Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Silinir? (Kesin Çözüm)

  Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Silinir? (Kesin Çözüm)

  Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Silinir? Günümüzde çok sık kullanmakta olduğumuz tükenmez kalemler, bazen karşımıza zorluklar çıkarmaktadır. Gömleğin cebine, kumaş koltuk üzerine çizilen izler, afacan çocuğunuzun çeşitli yerlere, tükenmez kalemle yapmış olduğu resimler. Fakat evinizde yapacağınız birkaç yolla bu lekeleri çıkartabilirsiniz.

  Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? İşte kıyafetten, koltuktan ve halıdan kuruyan tükenmez kalem lekesini çıkarmanın yöntemleri; Tükenmez kalemin lekeleri her ne kadar zor olsa da çıkarılması çok da zor değildir. Bu lekelerden nasıl kurtuluruz?

  Kıyafetten Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

  Giyeceklerinize bulaşmış olan tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için lekelenmiş olan bölgenin üzerine birkaç damla limon suyu ve beyaz sirke damlatın ve iyice lekeyi çitileyin. Sonra giysinizi çamaşır makinesine normal yıkadığınız gibi yıkayın.

  Koltuktan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

  Koltuğunuza bulaşmış olan mürekkebi temizlemek için saç spreyinden yararlanabilirsiniz. Bu işlem yapmak için saç spreyini lekenin üzerine direkt olarak uygulayın ve birkaç dakika bekledikten sonra nemli temiz bir bez ile ovalayın. Birkaç uygulama sonrasında mürekkep lekesinin çıkmasını sağlayacaktır.

  Halıdan Tükenmez Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

  Halınızda oluşmuş olan tükenmez kalem lekesini temizlemek için sirke size yardımcı olacaktır. Bu uygulamayı yapmadan önce halının rengini sirkenin bozabileceğini göze almadan önce sonucu görmek için halının bir kenarında denemenizi tavsiye ederiz. Sonra temizleme işlemine geçip lekenin oluşmuş olduğu bölge üzerine beyaz sirke damlatın. Ardından nemli temiz bir bezle nazikçe ovalayın.

  Tükenmez Kalem Kağıttan Nasıl Çıkar? Nasıl Silinir?

  Tükenmez kalem lekesini çıkarmak için sizlere en çok kullanılan bazı yöntemler hakkında bilgi vermek istiyorum. İşte tükenmez kalem lekesini çıkarabileceğiniz etkili yöntemler;

  Tükenmez Kalem Lekesini Aseton Yardımı ile Çıkarma

  Aseton kimyası gereği içerisinde bulunan dökücü özellik sayesinde kağıttan lekeyi çıkartabilmektedir. Pamuklu kulak çubuğunun ucuna az miktarda aseton dökün. Mürekkebin veya yazının üzerine nazikçe sürtün. Siyah ve mavi renk olan tükenmez kalem lekeleri içinde kullanılmaktadır. Tükenmez kalem lekesi olmuş kağıtlar alkol ile sürtme sayesinde çıkmaktadır. Tükenmez kalem lekesi fazla değilse pamuklu kulak çubuğu ile çıkarabilirsiniz.

  Tükenmez Kalem Lekesini Limon Yardımı İle Çıkarma

  Çukur bir kasenin içerisine az miktarda limonu sıkın. Pamuklu kulak çubuğunu limon suyunun içerisine hafifçe batırın. Ardından ıslattığınız kulak çubuğu ile mürekkepli kağıdı nazikçe silin. Limonun içerisinde bulunan asit tükenmez kalem lekesinin çözülmesini sağlayacaktır. Fakat yapılan temizleme işleminde nazikçe silmek önemli. Ağır olan kağıtlardan limon suyu ile temizleme  işlemi daha zor olur, hafif olan kağıtlarda temizleme yapmak daha kolaydır.

  Tükenmez Kalem Lekesini Kabartma Tozu ve Su ile Çıkarma

  Kabartma tozu ile suyu bir çukur cam bir kabın içinde krem kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın. Krem kıvamına gelmiş olan karışımı temiz, beyaz bir pamuklu bezi, bu krem gibi yaptığınız karışımın içine bezi bandırın ve oluşmuş lekenin üstüne sürün ve yavaş yavaş ovun. Kağıt üstünde ovalama işlemini eski bir diş fırçasını kullanarak yapın. Uygulamadan sonra kağıdın iyi bir şekilde kuruması gereklidir. Kağıdın durulanmasına gerek yoktur ve su buhar olarak kurumalıdır kağıdın kuruması için camın önüne bırakabilirsiniz.

  Tükenmez Kalem Lekesini Bıçak İle Temizleyerek Çıkarma

  Tükenmez kalem lekesi temizlemek için bıçak kullanabilirsiniz. Özellikle baskılı olan mürekkebin çıkartılması için kullanılır. Bıçak keskin kısmı kağıda dik olarak tutularak ve hafif hafif kazınmalıdır. Bıçağı aşırı olarak bastırılması kağıt katlarının bozulup, yırtılmasına neden olabilmektedir.

  Tükenmez Kalem Lekesini Zımpara Kullanarak Çıkarma

  Tükenmez kalem lekesi nasıl çıkar? bu işlem için zımpara kullanabilirsiniz, fakat dikkat edilmesi gereken zımparanın en ince olanı seçilmelidir. Zımparayı el ile nazik hareketlerle kullanmalısınız  ve oldukça hassas davranmalısınız. Ayrıca küçük zımpara makinasını bile bu işlem için kullanabilirsiniz. Bu makinelerin kafa bölgesi hafif hafif döner ve bunun neticesinde kağıt üstünde bulunan tükenmez kalem lekesi çıkacaktır. Özellikle mürekkep dökülmelerinde bu uygulama kullanılmaktadır.

  Zımpara makinesi çok kuvveti olmadığı için kağıda ve kitap sayfasına zarar vermemektedir. Zımpara makinesinin yüzey bölümü pürüzlüdür. Bu pürüzler neticesinde kağıt ve kitap sayfasında olmuş lekeler çıkar. Makineyi aşırı şekilde kağıdın üzerinde tutulmalıdır. Fazla yüzeyde tutulduğu takdirde kağıtta delinme yapar.

  Tükenmez Kalem Lekesini Çıkarmak İçin Püf Noktalar

  • Kıyafet, halı ya da koltuk fark etmeksizin tükenmez kalem nedeniyle oluşacak lekelerde dikkat edilmesi gereken ilk nokta müdahalenin hızlılığı oluyor. Kurumuş lekeler her zaman daha zorlayıcı olduğundan olabildiğince erken müdahale işi oldukça kolaylaştırıyor.
  • Su kullanımında suyun ılık kullanılması öneriliyor. Soğuk su ya da sıcak su kullanıldığında lekenin yoğunluğu üzerindeki etki azalmış oluyor.
  • Tükenmez kalem lekelerini çıkarmak için lekeli bölgeye fazla bastırmak önerilmiyor. Sert müdahaleler kumaşı yıprattığı için; ilgili bölgeye nazikçe ve yüzeysel bir temizlik yapılması öneriliyor.
  • Başvurulması gereken ilk madde her zaman leke çıkarıcı ürünler olmalı. Leke çıkarıcılar özellikle leke çözümleri için özel olarak geliştiriliyor.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.