Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

  Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

  Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır? Hafize Gaye Erkan, 1979 yılında İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 2001 yılında mezun oldu. Ardından Princeton Üniversitesi’nde Finans alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.

  2004 yılında Goldman Sachs’ta iş hayatına başladı. Burada 10 yıl boyunca çeşitli görevlerde bulundu. 2014 yılında First Republic Bank’a katıldı ve burada 8 yıl boyunca eş icra kurulu başkanı, başkan, yönetim kurulu üyesi, yatırım direktörü, mevduat direktörü ve risk eş direktörü olarak görev yaptı.

  Hafize Gaye Erkan, bankacılık, yatırım, risk yönetimi, teknoloji ve dijital inovasyon konularında uzmanlığa sahiptir. Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi’nde de görev yapmaktadır.

  Hafize Gaye Erkan Ne Zaman TCMB Atanmıştır?

  Hafize Gaye Erkan 9 Haziran 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı’na atandı. Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na atanan ilk kadın başkandır.

  Hafize Gaye Erkan Kaç Yaşındadır?

  Hafize Gaye Erkan, 22 Nisan 1979 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Bu nedenle, 2023 tarihi itibariyle 44 yaşındadır.

  Hafize Gaye Erkan Evli Midir?

  Evet, Hafize Gaye Erkan evlidir. Eşi Batur Biçer, kendisi gibi Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunudur. Batur Biçer, ABD’de finans mühendisliği alanında doktora yapmıştır ve şu anda Napier Park Global Capital’de Genel Müdür olarak çalışmaktadır.

  Hafize Gaye Erkan ve Batur Biçer’in bir çocukları vardır.

  Hafize Gaye Erkan Nerelidir?

  Hafize Gaye Erkan, İstanbul’da doğmuştur. Babası Elazığlı makine mühendisi Erol Erkan, annesi ise İstanbullu matematik öğretmeni Gamze Erkan’dır.

  Erkan, İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’ne girdi. Bölümünü birincilikle tamamladıktan sonra Princeton Üniversitesi’nde finans alanında yüksek lisans ve doktora derecelerini aldı.

  Hafize Gaye Erkan Aslen Nerelidir?

  Hafize Gaye Erkan’ın babası Elazığlı makine mühendisi Erol Erkan, annesi ise İstanbullu matematik öğretmeni Gamze Erkan’dır. Bu nedenle, Hafize Gaye Erkan’ın aslen Elazığlı olduğu söylenebilir.

  Ancak, Erkan’ın İstanbul’da doğduğu ve büyüdüğü de bilinmektedir. Bu nedenle, Erkan’ın kendini İstanbullu olarak tanımlaması da mümkündür.

  Sonuç olarak, Hafize Gaye Erkan’ın aslen nereli olduğu konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ancak, Erkan’ın hem Elazığ hem de İstanbul kökenleri olduğu söylenebilir.

  Hafize Gaye Erkan’ın Boyu?

  Hafize Gaye Erkan’ın boyu hakkında boyu ile herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.. Ancak, Hafize Gaye Erkan’ın fotoğraflarına bakıldığında yaklaşık 1.65-1.70 boylarında olduğu tahmin edilebilir.

  Hafize Gaye Erkan’ın boyu hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Erkan’ın ortalama bir boya sahip olduğu söylenebilir.

  Hafize Gaye Erkan Alevi Mi?

  Hafize Gaye Erkan’ın dini inancı hakkında kamuya açık bilgi bulunmamaktadır. Hafize Gaye Erkan, kişisel bilgilerini kamuya açık hale getirmeyi tercih etmediği için, inancı hakkında herhangi bir kesin bilgi bulunmamaktadır.

  Ancak, Erkan’ın babası Elazığlı bir makine mühendisidir. Elazığ, Türkiye’nin Alevi nüfusunun yoğun olduğu bir şehirdir. Bu nedenle, Erkan’ın babasının Alevi olabileceği düşünülmektedir.

  Eğer Hafize Gaye Erkan’ın babası Alevi ise, Hafize Gaye Erkan’ın da Alevi olma ihtimali yüksektir. Ancak, bu sadece bir ihtimaldir ve Hafize Gaye Erkan’ın Alevi olup olmadığı kesin olarak bilinmemektedir.

  Hafize Gaye Erkan’ın dini inancı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Erkan’ın Alevi olma ihtimali yüksektir.

  Hafize Gaye Erkan’ın Kilosu?

  Hafize Gaye Erkan’ın kilosu hakkında internette herhangi bir bilgi bulunamadı. Ancak, Erkan’ın fotoğraflarına bakıldığında yaklaşık 50-52 kilo civarında olduğu tahmin edilebilir.

  Hafize Gaye Erkan’ın kilosu hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Erkan’ın ortalama bir kiloya sahip olduğu söylenebilir.

  Hafize Gaye Erkan’ın kişisel bilgilerini kamuya açık hale getirmeyi tercih etmediği için, kilosu hakkında herhangi bir kesin bilgi bulunmamaktadır.

  Hafize Gaye Erkan Çocuğu Var Mı?

  Evet, Hafize Gaye Erkan’ın bir çocuğu vardır. Aslan Selim adındaki oğlu, 2020 yılında dünyaya gelmiştir.

  Hafize Gaye Erkan ve eşi Batur Biçer, 2018 yılında evlenmişlerdir. Aslan Selim, çiftin evliliklerinin ikinci yılında dünyaya gelmiştir.

  Hafize Gaye Erkan, bir röportajında, çocuğunun doğumunun hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu söylemiştir.

  Hafize Gaye Erkan’ın Eğitimi

  • Boğaziçi Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği (2001)
  • Princeton Üniversitesi, Finans (Yüksek Lisans, 2004)
  • Princeton Üniversitesi, Finans (Doktora, 2007)

  Hafize Gaye Erkan’ın İş Tecrübesi

  • Goldman Sachs, Finans Analisti (2004-2008)
  • Goldman Sachs, Kıdemli Finans Analisti (2008-2012)
  • Goldman Sachs, Yönetici Müdür (2012-2014)
  • First Republic Bank, Eş İcra Kurulu Başkanı (2014-2023)
  • First Republic Bank, Başkan (2019-2023)
  • First Republic Bank, Yönetim Kurulu Üyesi (2019-2023)
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Başkan (2023-)

  Hafize Gaye Erkan’ın Ödülleri ve Başarıları

  • Princeton Üniversitesi, Yöneylem Araştırması ve Finansal Mühendislik Bölümü Danışma Konseyi Üyesi
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na atanan ilk kadın başkan
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.