Siyah Noktalara Doğal Çözüm Yolları Nelerdir? Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

  Siyah Noktalara Doğal Çözüm Yolları Nelerdir? Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

  Siyah Noktalara Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?: Siyah noktalar nasıl geçer, kıl kökü gözeneklerinin bazı sebeplerden tıkanması sonucu kendini gösteren, erkek, kadın, çocuk, genç ayırt etmeksizin herkesin karşılaştığı sıkıntılardandır. Engellenmesi zor,  kimi zaman tedavi gerektirse de…Baş etmek yada en aza indirmek mümkün. Hatta bazı dönemsel, ya da dış etmenlere bağlı olduğunda basit yöntemlerle sonlandırmak ta mümkün. Sıra bu basit yöntemleri sıralamada…

  Not: Yöntemleri denemeden önce yüze buhar banyosu uygulanırsa gözenekler yumuşayacak ve daha iyi sonuçlar alınacaktır.

  Siyah Noktalara Yumurta Akı:

  Yumurtanın içinde bulunan, doğal görevi yumurta sarısını korumak olan bu şeffaf ve berrak sıvının içeriğine bakalım ve yüzümüze bırakacağı faydayı görelim. İçeriğinde %10 protein çözünürle %90 su olan bu sıvı yağ içermez. Yağlı ciltte uygulanabilir.

  Not: Grip aşılarının yapımında kullanılmaktadır.

  Sıvının koruma özelliğinden dolayı cildimizi koruyabilir, yağsız oluşuyla siyah nokta arındırmada kullanılabilir.

  Yumurta Akı Maskesi:

  Malzemeler:

  1 adet yumurta akı

  1 adet peçete

  Yüze sürülebilen temiz, yumuşak fırça

  Çatal ve kap

  Uygulama:

  Yapılacak maskeden önce yüzü toz ve kirden arındırmak ve buhar banyosu uygulamak yani siyah noktaları, cildi yumuşatmak daha iyi sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

  İlkönce peçeteyi  hazırlayalım, burnumuza ve gözlerimize gelecek kısımlarını makas yardımıyla kesebiliriz. Daha sonra 3 kat olan peçete dikkatli bir şekilde tek yaprak kalacak şekilde ayrılır. Kaba koyulan yumurta akı çatal yardımıyla köpürene kadar iyice çırpılır. Çırpılan köpük kıvamındaki yumurta akı dikkatli bir şekilde gözlere gelmeyecek şekilde fırça yardımıyla, dairesel hareketlerle yüze sürülür. Üzerine hazırlanan peçete kapatılıp yapıştırılır.

  Yüzdeki maskenin kuruması 30 dk. bulacaktır. Kuruduğundan emin olunduğunda maske yavaş yavaş soyulur. Soyduğunuzda peçetedeki siyah noktaları göreceksiniz. İşlem tamamlandıktan sonra yüz ılık suyla yıkanır ve su bazlı nemlendirici uygulanır.

  Siyah Noktalara Hacı Şakir Sabunu:

  Şu anda Amerikan şirketinde olan, Türkiye’nin markalaşma tarihindeki bir üründür.100 yılı aşkın geçmişi vardır.1889 yılında ilk üretimi yapılmıştır.

  Yağlı ciltleri temizlemede ve siyah nokta oluşumunu en aza indirmede önemli rol oynar. Yağlı cildin temizlenmesini ve doğal, bebeksi cildin parlaklığını gösterir. Günlük temizleme için uygundur.

  Günde en fazla 3 defa uygulanmalıdır ki cilt kuruluğuna sebep olmasın. Cilt ölü deriden arındırılıp temizlendikten sonra su bazlı nemlendirici uygulanmalıdır.

  Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

  Siyah noktalar, kimi zaman insanı çileden çıkarır. Yüz bakımına önem verenler için zorlayıcı bir süreç olabilir.

  Siyah noktanın neden olduğunu belirlemekte nasıl geçeceğinin çözümü olabilir.(Dönemsel oluşu, dış etkenlerden kaynaklanması, kullanılan ilaçların yan etkisi gibi)

  Sabırla gerekli hususlara dikkat edilir ve yumurta akı maskesi, hacı Şakir sabunu ile cildi temizlemeye özen gösterilirse, zamanla ne kadar azaldığı gözle görülecektir.

  Cilt temizliği ön planda olmalı sık sık ılık suyla temizlemeye özen gösterilmeli. Güzel ve bakımlı görünmek elbette önemli. Fakat yağlı bir cildiniz var ise sık makyaj yapmaktan kaçınılmalı. Yağlı gıdaları tüketmekten uzak durulmalı. Sıkılarak temizlemekten kaçınılmalı.

  !!!!!! Cildinde yağ oranı fazla olan kişilerin, yağ oranı yüksek bakım ürünleri ve yağlı sabunları kullanmamaları tavsiye edilir. Su bazlı nemlendiriciler koruyucu özelliğiyle dengeyi sağlayacaktır.

  Siyah Noktalar Neden ve Nasıl Olur?

  Kişinin görünümünü etkileyen, aynaya bakma isteğini en aza indiren siyah noktalara sebep olan etkenleri ve nedenlerini sıralayalım:

  *Kıl köklerinin bulunduğu gözeneklerin yağ, kir ve deri döküntülerinin tıkanması  sonucu oluşur.

  *Yağlı besinlerin çok fazla tüketilmesinden kaynaklanır.
  *Ergenlik döneminde hormonların hızlı çalışmasından kaynaklanabilir.

  *Genetik yapıdan

  *Kullanmak zorunda kalınan ilaçlar

  *Sıkma işlemiyle temizleme

  *Yüze sık sık elle temas

  *Cilt yatkınlığı ve cildin yağ oranın yüksek oluşu baş  sebeplerden sayılabilir.

  Siyah Noktalar Ne Kadar Zamanda Geçer?

  Siyah noktalara yağlı ciltlerde daha sık rastlanır. Bu yüzden cildin ne kadar yağlı olduğuna bağlı olarak ne kadar zamanda geçeceği değişkenlik gösterir. Siyah noktaları düzenli olarak ciltten temizlemek ve cildi temiz tutmak bu süreci hızlandırır.

  Siyah Nokta ve Akne Olmaması İçin Öneriler:

  Ciltte siyah nokta veya akne olmaması hiç olmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden basit ve uygulaması kolay önerilerle önlem almak gerekir.

  Öncelik her zaman olduğu gibi cildi kirden arındırmak gerekir. Sürekli temiz tutmak, gözeneklerin kapanmasına izin vermeyeceği için siyah nokta oluşumuna engel olunur.

  Cilt yapısına uygun nemlendiriciler kullanılmalı. Ters işlem ciltte farklı reaksiyon oluşturur.
  Fazla yağlı ürünleri tüketmekten kaçınılmalı.(kendimize dur diyemediğimiz çekirdek, zevkle yediğimiz kızartmalar, bol yağlı hamurlar gibi)
  Yüze sık sık elle temastan kaçınılmalı. Yüze kir ve bakteri taşımanın önüne geçilmiş olur.

  Sık sık makyaj yapmaktan kaçınılmalı. Eğer makyaj yapıldıysa cilt yapısına uygun ürünler seçilmeli ve sonrasında iyi temizlenmeli. Makyajlı uyumamalı.

  Not: Genetik yapınız yağlı ve yatkın ise uzmandan destek almanız tavsiye edilir.

  Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.