Cilt Bakımı İçin Evde 10 Pratik Yöntem

   Cilt Bakımı İçin Evde 10 Pratik Yöntem

   Cilt Bakımı İçin Evde 10 Pratik Yöntem Cildinizin bakımı, cilt sağlığının önemi, önce kadınların olduğu ve herkesin dikkat ettiği bir konudur. Doğru bakım uygulamaları ile bakımı yapılmayan ciltler, beslenme bozuklukları, uyku düzensizlikleri, sigara – alkol gibi zararlı alışkanlıklar ve çevresel etkiler nedeni ile hızlı yıpranmaktadır, ışıltısını kaybedip ve hızlı bir şekilde  yaşlanır. bütün bu olumsuz faktörlerin bertaraf etmek için doğru cilt bakımı uygulamalarını alışkanlık hale getirmeliyiz. Evinizde son derece kolay uygulamalar ile cilt bakımını rahatça uygulayabilirsin. “Evde cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusu genelde sık sorulan sorulardandır.

   Cildinizi Temiz Tutun

   Cilt bakımının başlıca vazgeçilmez ilk kuralı cildin temiz tutulmasıdır. Evinizde cilt bakımı yaparken öncelikle cildinizi bol bol yıkamalısın. Gün içerisinde yapılmış olan makyaj, eve döndüğünüzde kesinlikle temizlemelisiniz. Bu temizleme için her cilt tipine göre temizleme jelleri ve temizleme sütlerinden yararlanabilirsiniz.

   Cildinizi Arındırın

   Cildinizi yıkayarak temizlemek her daim yeterli olmayabilir. Cilt temizlendikten sonra tonik kullanmak önemlidir. Tonik kullanarak, cilt gözenekleri, makyaj kalıntıları ve yağlardan arındırırsınız. Sivilce oluşumuna ve siyah nokta çıkmasının engellersiniz. Evinizde cilt bakımınızı yaptığınız zaman tonik olarak papatya çayı, gül suyu, elma sirkesi gibi doğal olan temizleyicileri kullanabilirsiniz.

   Cildinize Peeling Uygulayın

   Peeling, yüz güzelliğini elde etmek maksadıyla cildi lekelerden ve ölü hücrelerden arındırma uygulamasıdır. Bu cilt bakımı yöntemi, herkesin evde kolaylıkla uygulayabileceği bir yöntemdir. Hazır peelinglerden yararlanılacağı gibi, evinizde Türk kahvesi telvesine birkaç damla zeytinyağı damlatarak tüm cilt tiplerine uygun yararlı bir peeling yapabilirsiniz.

   Cildinizi Nemlendirin

   Sağlıklı ve nemli bir cilde sahip olmak istiyorsanız, öncelikle bol bol su içmelisiniz. Mevsim geçişleri esnasında, havadaki sıcaklığın değişmesi esnasında, ciltte kuruma ve nemin düşmesine neden olmaktadır. Her cilt tipine göre uygun nemlendirici kremler büyük bir kolaylık sağlasa da, cilt bakımınızı yaparken, cildiniz için nem konusunda faydalanabileceğiniz evdeki doğal malzemelerden bazıları; salatalık, zeytinyağı, bal, yoğurt, aloevera gibi kolaylıkla bulabileceğiniz malzemelerdir. Bu malzemeleri doğru ve düzenli bir şekilde kullanarak cildinizin ihtiyacı olan nemi sağlayabilirsiniz.

   Güneşin Zararlı Işınlarından Korunun

   Yalnızca yaz aylarında güneşin zararlı ışınlarından korunmak yetmez aynı zamanda kışında güneşin yaydığı UV ışınlarından korunmanız gerekmektedir. Bunun için güneşin zararlı ışınların korunmak için dışarıya çıkmadan önce kesinlikle güneşten koruyucu ürünlerden faydalanmalısınız.

   cilt-bakimi-nasil-yapilir-

   Cilt Tipinize Göre Bakım Yapın

   Her cilt tipinin yağ oranı, nem ihtiyacı birbirinden farklıdır. Doğru cilt bakımı evde, pratik şekilde doğal ürünlerle yapılsa bile cilt tipini bilip ona göre ürün kullanmanız yararınıza olacaktır. Örneğin, çok kuru ciltlerde yumurta beyazı cildi daha fazla kurutur. Çok yağlı ciltlerde yumurta sarısı cildi daha fazla yağlandırır. Ya da hassas cilde sahipsen, limon, elma sirkesi gibi asitli yapıya sahip malzemeler yerine bal, Hindistan cevizi yağı gibi tüm cilt tiplerinin rahatlıkla kullanabileceği ürünler tercih etmelisiniz.

   İhtiyacınıza Yönelik Bakım Yapın

   Ciltteki sorunların önceden belirlenmesi cildinizin bakımı için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Eğer ihtiyacınız sivilceleri kurutmaksa bu sorunun çözümüne odaklanmanız gerekmektedir. Cildiniz için öncelikle beslenme alışkanlıklarınız oldukça önemli bir yerdedir. Örnek olarak, sivilce ve yağlanma ile ilgili sorunları olan kişiler yağsız besinler tercih etmesi önemlidir. Kuru bir cilt problemi olan kişiler ise bol miktarda su tüketmelidir. Sorunun ne olduğuna karar verdikten sonra, cildinizin ihtiyacı olan çözümler için cilt bakımına başlayabilirsiniz.

   Cildinizi Cilt Maskeleri İle Destekleyin

   Cildinizi temizlediniz, nemlendirdiniz ve cilt bakımı için yapılması gerekenleri yaptınız ve cildini tüm zararlı etkenlere karşı korudunuz. Bütün bunları yaptıktan sonra, cildinize vitamin, mineral ve gıda takviyesi yapmak için en etkili yolu cilt maskeleridir. Evinizde uygulayabileceğiniz bol çeşitli, faydalı ürünlerle cildinizi aydınlatıcı, temizleyici, sivilceleri gideren, kırışıklık giderici bir çok farklı seçeneklerde maske yapabilirsiniz.

   Bol Su Tüketin

   Cilt bakımının ilk önce olmazsa olmazı nemdir. Vücudumuzda olduğu gibi, ciltteki hücrelerin de yarıdan fazlası sudan oluşmaktadır. Sağlıklı bir cilt hücrelerine sahip olmak, pürüzsüz bir cilde sahip olmak anlamına gelmektedir. Bunu elde etmenin en önemli uygulaması vücudun ihtiyacı olan su miktarını mutlaka karşılamalıyız. Bu da bol su su içmekten geçer.

   Beslenmenize Dikkat Edin

   Cilt bakımı nasıl yapılır?” sorusuna verilen tek cevap sağlıklı bir şekilde beslenmektir. Cilt güzelliği, yağ ve nem dengesinin yerinde olmasıyla mümkün olmaktadır. Sağlıksız bir şekilde beslenen kişilerde cilt kuruluğu, cilt rengi eşitsizliği, yağlanma, sivilcelenme gibi sorunlar sıklıkla görülmektedir. Eğer ciddi bir şekilde cilt problemleriniz bulunuyorsa ve tüm çabalarınıza rağmen evinizde uyguladığınız cilt bakımlarından ve maskelerinden yarar sağlayamıyorsan, mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.