Yüze Limon Sürmenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

  Yüze Limon Sürmenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

  Yüze Limon Sürmenin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Limon: Vitamin ve mineral deposudur. Doğanın bizlere vermiş olduğu bir antioksidan ve antibakteriyeldir. İçerisinde B1, B2, B6 ve C vitaminlerini bulundurur. Bu içerdiği vitaminler sayesinde bir çok cilt bakım ürünlerinin temel malzemeleri arasında yer almaktadır. Yüze limon sürmek zarar verir mi? endişeye kapılmanın yersiz olduğu, zararlarının aksine cildi tedavi eden doğal bir şifa kaynağı olduğu birçok araştırmalarla kanıtlanmıştır.

  Yüze Limon Sürmenin Cilde Faydaları Nelerdir?

  Yüzde oluşan lekeleri yok eder:

  • Limonun bünyesinde sitrik asit bulunmaktadır. Limon bu asit sayesinde cilt lekeleriyle savaşmada oldukça etkili bir doğal çözümdür. Limon suyu güneş kaynaklı lekeler, güneş yanıkları, kahverengi cilt lekeleri ve sivilceler yüzünden oluşan lekeleri yok etmede çok başarılı sonuçlar vermektedir. Düzenli bir şekilde yüze limon suyu sürüldüğünde lekeler de gözle görülür bir biçimde lekeler hafifler.
  • Sivilce lekelerinin yok olması için 1 dilim limon lekenin üzerine kapatılır ve 5 dakika boyunca bekletilir, sonrasında yüzümüz ılık suyla durulanır. Bu uygulama ile sivilce lekesi yok edilebilir.

  Siyah noktaları yok eder:

  • Limon suyu maskesi ile ciltteki gözenekler açılır. Gözeneklerin içinde birikmiş olan kir, yağ ve siyah noktalar sitrik asit sayesinde yok edilir.

  Sivilceleri yok eder:

  • Limon, antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için cildin üst ve alt tabakasında bulunan bakterileri yok eder. Bu bakterilerin temizlenmesiyle, ciltte bulunan sivilcelerin iltihabını kurutur ve  yeni sivilcelerin oluşumu önlenir.

  Cildi nemlendirir:

  • Yağlı ciltler limonun özellikleri ile ciltte bulunan fazla yağlardan kurtarırken, kuru ciltlere ise nemi arttırmak içinde,içerisinde limon bulunan maskeler kullanılabilir. Eşit miktarda zeytinyağı ve bala eklenen limon suyu karışımı kuru ciltler nemlendirmek için doğal bir nemlendirici elde ederiz.

  Cildin yağ dengesini düzenler:

  • Ciltte bulunan yağ miktarının artması ciltte bir parlaklık oluşturur ve gözenekleri tıkayarak genişlemelerine neden olur. Ciltte bu yüzden sivilce ve siyah nokta oluşmasının önünü açar. Bu sorunu önlemek için yüze limon sürmek, cildin yağ dengesini düzenleyebilirsiniz. Limon yağlı ciltleri kurutur, dengeye getirerek, cildin daha az yağlanmasını sağlar.

  Cildi ölü hücrelerden temizler:

  • Limon cildi ölü deriden temizleme özelliğine sahip olan antibakteriyel etkisi ile doğal bir kaynaktır. Esmer şeker ve yumurta akı gibi malzemelerin içine dahil edilen limon suyundan doğal bir peeling elde yapılabilir. Limon suyu içerikli bu peeling ile birlikte ciltteki ölü deriler yok edilir.

  Tıkanan gözenekleri temizler:

  • Yağlı ciltlerin en büyük sorunlarından biri tıkanmış gözeneklerdir. Ciltte fazla yağ birikmesi, gözeneklerin tıkanıp daha da genişlemesine yol açar. Tıkalı gözeneklerde biriken kir ve bakteriler sivilce ile siyah nokta oluşumunu hızlandırır. Gözenekleri ve tüm cildi temizlemek için taze sıkılmış limon suyu bir pamukla yüze sürülüp cilt temizlenebilir.

  Cildi beyazlatır:

  • Limon suyunun cildi beyazlatması, bilinen en eski cilt bakım yöntemlerinden biridir. Yüze limon sürmek cildi beyazlatır mı? sorusuna verilen cevap, evet limon ile hem cildin beyazlatılabileceği hem de ton eşitsizliklerinin dengelendiği yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu işlem için limon suyuna pamuk batırılarak cilde tampon hareketleri yaparak cilde  sürülür. Her gün düzenli olarak bu işlem yapıldığında cildinizdeki farkı görürsünüz.

  Cilde parlaklık ve canlılık verir:

  • Limon C vitamini yönünden oldukça zengindir. C vitamini sayesinde yüze limon sürüldüğünde solgun olan cilt canlanır ve doğal bir parlaklık kazanır.

  Koltuk altı kararmasının önüne geçer:

  • İstenmeyen tüyleri temizlemek için kullanılan ağda sebebiyle zamanla koltuk altı kararır. İçerisinde bulunan sitrik asit ve C vitamini sayesinde düzenli olarak koltuk altına limon sürmek  koyulaşan ten rengini açabilmektedir.

  Dirsek, diz gibi bölgelerdeki kararmayı önler:

  • Her gün düzenli olarak 5 dakika boyunca kesilmiş limonu kararmış olan diz ve dirsek üzerinde konulup, bekletmek suretiyle kararmış olan bölgelerin rengi doğal bir yöntemle açılmış olur.

  Çillerin görünümünü hafifletir:

  • Yüzde bulunan ve oluşan cilt lekelerinde kullandığımız gibi limon sürerek çiller de yok edilebilmektedir. Her gün düzenli olarak çillerin üstüne limon sürülürse çillerin yoğun ve belirgin görünümü hafiflemesini sağlayacaktır.

  Deride oluşan çatlakları geçirir:

  • Limon sürmenin faydaları arasında çatlakları onarması da söylenebilir.
  • Limonun içerisindeki asit ve C vitamini sayesinde çatlakların belirginliği hafifletilir ve derideki hücreleri yenileyerek çatlaklar onarılabilmektedir.
  • Bu uygulama için kesilmiş bir limon çatlakların olduğu bölgeye sürülür ve 5 dakika sonra ılık suyla cildinizi durulayın. Limon hem vücudun çeşitli yerlerindeki kilo alıp-verme  değişimlerinden kaynaklı hem de topuklarda oluşan çatlakları tedavi edebilir. Her gün düzenli olarak uygulanması faydalıdır.

  Yüze Limon Nasıl Sürülür?

  limonun-cilde-faydalari-limonun-cildinize-7-mucizevi-etkisi

  1. Kırışıklıklara karşı limon maskesi

  Kırışıklara karşı limon maskesi;

  • Bir kabın içerisinde yarım tatlı kaşığı bal, 1 damla badem yağı ile 4 damla limon suyu iyice karıştırılır. Temiz cilde sürülüp 20 dakika beklenir. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

  2. Yağlı ciltler için limon maskesi;

  Limon içerisinde barındırdığı özellikleri ile ciltteki fazla yağ kurutur, cildin pH seviyesi dengeler. Bu maske ciltteki aşırı yağdan, siyah noktalardan ve sivilcelerden kurtulmayı ve gözeneklerin boyutunun küçültülmesi için kullanılır.

  Yapılışı:

  • Bir kabın içerisinde 1 yumurta beyazı, 4 damla limon suyu, 1 çay kaşığı kil ve 1 yemek kaşığı salatalık suyu iyice karıştırılır. Cilde sürülüp 15 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır.

  3. Cildi beyazlatmak için limon maskesi;

  Limon içeriğinde bulunan asit özelliği ve C vitamini sayesinde cildin renk tonunu eşitler, cildi beyazlatmak için kullanılan en etkili yöntemlerdendir.

  Yapılışı:

  • Bir kabın içerisinde 1 kaşık limon suyu, 1 tatlı kaşığı domates suyu ve 1 tatlı kaşığı salatalık suyu iyice karıştırılır. Temiz cilde sürülüp 15 dakika bekletildikten sonra cilt ılık su ile durulanır.

  4. Gözenekleri temizlemek için limon maskesi;

  Limon antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için cildi kir ve yağdan tıkanan gözenekler temizlenir, yapılan bu uygulama sivilcelerin tedavisine de yararlı olmaktadır.

  Yapılışı:

  • Bir kabın içerisinde 2 kaşık limon suyu, 2 çay kaşığı yoğurt, 2 çay kaşığı bal ve 1 yumurtanın beyazı iyice karıştırılarak yüze sürülüp, 15 dakika bekletilir, bekletildikten sonra cilt ılık su ile durulanır.

  5. Çilleri yok etmek için limon maskesi;

  Çillerin yoğunluğunu azaltıp, görünümünü hafifletmek için:

  • Bir kabın içerisinde 1 tatlı kaşığı limon suyu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı bal iyice karıştırılarak, elde edilen karışım çillerin üzerine sürülür ve kuruyana kadar bekletilir. Maske kuruduktan sonra ılık suyla cilt durulanır. Bu maskenin haftada 1 kez uygulanması yeterlidir.

  6. Sivilceleri kurutmak için limon maskesi;

  Limon antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için bu özelliği sayesinde sivilceleri kurutur ve cildi iltihaptan temizler.

  Yapılışı:

  • Bir kabın içerisinde yarım çay kaşığı limon suyu ve yarım çay kaşığı gül suyu karıştırılıp bir pamuk yardımıyla sivilcelerin üzerine sürülür.
  • 15 dakika bekledikten sonra cilt ılık suyla durulanır.
  • Bu işlem her gün uygulanabilir.

  7. Limon maskesi ile peeling yapmak;

  Peeling yapmak, cildi ölü deriden temizler, gözenekleri temizler ve cilt lekelerinin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Limonlu peeling sayesinde temizlenen cilt aynı zamanda canlı, parlak bir görünüme kavuşmaktadır.

  Yapılışı:

  • Bir kabın içerisinde 1 tatlı kaşığı esmer şeker, 1 tane yumurta beyazı ve 1 yemek kaşığı limon suyu iyice karıştırılarak, dairesel hareketlerle cilde sürülüp ve 15 dakika bekletilir, sonra cilt ılık suyla durulanıp nemlendirici sürülür. Haftada 1 kez bu peeling yapılabilir.

  Yüze Limon Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Dikkat edilmesi gerekenler:

  • Limonun cilde uygulanması, ciltteki hassasiyeti artırır. Bu nedenle cilde limon sürdükten sonra kesinlikle güneşe çıkılmaması gerekiyor. Güneş ışınlarına maruz kalmak ciltte lekeler oluşmasına neden olur.
  • Yüze limon sürme işlemi belirli zaman aralıkları ile yapılmalıdır. Her gün uygulandığı zaman cilde zarar vermektedir. Cildi kurutur, deriyi gerer, hassasiyet ve kızarıklığı arttırır, pullanmalar görülür. Bu sıkıntılarla karşılaşmamak için 2 veya 3 günde bir olarak yüze limon sürme uygulaması yapılmalıdır.
  • Yüze limon sürüldükten sonra veya içerisine limon karıştırılan bir maske cilde uygulandığında, bakım işleminden hemen mutlaka bir nemlendiriciyle cilt yumuşatılmalıdır.
  • Limon içerikli yapılan maskelerin ve cilde sürüleceğimiz limonun mutlaka taze olmasına dikkat etmek gerekir. Maske içeriğinde konsantre limon suyu varsa kesinlikle tercih edilmemelidir.
  • Açık yara, yanık, yeni oluşmuş bir sivilce bulunan bir cilde kesinlikle limon suyu temas etmesine izin vermeyin. Ayrıca egzamalı, kızarıklık sorunu olan, tahriş olmuş, güneşte yanmış bir cilde de limon sürülmemelidir. Bu nedenlerden dolayı yüze limon sürüldüğünde ciltteki tahribat, kuruluk ve acı hissi daha da yoğunlaşır.

  Yüze Limon Sürmenin Zararları

  Cilde sürülen limon bir çok yönden faydalı bir cilt bakım yöntemidir. Ancak limonun sahip olduğu içerik gereği yüze uygulanırken dikkatli olunması gereklidir. Limon ciltteki yağlanmayı önler. Bu özelliği yağlı ciltler için faydalıdır ancak kuru ve hassas ciltler için sakıncalı olabilmektedir.

  Limon yüze sürüldükten sonra:

  • Ciltte bir hassasiyet ve gerginlik hissi meydana gelir. Cildin kurumasına bağlı olarak deri gerilir, özellikle burun ve dudak kenarlarında pullanmalar oluşabilmektedir. Kızarık bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu durumda cilt irrite olduğu için limondan bir fayda alınamaz.

  Bu nedenden dolayı, kuru bir cilde sahip olan kişiler limonu doğrudan olarak yüzlerine sürmeyi tercih etmemelidir. Bunun yerine içinde limon suyu bulunan maskelerden faydalanabilirler. Limon içerikli maskenin kullanımının ardından bir cild nemlendiricisiyle cildi yumuşatmak gerekir.

  Yüze limon sürmek:

  • Belli bir ölçü ve sıklıkla uygulanmalıdır. Aşırıya kaçıldığı takdirde bazı bozukluklar ve rahatsızlıklar tetiklenebilir.
  • Limon sürmenin zararları arasında içindeki asit nedeniyle hassas deride yarattığı tahribat da bulunur.
  • İçerisinde limon suyu bulunan maskelerin kesinlikle göz altına sürülmemesi gerekir. Göz altındaki deri oldukça ince ve hassas bir yapıdır. Limonlu maskenin bu bölgeye teması halinde cilt tahriş olabilir, kızarabilir.

  Özellikle cildinizde bulunan sorunlarınız için limonu kullanmak istiyorsanız, bir dermatoloğa danışmanız tavsiye ederiz, dermatologlar size daha etkili çözümler sunabilir ve nelerden kaçınmanız gerektiğini söylerler.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.