Arı Ekmeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Arı Ekmeği Nedir? Faydaları Nelerdir?

  Arı Ekmeği Nedir? Faydaları Nelerdir? Hastalıklardan korunmak ve hastalıkları uzaklaştırmak için doğa ananın bizlere sunmuş olduğu mucizevi yiyeceklerden yararlanmak gerekli. Eski zamanlardan beridir kullanılan doğanın mucizevi besinlerinden bir tanesi de arı ekmeğidir. Bu besini Avrupa ülkelerinde hastalıkları önleyen besin olarak kullanmaktadır, lakin arı ekmeği ülkemizde son zamanlar da yeni yeni duyulmaya başlanmıştır. Size aynı zaman da adı Perga olarak ta bilinen arı ekmeğinin mucizevi faydalarını bu yazımız da paylaşacağız.

  Arı Ekmeği Nedir?

  Arı ekmeği, işçi arıların yavrularını doyurmak için çiçeklerden topladıkları polenin, kovan içerisinde çeşitli olarak salgılarla birleşmesinden meydana gelen bir besin maddesi oluşturuyor. Arıların kendi salgılarıyla bir çeşit mayalanma sürecine girerek oluşuyor, bu mayalanma sürecinden dolayı adı arı ekmeği olarak adlandırılıyor.

  İşin özeti, polenin bal ile mayalanması olarak tanımlanan bu sürecin sonunda oluşan arı ekmeği, mucizevi bir vitamin kaynağı olduğu için tercih sebebi oluyor, son zamanlar da ülkemizde adı sıkça anılmaya başlamıştır. Arı ekmeğinin içinde vitamin ve minerallerin yanında içerisinde bol miktarda protein bulunmaktadır.

  Arı ekmeğinin bu taşıdığı özelliklerden dolayı kısa sürede tüketmek gerekiyor, ürün ömrünü uzatmak için ise piyasada kapsül ve kurutulmuş olarak satışa sunuluyor.

  Arı Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

  Uzmanlarca yapılan araştırmalara göre;

  • Bağırsakların düzgün çalıştırarak kolon sağlığını korur, kabızlığı önler.
  • Arı ekmeğinin karaciğer hasarı, ülseratif kolit, anemi ve depresyon üzerinde olumlu neticeleri olduğu,
  • Arı ekmeğinin mikroplarla savaştığını, antiseptik özelliği tümörlerin yayılmasını önlemeye yardımcı olduğunu,
  • Stres ve yorgunluğu azaltmaya destek olur. Vücudun sinir sistemine kan ve enerji artışı sağlar,
  • Üreme organlarını besler, erkeklerde cinsel gücü destekler,
  • Gelişme yaşında ki çocuklarda olumlu etkileri vardır,
  • Vücutta toplanan iltihapla savaşmada etkindir, bağışıklık sistemini güçlendirir, ,
  • Cilt sağlığını korur, hücrelerin yenilenmesini sağlayabilir,
  • Menapoz döneminde stres ve şişkinliğe, yorgunluk, bitkiliğinize iyi gelebilir,

  Arı Ekmeğinin Zararları Nelerdir?

  Arı ekmeğinin tabi zararları da bulunmaktadır, polene alerjisi olanlar, arı ekmeği alerjik bir reaksiyona yol açmasa da oldukça nadir şekilde görülen bazı kişilerde halsizlik bulantı, kusma ve kalp çarpıntısı vb. belirtiler olabilir.

  Arı ekmeğe güçlü protein, mineral ve vitamin deposu olduğu için kesinlikle bebeklere verilmemelidir, Hamile ve emziren anneler arı ekmeğini kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır.

  Ağır ilaç kullananlar, kan sulandırıcı ilaç kullananlar arı ekmeğini doktor kontrolünde tüketmelidir.

  Arı Ekmeği İle Polen Arasındaki Fark Nedir?

  • Arı ekmeği, polene göre 6 kat fazla laktik asit içerir ve bu yüzden kendisini daha iyi korur ve polen kadar maya gelişimine açık olmamaktadır. Arı ekmeği sahip olduğu yüksek biyolojik aktivite, küf, ve mantar gelişmelerini engeller ve daha iyi korunma sağlar.
  • Arı ekmeğinin tadı polene göre daha iyi ve vücuda girdiği zaman emiliminin daha rahat olacağı belirtilmektedir.
  • Arı ekmeği, polene göre az protein içermektedir, lakin arı ekmeğinin proteinleri ise daha rahat sindirilmektedir. Aynı zamanda aminoasit içeriği ve çeşidi arı ekmeğinde daha da zengindir.
  • Arı ekmeğinin fermente olmuş ve özel enzimler eklendiği için kabuğu erimektedir, bu sayede midede %100 sindirim sağlanmaktadır, fakat arı poleninin dış kabuğu kaldığı için midede sindirim oranı %60 civarındadır.
  • Polen yaklaşık  %30 protein, %35 karbonhidrat ,%5 lipit içermektedir. Arı ekmeği ise yaklaşık %25 protein, %25-35 karbonhidrat, %3 lipit içermektedir.
  • Her iki arı ürününün muhafaza koşulları birbirine benzer özellikte olup kalite ve mikrobiyal özelliklerinin korunması için mümkün olduğu kadar uygun koşullarda (serin, gün ışığı almayan, rutubetsiz ve kuru ortamda) iyi muhafaza edilmesi ve bekletilmeden tüketilmesi gerekmektedir.

  Arı Ekmeğinin Cinselliği Katkısı Nedir?

  Üreme organlarına yapmış olduğu katkı ile birlikte erkeklerde cinsel yaşamını geliştirmesinde yarar sağlar.

  Arı Ekmeği Nasıl Kullanılır?

  Arı ekmeği çiğnenerek yenilebilir ve su ile yutarak ta tüketebilirsiniz, Arı ekmeğini bu şekilde yemek istemeyenler veya yiyemeyenler süt, yoğurt, meyve suyu vb. gibi içeceklerle beraber de kullanabilirsiniz.

  Arı Ekmeği Nasıl Tüketilir?

  Arı ekmeği yüksek miktarda protein, K vitamini, B vitamini ve aminoasitler içerdiği için besin değeri olarak yüksek olan bir besindir. Düzenli olarak her gün kullanılacaksa büyükler için 5-8 adet, çocuklarda ise 2-4 adet olacak şekilde tüketilmelidir.

  Arı Ekmeği Kilo Aldırır Mı?

  Arı ekmeğinin iştah açıcı özelliği bilinmektedir, bu nedenle fazla ve kontrolsüz tüketildiğinde kilo alımını hızlandırırsınız.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.