Et Beni Nedir? Et Beni Neden Olur? Et Beni Tedavisi Nedir?

   Et Beni Nedir? Et Beni Neden Olur? Et Beni Tedavisi Nedir?

   Et Beni Nedir? Et Beni Neden Olur? Et Beni Tedavisi Nedir? Cildin üzerinde saplı olarak ta bilinen et beni, acıya, ağrıya ve kansere dönüşmeyen ben türlerinden biridir. Et benleri genellikle vücudun kıvrım bölgelerinde boyun çevresi, koltuk altı çevrelerinde görülmektedir.

   Genetik olarak geçme ihtimali çok fazladır, aile bireylerinde var ise kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. Et benleri kökü olmayan ve genellikle cilt renginde olurlar.

   Et Beni Nedir?

   Et benlerinin vücutta çıkmasında birçok farklı sebep rol oynar. Et benleri en fazla olarak ter bezlerinin olduğu yerlerde çıkarlar. Bu yerler de en çok boyun, koltuk altı ve kasık bölgesidir. Aile bireylerinde et beni olan kişilerde et beni çıkma olasılık çok fazladır. Aşağıda ki sıralanan nedenler de et beni çıkması olabilir.

   • Aile üyelerine ait olan et beni varlığı
   • Gebelik
   • İnsülin direnci
   • Tip diyabet 2
   • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
   • Sürekli boğazlı kıyafetler giymek
   • Aşırı şişmanlıkta sürtünmeyle
   • Stres
   • Kiloda ani düşüşler ve çıkışlar
   • Menapoz
   • Hormon seviyesindeki değişiklikler
   • Enfeksiyonlar

   Et Beni Nasıl Düşer?

   Et benlerinin doğal yöntemle düşürmek isterseniz, unutmamalısınız ki ilk önce sabırlı olmalısınız, sabırla aşağıda ki uygulamalardan size uygun olanı sabırla denemenizi tavsiye ederiz.

   Elma Sirkesi Yöntemi

   Bir pamuğun üstüne elma sirkesi damlatılır, elma sirkesi damlatılan pamuk et beninin üstüne konularak, üzerine sarılan pamuk bir gece bekletilir. Bu işlem et beni düşene kadar uygulanır.

   Limon Suyu Yöntemi

   Limonun asitli olan yapısı ve pH düşürücü sayesinde et benleriyle kolaylıkla kurtula bilinen doğal şifa kaynağıdır. Yarım bardak su ile bir adet limonun suyunu karıştırarak, pamuk ile karışımı et benlerinin üzerine iyice sürün. Bu karışımı sürmeyi haftada 3-4 defa uygulayın, ve bir ay içinde et benleri düşmeye başlayacaktır.

   Aspirin Yöntemi

   Aspirinle et beni düşer mi? 2 adet aspirini bir yemek kaşığı suda ezerek macun haline getirilir. Macun haline gelmiş aspirini et benlerinin üstüne sürün ve uygun şekilde et beninin üstünü kapatın. Ortalama olarak 3 saat bekleyin ve sonra yıkayın. Haftada 2 defa uygulayın. Bu yöntem diğer yöntemler arasında en etkili olanıdır. Yaklaşık 1 haftanın sonucunda et benleri düşmeye başlayacaktır.

   Hint Yağı Yöntemi

   Sirkede olduğu gibi hint yağının da orijinal olduğuna dikkat etmelisiniz. 1 yemek kaşığı hint yağını ve bir yemek kaşığı karbonatı karıştırın. Karıştırarak elde etmiş olduğunuz karışımın macun kıvamına getirin ve et benlerinin üstüne sürün ve uygun şekilde et beninin üstünü kapatın. Ortalama olarak 3 saat bekletin, Hint yağı yöntemini günde 2 kez, sabah ve akşam olacak şekilde yapabilirsiniz.

   Çay Ağacı Esansı Yöntemi

   Pamukla et beni olan bölgeyi temizleyin. Et benin üstüne 2 damla çay ağacı yağ esansı damlatın, öylece bırakın ve et benleri yok olana kadar günde iki defa uygulamaya devam edin.

   Kekik Yağı Yöntemi

   Kekik yağının içeriğindeki bileşenler ciltte oluşan tümörü yok eder ve vücudun başka bölümlerinde tekrardan çıkmasını engeller. Pamuğun üstüne kekik yağı damlatın ve et benlerinin üstüne sürün ve günde iki defa bunu uygulayın.

   Et Benini Koparmak

   Et benlerini kopartmak hiç tavsiye edilen bir şey değildir. Et benlerini çekmeyin, sıkmayın, çevirerek koparmaya çalışmayın. Eğer sizi görünüş olarak rahatsız etmeye başlamışsa bir cilt uzmanına gitmek ve onun gözetimi altında aldırmak tercih edilecek en sağlıklı yöntem.

   Et Beni Koparsa Ne Olur?

   Eğer et beni küçük ise sorun olmayabilir, eğer et beni büyükse koptuğunda kanamaya yol açacaktır ve kanayan bölge açık bir yara oluşacağı için enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olacaktır, ayrıca yara izi de kalacaktır.

   Et Beni Kendiliğinden Düşer Mi?

   İnce saplı et benleri bazen kendiliğinden düşebilir. Bazı kişilerde et benini tahriş edip düşürebilir, et beninin kendiliğinden düşmesi enfeksiyon olmadığı sürece sorun olmaz.

   Et benini ip ile sıkıca bağlayın, önemli kısım ipin kalan bölümünü dikkatli kesmeniz, ipin uçlarını keseceğiniz makasın ucunu ateşle ısıtın ve soğumasını bekleyin bu işlemi mikrop kapmamanız için yapmalısınız. Et benini bu şekilde bağladıktan sonra artık sabırla et beninin kendiliğinden düşmesini beklemelisiniz

   Et beni hangi bölüme gidilir?

   Kişiler et benlerinin tedavileri için genel cerrahi bölümüne veya cildiye bölümüne gitmelidir.

   Devlet Hastanesi Ben Aldırma Ücreti Alıyor Mu?

   Devlet hastanelerinde SGK güvencesi olan kişiler için ben aldırma işlemi işlemleri 400 TL’dir. İlk ben aldırma işlemi 400 TL, ondan sonraki tüm benler için ben aldırma işlemi başına 200 TL ücret talep istenmektedir. Kişinin SGK bağlı olması şartı gereklidir.

   Et Beni Aldırmak Can Acıtır Mı?

   Et beni aldırırken acı hissedilir mi? Operasyondan önce lokal anestezi uygulanmaktadır onun için herhangi bir şekilde acı ve ağrı hissedilmez. Lazer destekli uygulamalar ise benin alınması durumunda tedaviden önce et benin olduğu bölgeye uyuşturucu bir krem ​​sürülür.

   Et Beni Büyümesi Tehlikeli midir?

   Boyutu git gide büyüyen et benlerde melanomdan (melanom; Cilde rengini veren melanositlerden kaynaklanan bir cilt tümörüdür) şüphelenmelidir. Bende oluşacak renk değişimleri de iyi gözlemlenmeli. Şayet vücutta bulunan benlerde bu özellikler taşıyan bir ben görüldüğü takdirde hiç vakit kaybetmeden bir deri hastalıkları doktoruna muayene olmalıdır. Teşhis ve tedavi edilmeyen  deri kanserleri bunu hızlı bir şekilde akciğerlere, karaciğere ya da beyne yayabilir. Cilt rengi açık tenli kişiler daha büyük bir risk karşısında kalsalar da, herkes güneşin yaymış olduğu zararlı ışınlardan cildi korumak için gerekli önlemleri almalıdır, güneş ışınlarına direkt maruz kalmaktan kaçınmalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.