Glikolik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? ve Cilde Faydaları Nelerdir?

   Glikolik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? ve Cilde Faydaları Nelerdir?

   Glikolik Asit Nedir? Ne İşe Yarar? ve Cilde Faydaları Nelerdir? Peeling olarak kullanılan ürünlerin en sık kullanılan içeriklerinden biri olan glikolik asidin cilde çok fazla faydası bulunmaktadır. Meyve asitleri olarak da bilinen ve doğal bir asit türü olan glikolik asit cildi ölü hücrelerden temizlemeye yardımcı olmaktadır. Bunun içindir ki peeling ürünleri ve uygulamalarında de çok sıklıkla kullanılmaktadır. Bu yazımızda glikolik asit nedir? cilde yararları nelerdir? sorularını cevaplamaya çalışacağız.

   Glikolik Asit Nedir?

   Başka bir adı da alfa-hidroksi olan glikolik asit bitkilerin şekerinden çoğaltılmış ve meyve asitleri olarak da bilinir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için kullanılan etkili doğal içeriklerdendir. Glikolik asidin en önemli özelliği olan cildin üst katmanında bulunan kir, yağ, yabancı madde ve ölü hücreleri çözmek için diğer AHA asitlerinden oldukça iyi etki etmektedir. Ciltte sade ve taze bir görünüm sağlamak için oluşturulan en iyi asitlerden bir tanesidir.

   Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

   Glikolik asit bileşenleri; kiri, yağı ve ölü hücreleri cildimizden yok etmek için cildin üst katmanlarına etki etmektedir. Aşındırıcı bir özelliği olmamasıyla birlikte cilt üzerinde harika bir bakım etkisi yapar. Bu sebeple cilt yenilemek için glikolik asit peeling olarak kullanılmaktadır.  Glikolik asitin cilde olan faydalarına gelirsek:

   • Glikolik asit, hücrelerin yenilenmesini hızlandırarak kırışıklık oluşumunu engeller. Ayrıca lekeleri görünümü ortadan kaldırılmasında etkilidir.
   • Ciltte kolajen üretimini destekler.
   • Cildi kuruluk ve pul pul dökülmelere karşı korur.
   • Ciltteki gözenek görünümünü yok eder. Böylece siyah nokta oluşumu da engellenmiş olur.
   • Ciltte sivilce oluşumunu önler.
   • Cildi ölü hücrelerden arındıran işlevi sayesinde, uygulanan bakım ürünlerinin ciltteki emilimine yardımcı olur. Cilt bakım ürünlerinin etkisini artırır.
   • Ayrıca cildi ölü hücrelerden arındırıcı etkisi, cildin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.
   • Cildi nemlendirme etkisine sahiptir.
   • Ciltte görülen sedef hastalığı, melazma ve seboreik keratoz gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki gösterir.

   Glikolik Asit Nedir Ne İşe Yarar ve Cilde Faydaları Nelerdir

   Glikolik Asit Hangi Cilt Tipleri için Uygundur?

   Kuru, yağlı, karma ve normal cilt tipleri için çok iyidir. Hassas ciltler için ise uygun olarak kabul edilmemektedir.

   Glikolik Asit Nelerde Bulunur? Glikolik Asit İçeren Meyveler

   • Çilek, kiraz ve berry meyveleri
   • Pancar ve şeker kamışı
   • Elma
   • Üzüm
   • Limon, portakal ve mandalina gibi narenciyelerde doğal biçimde bulunur.

   Glikolik Asit Cildi Beyazlatır mı?

   Hayır, glikolik asit bir cilt beyazlatıcı değildir, bunun için cilt renk tonunuzu açmaz veya beyazlatmamaktadır.

   Bununla birlikte glikolik asit, koyu lekeleri ve hiperpigmentasyonu giderir.

   Cildinizin yüzeyini eksfoliye ederek ve daha koyu, melanin lekeli, ölü cilt hücrelerini çıkararak cilt tonunu eşitlemektedir.

   Glikolik asit peelingi uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler

   • Uygulama sonrası cildi direkt güneş ışınlarından koruman gerekiyor. Bu süreçte bronzlaştırıcı krem kullanılması da olumsuz etkilere sebep olacaktır.
   • Cilde bir süre A vitamini desteği sağlanmaması ve içerisinde A vitamini barındıran cilt bakım ürünlerinin kullanılmaması gerekiyor.
   • Yüz maskesi ve serum gibi uygulamaları bir süre kullanmamanı öneririz.
   • Cildinizde herhangi bir şekilde yara izi veya önemli bir cilt rahatsızlığın bulunuyorsa peeling işlemini yaptırmanızı önermiyoruz.

   Glikolik Asit Kullanımında Doğru Oran Nedir?

   Cildinizde hassasiyet, ve hatta yanıklar oluşmaması için, evde uygulayacağınız glikolik asit miktarı kesinlikle %15’in üzerinde olmamalı. Daha yüksek oranda glikolik asit içeren güçlü formüller dermatolog kliniklerinde profesyoneller tarafından uygulanmalıdır.

   Glikolik Asidin Yan Etkileri Nedir? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

   Evde yapılacak uygulamada düşük oranda glikolik asit içermekte olan ürünleri doğru şekilde kullanıldığı zaman herhangi bir yan etkisi olmamaktadır. Ancak çok kuru veya hassas olan ciltlerde irritasyon yaratabilmektedir. Bu da çoğunlukla ürünü uygulama esnasında ciltte karıncalanma ve yanma hissi şeklinde olmaktadır. Böyle bir durum ile karşılaşıldığı takdirde ürünü kullanmaya devam etmeyin.

   Glikolik asidin en ciddi yan etkisi ise, yaygın olmamakla beraber, yüksek konsantrasyondaki ürünün hatalı kullanımı sonucu ciltte yanık oluşması. Bu nedenle ürünün içerdiği glikolik asit oranına dikkat etmelisiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.