Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? Kolejen Faydaları Nelerdir?

   Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? Kolejen Faydaları Nelerdir?

   Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar? Kolejen Faydaları Nelerdir? Kolajen ciltte 20 li yaşlara kadar bol miktarda bulunur. Bu yaşlardan sonra cildin iç tabakalarında kolajen kaybı meydana gelir, cilt yavaş yavaş  esnekliğini kaybetmeye başlar ve hasar görmeye açık hale gelir. Cilt elastikiyetini kaybedince ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlar. Cilt yavaş yavaş yaşlı bir görünüme bürünür. Bu süreç tabi yıllar geçtikçe görülmektedir. Kolajen takviyesi ile cilt esnekliği artar ve cildin nem dengesi düzelir. Cildin derin tabakalarındaki kolajen yoğunluğu artar. Tüm bu etkiler, kırışıklıkları önleyerek cildin genç görünmesini sağlamaktadır. Yaşlanma belirtilerini hafifleterek, kişinin daha genç görünmesine yardımcı olur.

   Kolajen (collagen) nedir?

   Genelde cilt sağlığı ile anılan kolajen, aslında tüm vücudumuz için olmazsa olmaz yapısal ve işlevsel açıdan gerekli olan bir protein türüdür. Peki kolajen nedir? kolajen ne işe yarar? Temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücudun bütünlüğünü korumaktır. Vücudumuzda kolajen olmadan vücut parçalarımız bir arada kalamaz. Vücut bağ dokusunun %80 gibi büyük bir bölümünü oluşturan kolajenin temel görevi, cilde güç, esneklik ve sağlamlık vererek, cilt yapısını oluşturan bir ağ oluşturmaktır.  Kolajen hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan proteindir. Bu proteinin gençlik üzerine büyük etkisi bulunur. Bu proteinin tip I, tip II ve tip III olmak üzere 3 değişik tipinin bulunduğunu uzmanlar tarafından belirtilmiştir, tip I kolajenin, deri, kemik, dişler, tendonlar ve bağlarda, tip II kolajenin, kemik ve kıkırdak dokusunda, tip III kolajenin ise gastrointestinal sistem, damar sistemi ve ciltte bulunmaktadır.

   Kolajen Tipleri

   Yapılan araştırmalarda vücutta en çok görülen 16 ile 19 farklı kolajen tipi tespit edilmiştir. Ancak en çok görülenler tip 1, tip 2, tip 3, tip 4 ve tip 10 olarak bilinmektedir.

   Tip 1 Kolajen: İnsan vücudunda en fazla bulunan kolajen türüdür. Vücudun parçalarını bir araya getiren liflerden oluşan tip 1 kolajen tendonlar, bağlar ve organlarda yer almaktadır. Cildin elastikiyetini sağlayan tip 1 kolajen ayrıca cildi korurken kemik yapısını da destekler. Dokuları da bir arada tuttuğu için yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlar.

   Tip 2 Kolajen: Kıkırdak matrisi tarafından üretilen tip 2 kolajen, sıvıya benzer bir dolgudur. Kıkırdak oluşumuna yardımcı olan bu kolajen türü özellikle de eklem sağlığı için önemlidir. Yaşın ilerlemesiyle oluşan eklem ağrılarının tedavisinde kullanılır.

   Tip 3 Kolajen: Cildi ve organları oluşturan matrisin ana bileşeninden oluşur. Kan ve kalp damarlarının dokusunda da önemli bir yere sahip olan tip 3 kolajen cildin sıkılık ve esneklik kazanmasını sağlar. Ayrıca organların, arterlerin ve kasların yapısını destekler. Son olarak tip 3 kolajenin kasları güçlendirdiği unutulmamalıdır.

   Tip 4 Kolajen: Solunum ve sindirim yüzeyleri tip 4 kolajen tarafından oluşmaktadır. Organları ve yağları çevreleyen bazal zarın oluşumunda da önemli rol oynar.

   Tip 10 Kolajen: Vücuttaki yeni kemik oluşumunda aktif rol oynayan bu kolajen türü eklem bölgelerinde yaşanan kırıkları onarır. Ayrıca eklem ağrılarının giderilmesinde de etkilidir.

   Kolajen Cildi Sıkılaştırır Mı?

   Kolajenler cilde esneklik katar ve sıkılaştırır, cilt elastikiyetini yükseltir, saç ve tırnakları güçlendirir ve aynı zamanda iskelet ve kas yapısı üzerinde çok önemli işlevleri vardır. Kolajen üretimi 20 li yaşlara kadar artması sürer, 20 yaştan sonra azalma sürecine girer. 20 li yaşlardan sonra vücudun kolajen üretimi her yıl %1, menopoz sonrası ise her yıl %5 azalmaktadır. Bu azalma sonrasında  cilt yavaş yavaş sarkar ve kırışık bir görünüme sebep olmaktadır. Günümüzde cilt sağlığımızı korumak, cilt elastikiyetini artırmak, cildi daha genç tutmak sağlamak için kolajen takviyelerine başvurulmaktadır.

   Kolajen nedir? vücudu iç ve dış etkenlere karşı korumayı sağlayan, vücudun dayanıklılığını arttıran, hücrelerin sağlıklı bir şekilde bir arada olmasını sağlayan bir proteindir türüdür. Vücuda ve cilde esneklik ve elastiklik kazandıran önemli proteinlerden biri olan kolajen ne işe yarar, sağlıklı bir kemik ve kas dokusunun gelişmesine ve korunmasına yardım eder.

   Kolajen Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi?

   Cilt üzerinde leke oluşmalarına karşı kullanılması gereken tip 1 kolajen ve aynı zamanda hassas ve kuru cildi olanların da tercih etmesi gereken protein türüdür. Doğum sonrası vücut çatlakları, tırnak üzerinde soyulma, cilt üzerinde yaralanma ve yanıkların izlerini yok etmek için mutlaka tüketilmelidir.
   Kolajen kullanımı yaşa ve cildin deformasyon derecesine göre değişir. Ancak yapılan tüm klinik çalışmalar, kolajenin etkisini görebilmek için en az 3 ay kullanılması yönündedir. Kolajenin bu 3 aylık süre boyunca hiç ara verilmeden kullanılması önemlidir.
   Tip 1 kolajen: Vücutta bulunan kolajenin %90’ı Tip 1 kolajendir. Sıkıca demetlenmiş iplikçik yapısında bulunur. Kemik, deri, tendon, fibröz kıkırdak ve diş yapısının kurulmasında görevlidir.
   Kırışıkların yok olması, engellenmesi gibi konular için genel olarak en etkili kolajen tipi Tip 1 kolajendir. Tip 1 kolajen parçaların bir araya getiren ve onları koruyan liflerden oluşmaktadır. Ayrıca dokuları bir arada tutarak ve gerginleştirerek cildin esnek bir yapı kazanmasını sağlamaktadır.
   Göz çevresinin cilt yüzeyinde kolajen üretimi bakımından az olan bir bölgedir. Bu sebepten dolayı düzenli olarak doğal balık kolajeni kullanmak göz altı morluklarını kısa zamanda en aza indirerek, zaman içerisinde yok olmasını sağlayacaktır.

   Cilt Yüzeyindeki Kolajen Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

   • Cildin nem dengesinin bozulması
   • Cilt kuruluğu.
   • Ciltte sarkma.
   • Ciltte kırışıklık.
   • Cilt üzerinde renk eşitsizliği.
   • Ciltte yanık, kesik ya da yaralanma halinde iyileşme sürecinin uzaması
   • Solgun cilt görünümü
   • Kaz ayağı oluşumu şeklindedir.

   En İyi Kolajen Markası Nedir?

   En iyi kolajen tavsiyelerine gelecek olursak: Supra, Collabel, Suda, Dopelherz, Day2Day, Voonka, Kiperin, Solgar, Hud, Selfit ve Diamond Hair özellikle cilt sıkılaştıran, saç dökülmesini azaltan, uykuyu iyileştiren, kalbi koruyan, kas ve kemikleri güçlendiren kaliteli kolajen markaları arasında yer alıyor.

   Kolajen İçeren En İyi Besin Kaynakları

   Kolajen nelerde bulunur? Kolajen bütün hayvansal ürünlerde bulunmaktadır, hayvanın deri ve eklemler gibi bazı bölümlerinde daha fazla bulunmaktadır. Vücudumuz amino asitlerden doğal olarak kolajen ürettiği için kümes hayvanları, balık, fasulye ve yumurta gibi gıdalardan yeterli miktarda protein aldığınızda kolajen üretimini destekleyebilirsiniz. C vitaminleri kolajen sentezi için gereklidir, bu sebeple düşük veya eksik C vitamini seviyelerinde olmak kolajen üretiminin bozulmasına neden olacaktır.

   Kolajen İçeren Besinler

   • İstiridye
   • Sarımsak
   • Ispanak, pazı, lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler
   • Brokoli
   • Domates
   • Dolmalık biber
   • Çilek
   • Ahududu
   • Yaban mersini
   • Turunçgiler
   • Yumurta
   • Et
   • Balık
   • Kemik suyu
   • Tavuk
   • İşkembe çorbası

   Kolajen evde nasıl yapılır?

   Yumurta akı ve limon maskesi

   Yumurta akı ile limon suyunu iyice karıştırın. Bu karışımı bir fırça yardımı ile yüzünüze iyice yedirin. Cildinizin karışımı iyice emmiş olmasına dikkat edin. 5 dakika kadar cildinizde beklettiğiniz doğal olan kolajen maskesi bir süre sonra kuruyacaktır. Yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

   Evde En İyi Kolajen Maskesi Nasıl Yapılır?

   Malzemeler:

   1 Çay Bardağı Chia Tohumu
   1 Çay Bardağı Keten Tohumu
   2 Su Bardağı Demlenmiş Yeşil Çay

   Uygulama:

   Bu maskeyi uygulamak için büyük bir kap içinde tohumları karıştırın.
   Sonra sıcak demlenmiş yeşil çayı tohumların üzerine dökün. Biraz dinlendirin.
   Bu esnada gazlı bez alın ve yüzünüze tam oturacak şekilde gazlı bezden maske oluşturun.
   Bu maskeyi tohumları demlediğiniz suyun içine batırın ve çıkartıktan sonra hafifçe sıkarak,
   Maskeyi yüzünüze yerleştirin ve maskeyle 15 dakika kadar yüzünüzde tutun.
   Kolajen üretimini destekleyen mucize maskeyi her sabah deneyebilirsiniz.
   Hazırladığınız karışımı cam kavanozda kapağı kapalı şekilde muhafaza edebilirsiniz.
   Düzenli uygulama sonunda cildinizin daha sağlıklı ve canlı göründüğüne şaşıracaksınız.

   Kolajen kremi tarifi

   Malzemeler:

   1 Çay Kaşığı Zeytinyağı
   1 Yumurta Akı

   Uygulama:

   Cildiniz için en iyi kolajen kaynağı besinlerden alabileceğiniz proteindir. Bu proteini de yumurtadan rahatlıkla karşılayabilirsiniz. 1 yumurta akını çok iyi şekilde çırpın. Üzerine zeytinyağı ekleyin. Bu maskeyi cildinize iyice yedirin ve beyaz peçete ile yüzünüzü kapatın. 15 dakika kadar maskenin ciltte kalması için bekleyin.
   Ardından peçeteyi çıkartıp, ılık suyla cildinizi yıkayın. Düzenli olarak uygulamada pozitif sonuçlar alarak cildinizdeki kolajen miktarını arttırabilirsiniz..

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.