Ombre Nedir ? Nasıl Yapılır ? Çeşitleri Nelerdir?

  Ombre Nedir ? Nasıl Yapılır ? Çeşitleri Nelerdir?

  Ombre Nedir ? Nasıl Yapılır ? Çeşitleri Nelerdir? Fransızca bir kelime olan gölge manasına gelmektedir.  Saçlarda renklendirme işlemi olarak bilinen ombre saçın kendi renginden daha da açık olan tonlara boyanması olarak açıklanabilir. Uzun zamanlardan  beri en çok alaka gösterilen ve tercih sebebi olan saç modellerinden biri olan ombre uzun zaman daha kadınların ilgi odağı  olmaya devam edecek gibi, saç rengini fazla abartmadan değiştirmek isteyen herkes tercihini ombreden yana kullanıyor.

  Ombrenin 2007 yılından beri her sezonun saç trendleri arasına girdiğini de söyleyebiliriz. Eğer siz de saçlarınızda biraz farklılık istiyorsanız, mevsim değişimiyle birlikte kendinizde de değişim yaratabilirsiniz. Saçlarınıza yazın güneşten açılmış gibi doğal ışıltılar katabilirsiniz.

  Ombre Nedir?

  Saçların daha çağdaş ve farklı bir görünüşe sahip olması için ombre tercih edilmektedir. Ombre, saçın kendi olağan renk tonundan daha açık renk gölgelendirilmesi anlamına gelir. Ombre sırasında saçların boyu ile uç kısımları açık tonlara boyanır. Tercih edilen renge göre önemli olan uyumlu ve doğal renk tonlarını yakalamak istenir. Ombre yapılırken özellikle renklerin uyumlu olması çok önemlidir. Fransızca gölge manasında kullanılan ombre saçın gölgelendirme tekniğidir.

  Ombre Nasıl Yapılır?

  Ombre saçların boyanma tekniği uygulandığı esnada öncelikle saçlarda verilecek ton aralığına karar verilir. Bu karar verilirken saç rengi sizin zevkinize kalmıştır. İsterseniz saçlarınızın kendi renginden 1 ila3 ton açık renkleri seçerek son derece doğal ve hafif tonda geçiş sağlayabilirsiniz. Daha farklı bir görünüm tercih etmek isterseniz, saç uçlarının, saç diplerinize göre daha açık bir tonda boyanmasını sağlayabilir veya tercihen mavi, pembe ve yeşil gibi renkli ombre saç boyası renklerini deneyebilirsiniz.

  Saçlara verilecek ton aralığına karar verildikten sonra, saçların boyanacak kısımlara krepe uygulanır. Krepenin yoğun olması saçlardaki ışıltı miktarını da belirler. Krepe yoğunlaştığı zaman ton geçişleri daha belli belirsiz ve hafif olarak görünürken, daha az krepe kullanılan saçlarda geçişler daha keskin ve yoğun ışıltılı olur. Krepe yapma işlemi tamamlandığında belirlenmiş saç kısımlarına balyaj uygulanarak renklendirme işlemi tamamlanır.

  Renklendirme işlemi tamamlanmış saça cila işlemi uygulanarak renk sabitlenip parlaklık kazandırılır. Böylelikle  istenen tondaki ombreye sahip olursunuz.

  OMBRE : UYUMLU RENK TONU GEÇİŞİ

  Hangi renk olursa olsun, bu uygulamanın amacı, uyumlu ton geçişleri sağlamaktır. Ombre, her kişinin yüz ve saç şekline uyabilen bir boyama tekniğidir. Bu uygulamada saç dipleri saçın kendi renginde bırakılır saç boylarına ve uçlarına gitgide açılan bir ton geçişi uygulanır. Böylelikle saçlar daha ışıltılı, canlı ve modern bir görünüme kavuşturulur.

  Saçın uçlarına doğru degrade bir ton geçişi kullanılır. Bu şekilde saçların daha ışıltılı, modern ve canlı görünmesi sağlanmaktadır.

  İstenilirse saç doğal renginden 1 ila 3 ton arası açık renkler seçilebilir. Bu şekilde daha açık ve hafif ton geçişleri de sağlanır. Eğer sıra dışı, farklı bir görünüm istendiği zaman saç uçları saç diplerinden daha açık tonlara boyanır.

  OMBRE ÇEŞİTLERİ

  Saçlara uygulanan 5 çeşit ombre uygulama çeşidi bulunuyor. İstenilen zevke göre uygulanabilmesi ile saçlara ayrı bir güzellik katmaktadır.

  Ters Ombre Nedir?

  Ombre uygulaması, saç dip kısımlarından uç kısımlarına doğru açılan bir ton geçişi uygulamayı amaçlar. Ters ombre uygulamasında da saç uç kısımlarından yukarı doğru çıktıkça koyulaşan bir ton geçişi olur. Ters ombre uygulaması esnasında saç dip kısımlarına balyaj yapılır. Özellikle gri, platin sarısı, pembe, yeşil ve mavi gibi olan belirgin renkler, bu teknikte sıklıkla kullanılmaktadır.

  Keskin Ombre Nedir?

  Çok koyu olan saç renklerinde kullanılan ve direk olarak en farklı rengin başlamasına denir.

  Yumuşak Ombre Nedir?

  Orta saç renklerinin birbirine yumuşatarak geçilmesiyle yapılan ombre çeşididir.

  Doğal Ombre Nedir?

  Eğer sarışın, açık kahverengi veya kumral saçlara sahipseniz saç tonunuzun 1 ila3 ton arası açığının saç uçlarına uygulanmasıdır. Doğal bir görünüşü olur.

  Renkli Ombre Nedir?

  Sarı ve açık kahve tonları dışında kalan saç uçlarına uygulanan farklı ve yaratıcı görünüşe sahip ombrelerdir. Bu renkler kırmızı, kızıl, yeşil, pembe, mor, beyaz, gri, turuncu vb… olabilir.

  Ombre kimlere uygulanabilir?

  Klasik saç ombresi, doğal ışıltılı saçları olmasını isteyen her kadına yakışan saç uygulamalarından. Saçlarınız hangi renk tonunda olursa olsun saçınıza uyum sağlar. Üstelik  olarak saç şeklinizin kıvırcık, düz ya da dalgalı olması da sorun değil. Her saç şekline yakışmasıyla bilinmektedir. Siyah saçlara bile sarı Ombre yapabilmektedir. (Açma işlemi uygulanması gerekli olabilmektedir.) Belirtmek gerekir ki saç renklerine ve saç kesimlerine karar vermeden önce yüz şeklinize yakışacak renk ve modeli seçmek önemli bir unsurken, ombre her yüz şekline de uyum sağlar.

  Not: Ombre işlemi uygulanacak saç daha önceki uygulamalardan dolayı yıpranmış ise; Ombre işleminin bir süre ertelenmesi ve bakım uygulanması önerilir. Ya da seçenek olarak işlemden sonra keratin bakımı uygulanabilir.

  Ombre Ne Kadar Sürer?

  Ombre yaptırmak isteyen kadınların en korkulu rüyası kuaförde geçireceği süredir. Eğer sürekli gittiğiniz kuaför ise kahve ve sohbet eşliğinde eğlenceli zamanlar olabilir.

  Ombre; açma işlemi yapılarak ilerlediği için direk saça uygulanması yada zeminin farklı renge dönüşümünden sonra uygulanması doğrultusunda süre değişkenlik gösterir.

  Direk saça uygulanacak ise minimum 2-3 saat arasında değişkenlik gösterir. Kuaförünüzün maharetli elleri de süreyi değiştirebilir.

  Ombre uygulanacak saçın zemini de değiştirilecek ise 6 ila 8 saat aralığında değişkenlik gösterir. Bakım ve diğer işlemlerde eklenmek istenirse bu süre tüm gününüzü alabilir. Erken saatler de yada randevu alarak gitmeniz tavsiye edilir.

  İyi günlerde kullanmanızı dileriz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.