Vazelinin Faydaları Nelerdir? Vazelinin Ham Maddesi Nedir? İçeriğinde Neler Var? 

   Vazelinin Faydaları Nelerdir? Vazelinin Ham Maddesi Nedir? İçeriğinde Neler Var? 

   Vazelinin Faydaları Nelerdir? Vazelinin Ham Maddesi Nedir? İçeriğinde Neler Var? Herkes tarafından bilinen ve birçok evde kullanılmasa da bulunan vazelin, son günlerde araştırılan başlıca konular arasında. Kullanım alanına bakıldığında  cilt bakımından temizliğe, yaraları iyileştirmeden, saç bakımına, kaş ve kirpik çoğaltmaya kadar uzuyor.

   Vazelin Nedir? Vazelinin Ham Maddesi Nedir? Vazelinin İçeriğinde Ne Var?

   Robert A. Chesebrough isimli kimyager tarafından keşfedilen vazelinin hikayesi 1859 yılında New York’ ta ki araştırmalarla başlamıştır. Üzerinde uzun süre çalışmalar yaparak petrolden ayrıştırdığı maddenin iyileştirici özelliğini gören kimyager 1870 yılında ürününü piyasaya sürmüştür.

   Vazelin; ayrıştırma işleminin sonucunda petrolden geriye kalan yoğun kıvamlı, şeffaf renkli, mineral yağlar ve bal mumunun karışımıyla elde edilen ve  ilk bilinen faydası olan iyileştirme özelliğiyle doğal bir üründür. Şu an Türkiye ve tüm dünya genelinde satışı yapılan ürün, birçok sektörde kullanılmaktadır. Vazelinin maliyeti; kullanıldığı alanlarda, kullanılan farklı ürünlere nazaran düşüktür.

   Vazelinin Faydaları Nelerdir? Vazelin Neye İyi Gelir? Vazelin Yüze Sürülür Mü?

   Vazelinin ilk keşif hikayesine bakıldığında yaraları, kesik ve tahrişleri iyileştirici özelliği karşımıza çıkar. İlk  merhem olarak piyasaya sürülen ürün şu an birçok alanda kullanılmakta ve fayda sağlamaktadır.

   • Cilt bakım ürünü olarak kullanıldığında kuru cildi nemlendirir ve nemi cilde hapseder. A ve B vitaminleri bakımından zengin bir ürün olduğundan cildi besler.
   • Manikür ve pedikürde, tırnak etlerine sürüldüğünde işlemi kolaylaştırır, aynı zamanda besler.
   • Kaş ve kirpik bakımı için ideal bir üründür. Kaşların çoğalması ve kirpiklerin uzamasında önemli rol oynar.
   • Temizlik işlerinde özellikle toz almada kullanıldığında uzun süre tozlanmayı önler. Ahşap ürünlerin uzun ömürlü ve parlak olmasını sağlar.
   • Kapı gıcırtısı için mükemmel ve maliyetsiz çözüm yoludur.
   • Makyaj temizleme ve cilde bakım işlemi için kurtarıcı ürün olur.

   Vazelin Ne İşe Yarar?

   Vazelin kullanan ya da kullanmak isteyen pek çok kişi vazelin ne işe yarar? sorusuna cevap aramaktadır. Peki vazelin ne işe yarar?

   • Cildi nemlendirir.
   • Cildin yatışmasını sağlar.
   • Ciltte bulunan nemin buharlaşmasına engel olur.
   • A ve B vitaminleri bakımından zengin olan vazelin cildin onarılmasını sağlar.
   • Tahriş ve yanma gibi çeşitli cilt problemlerini ortadan kaldırır.
   • Cildin iyileşmesini sağlar.

    

   Vazelin Saç Uzatır Mı? Vazelin Saça Zarar Verir Mi? Vazelinin Saça Faydaları Nelerdir?

   Yapılan araştırmalar gösteriyor ki VAZELİN nin içeriğinde bulunan mineral ve yağlar saça zarar değil bol miktarda fayda sağlıyor. Besleyici özelliği sayesinde “Vazelin Saç Uzatır Mı?” sorusuna da cevap oluyor.

   Vazelin saç diplerine uygulandığında kıl köklerini besliyor daha sık ve sağlıklı saçların çıkmasına yardımcı oluyor. Besleyici özelliğiyle de daha çabuk uzamasını sağlıyor. Herkes tarafından bilinmese de vazelin yoğun kıvamı sayesinde  bit ve sirkelerin ölmesine ve maliyetsiz kurtuluş sağlıyor. Nemlendirici özelliği sayesinde saç derisinde kepeklenme ve pullanmayı önlüyor. Kuru ve yıpranmış saçlara bakım uygularken, kabaran saçların yatışmasını ve elektriklenmeyi önlüyor. İçerisinde bulunan mineral ve yağlar sayesinde beslerken saçların daha parlak, bakımlı görünmesini sağlıyor.

   Vazelin Saça Nasıl Uygulanır? Vazelin Saçtan Nasıl Temizlenir?

   Vazelinin yoğun kıvamı sebebiyle direk olarak saça uygulamak zor olacağından eritilerek uygulanmalıdır. Kullanılacak miktarda kaba alınan vazelinin altına koyulan sıcak su vazelinin  erimesini sağlayacaktır. Yaz mevsiminde bu işleme dahi gerek kalmayacaktır. Eritilmiş vazelin saç derisine parmak uçlarıyla masaj yaparak uygulanır. Saç köklerine ulaşması sağlanır.

   Vazelinin saça uygulama işlemi basit olsa da saçtan arındırma işlemi uzun sürebiliyor. Arındırıcı ve saça uygun şampuan tercih edilmeli. Şampuan yine parmak uçlarıyla masaj yaparak saç diplerine uygulanmalı, özellikle ılık su ile durulanmalı. Durulama sırasında saçlar parça parça ayrılarak, iki parmak arasına alınmalı sıyırma işlemiyle akıtılmalı. Bu işlem iyi uygulandığında ve mutlaka su ılık olduğunda vazelin 2 şampuanlama sonrasında saçta kalmaz.

   Vazelin Cilde Sürülür Mü? Cilde Faydaları Nelerdir? Cilde Zarar Verir Mi?

   Vazelin birçok alanda olduğu gibi cilt bakım ürünü olarak ta kullanılmaktadır. Özellikle kurumuş, tahriş olmuş ve çatlaklar oluşmuş cilde uygulandığında iyileştirme sağlamaktadır. Nemlendirme özelliği ile kuru ciltleri onarmakta ve nem oranını dengede tutmaktadır. Dirsekler, diz kapakları, kurumuş ve çatlamış dudaklar, ayak topukları, kuru ciltteki pullanmalar vazelin sayesinde onarılır.

   Ana maddesine bakıldığında petrolden ayrıştırılan bu katı madde kuru ciltler için onarıcı olsa da yanlış , gereğinden fazla  ve yağlı ciltlerde kullanıldığında fayda dan ziyade zarar sağlar. Yağlı ciltte yüze uygulanan vazelin gözenekleri tıkamakta ve akne oluşumuna sebep olmaktadır.

   Pişik Olan Bölgeye Vazelin Sürülür Mü? Vazelin Tahrişe İyi Gelir Mi?

   En çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri ” Pişik Olan Bölgeye Vazelin Sürülür Mü?” ve “Vazelin Tahrişe İyi Gelir Mi?” Uygun fiyatı ve ulaşılabilir oluşu geçmişten günümüze vazeline olan talebi devam ettiriyor.

   Evet, uzmanlar yaraları iyileştirme, nem ve parlaklık kazandırması, içeriğinde bulunan minerallerden dolayı pişik ve tahrişe iyi geleceğini söylüyor. Özellikle bebeklerde kullanıldığında bebeğe uygun markada vazelin tercih edilmeli ve gereğinden fazla kullanılmamalı. Alerjik bir durumla karşılaşıldığında uzmana danışılması tavsiye edilir.

   Vazelin Kaş Çıkartır Mı? Vazelin Kirpik Uzatır Mı? Nasıl Sürülür?

   Cilt bakımında olduğu gibi kaş ve kirpik bakımında da vazelinin kullanıldığını söylemek mümkün. İçeriğinde bulunan mineraller beslerken aynı zamanda parlaklık kazandırır.

   Kirpikler için: Kullanmadığınız rimel fırçasıyla, alnınıza doğru  tarar gibi kirpiklere vazelin uygulamak doğallık, dolgunluk, parlaklık ve hacim kazandırır. Aynı zamanda kirpiklerin dökülmesine engel olur. Vazelinde ki yağ oranı sayesinde kirpikte ki makyajı temizlemek bakımla birlikte kolaylık ve maliyet kazandırır.

   Kaşlar için: Kirpiğe uygulandığında ki kazanımların aynısını söylemekle birlikte dökülmüş kaşların yerine yenilerini çıkardığını söyleyebiliriz. Birçok kuaför ve cilt bakım uzmanı,  her gece yatmadan önce kaşlara uygulanan vazelinin mükemmel sonuçlar verdiğini söylüyor. Düzenli uygulamak önemli. Rimel fırçasıyla kaşa uygulanırken, kulak çubuğuyla kıl köklerine uygulanması gerekir. 

   Vazelinin  Temizlikte Kullanım Alanları. Vazelin Temizlikte Nasıl Kullanılır?

   Şaşırtıcı ve bir o kadar zamandan tasarruf sağlayan konulardan biri vazelinin temizlik alanında kullanılmasıdır. Peki vazelini nasıl kullanırız.

   Ahşap mobilyaların tozunu alırken, toz beze sürülen bir miktar vazelin; mobilyaya bakım sağladığı gibi uzun süre üzerinde toz barındırmaz. Ahşap mobilya bakımla birlikte parlaklık kazanır, uzun süre yeni ya da yeni cilalanmış görünümünde olur. Dikkat edilmesi gereken fazla vazelin kullanmamaktır. Ahşap kapılarda da aynı sonucu elde edebilirsiniz. Hem maliyet hem de zaman dan tasarruf sağlar.

   Duş kabinleri, evye ve muslukların temizliğinde su lekelerinden kurtulmak, uzun süre temiz kalmasını sağlamak vazelinle mümkün. Yüzeyde bıraktığı yağlı doku sayesinde kirler suyla akıp gideceği için uzun süre temiz ve parlak kalması sağlanır. Burada dikkat edilmesi gereken konu az miktarda kullanılmasıyla birlikte sürülen yüzeyde en az 10 dakika bekletilmeli ve yüzey temizlendikten sonra kurulanmalıdır.

   Vazelin Cinsel İlişkide Kayganlaştırıcı Olarak Kullanılır Mı?

   Vazelinin içeriğine bakıldığında petrolden ayrıştırılmış ve  katı kıvamlı olması vajinaya uygulanmaması gerektiğini anlatır. Yoğun yağlı olması kandırıcı olmamalıdır. Yağ bazlı kayganlaştırıcı ürünler prezervatifi eritir, bu sebeple bile olsa kullanılması önerilmez.

   Vajina temizliği önemli, enfeksiyonlara açık  özel bir organdır. Bilinçsiz ve dikkatsiz kullanılan her ürün bir çok hastalığa davetiye çıkarır. Uzmanlar vazelinin kayganlaştırıcı olarak kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

   Vazelin Fiyatları

   Birçok alanda kullanılan vazelin, diğer ürünlere nazaran maliyeti uygun olduğu için tercih ediliyor. Hemen hemen her evde bulunan vazelin fiyatları gramına ve markasına göre değişkenlik gösteriyor. Şu anda piyasaya bakıldığında 50 gr.  lık vazelin 10 tl ile 50 tl arasında değişkenlik gösteriyor.

   Vazelin Markaları

   Vazelinin kullanım alanları ve fiyatı gibi en çok tercih edilen markaları da araştırılıyor. En çok tercih edilen vazelin markalarını sizler için sıraladık.

   • Dalin marka vazelin tercih edilen markaların başında geliyor. Nemlendirici özelliği ile ön planda, farklı içerikli ürünleri mevcut.
   • Vaseline marka vazelin yorumcularından tam puan alan ürünler arasında.
   • Uni Baby marka vazelin geniş ürün yelpazesinden aldığı güvenle ilk sıralarda yerini alıyor. Yumuşak dokusu ve verdiği sonuçlar sayesinde kullanıcılarından iyi yorumlar alıyor.
   • Johnson ‘s Baby vazelin Uni Baby gibi uzman markalar arsında tercih edilen ürünlerin başında geliyor.
   • Rosense vazelin verdiği hızlı etki sayesinde en çok satın alınan ürünlerin başında geliyor.

    Kaleme  aldığımız bilgilerin faydalı olması dileğiyle, sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.