağını yastığa damlatırsanız kolay uykuya dalmanızı sağlar ve sizi rahatlatır. Cildin rengini açar ve cilt yorgunluğuna karşı etkilidir.

  7- Kantaron Yağı:

  Kantaron yağı, cilt yenileme ve cildi pürüzsüz hale getirme işlemlerinde kullanılan etkili bir yağdır. Kantaron yağı, aynı zamanda bebeklerde oluşabilen pişik tedavisinde ve ciltte oluşan yanık izlerinde, izlerin kaybolması içinde kullanılır.

  8- Hindistan Cevizi Yağı:

  Hindistan cevizi yağı içerdiği özellikler sayesinde, saç ve vücut bakımında kullanır. Vücudu ve saçları parlatma da ve nemlendirme de etkisi oldukça yüksektir. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda maske olarak da kullanılabilir. Yüz kısmında oluşan ve göz altı kırışıklarını yumuşatır ve açar.

  Vücut Peelingleri İle Cildinizi Yenileyin

  Vücut peelingleri; genellikle tuz, şeker, kayısı çekirdeklerinden oluşur. Aromatik bir koku salgısı içinde Jojoba damlaları, tatlı badem yağı gibi karışımlar peelingin kalıcılığını sağlayarak, cildinizin hem sağlıklı hem de güzel görünmeye devam etmesine olanak tanır. Peeling özelliği olan ölü deriden cildi arındırmak, gözenekleri açmak ve cildin nefes almasını sağlamak ruhunuza ve bedeninize iyi gelecektir. Alerjik bir cildiniz varsa ve tozlu ya da kirli bir yerde yaşıyor ve çalışıyorsanız, haftada iki defa mutlaka cildinizi ölü deriden arındırmalısınız. Vücudunuzu ölü deriden arındırmadığınız zamanlarda gözenekler kapanacak, cilt nefes almayıp deri altı oksijensiz kalacağından erken yaşlanmaya sebep olacaktır. Hassas bir cildiniz varsa, sert peelingleri tercih etmemelisiniz. Ovalarken kızarıklık oluşuyorsa, tahrişe sebebiyet vermeden kremsi soft peelingleri tercih etmelisiniz. Peeling uygularken etki eden peelingi deriden ovalama yaparak çıkarmaya dikkat etmelisiniz. Buradaki ovalama eylemi de cildinizde kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacak, sağlıklı görünmesine katkıda bulunacaktır. Vücut peelinglerini asla yüz bölgesinde kullanmayınız. Yüz bölgesinde kullanıldığı takdirde kılcal damar çatlamalarına sebep olacaktır. Vücut peelingleri sert deri uygulamalarında daha etkili sonuçlar almanıza olanak tanır.

  Vücut Peelingi Nasıl Kullanılır?

   

  Peeling uygulamasından önce mutlaka yapacağınız bölgeyi ıslatmanız gerekmektedir. Bunun için ılık ya da sıcak bir duş almanız yeterlidir. 15 dakikalık bir duş sonrasında, duşta iken vücut peelinginizi yapabilirsiniz. Vücut peelingini dairesel hareketlerle nazikçe uygular ve çok sert ovalamaktan kaçınmalısınız, peeling sonrası kızarıklık ve tahrişe sebebiyet vermemiş olursunuz.  Aşağıda sizin için tavsiye edebileceğimiz vücut peelinglerini sıraladık.

  Tuz Peelingleri: Tuz peelingleri, deniz tuzundan elde edilmektedir ve cildinizdeki tüm toksinleri atmak için en çok tercih edilen harika bir peeling yöntemidir. Tuz peelinglerini yağlı ciltler için uygulanmalıdır, kuru ve çok hassas ciltler için önermiyoruz. Tuzdaki asit hassas ciltlerde hemen kızarıklığa ve tahrişe neden olabilir. Eğer cildiniz kuru ise, tuz peelingini aromatik yağlarla karışım haline getirip kullanabilirsiniz. Böylece sertliğini bir nebze kırabilirsiniz. Bu karışımda yağ bir nem vereceği için kuru cilde de iyi gelecektir, aynı zamanda bu aromatik yağlar muhteşem bir kokuya da sahiptir. Hafta da bir kez uygulayabilirsiniz.

  • Kahve Peelingleri: Bu doğal peeling yönteminde kahve fincanınızın dibinde kalan tortuyu bir fırça yardımı ile vücudunuzun her bölgesine sürüp 15 dk bekledikten sonra yine dairesel hareketlerle çıkarabilirsiniz. Bu peelingin içinde aynı zamanda yüksek antioksidan seviyesi nedeniyle cildi sıkılaştırmak ve selülit görünümünü azaltmak için idealdir. Haftada iki kez uygulayabilirsiniz.
  • Pirinç Peelingleri: Uzak doğudaki insanların vazgeçemediği bir peeling yöntemidir. Pirinçleri bir gece önceden suda bekletin ve pirinçleri süzerken suyunu ayırın. Bir pamuk yardımı ile tüm yüzünüze ve vücudunuza sürün. Cilt canlanmasını, beyazlamasını ölü deriyi tahriş etmeden sağlayacaktır. Haftada 3 kez temiz cilde uygulayabilirsiniz.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.