Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır Mı?

  Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır Mı?

  Balık Yağının Faydaları Nelerdir? Kilo Aldırır Mı?

  Balık yağı kullanımı kilo aldırmaz, balık yağı hayvansal bir yağdır, sağlığa iyi gelen içerisinde yağ asitleri bulunan besin takviyesidir. Tabi belirli bir miktar kalori içermektedir, fakat bu sağlığı etkileyecek bir kiloya neden olmamaktadır.

  Balık Yağı Nedir?

  Balık dokusundan elde edilen hayvansal yağdır. Bazen balıkların karaciğerinden alınan dokular kullanılaraktan elde edilir, içeriğinde bol miktarda omega 3, DHA ve D vitamini bulunur. Gıda takviyesi olarak kullanılan balık yağı, genelde ton balığı, uskumru, hamsi ve ringa balığı gibi yağlı balıkların dokularından elde edilir.

  Vücudun birçok işlevini gerçekleştirebilmesi için balık yağına ihtiyacı vardır, fakat bu ihtiyaca rağmen vücut bunu üretmez ve aynı zamanda depolamaz. Bunun için düzenli bir şekilde kullanılması uzmanların önerisidir.

  Balık yağı üretiminde uzun süreli kullanım ve raf ömrünü uzatmak için E vitamini içerir. Balık yağı takviyesi ürünleri kapsül, tablet ve sıvı formlarıyla kullanım kolaylığı sağlar, özellikle çocukların gelişiminde annelerin kullandığı ürünler arasında yerini alır.

  Omega 3 Nedir?

  Balık yağının içeriğinde bolca bulunan ve vücudun işlevinde gerekli olan Omega 3 yağ asitleri vücudun ihtiyaç duyduğu çoklu doymamış yapıda bulunan yağ asidi türüdür. Vücutta bulunan yağın enerjiye çevrilmesinde önemli rol oynar.

  Omega 3 Bulunan Besinler Nelerdir?

  Vücudun ihtiyaç duyduğu Omega 3 yağ asitlerinin günlük beslenme düzeninde bir miktar karşılanabilir. Omega 3 bulunan besinler yaygın olarak bilinen deniz ürünleri, yumurta, ceviz, kırmızı et, ıspanak, semizotu, soya fasulyesi, chia tohumu, keten tohumu ve brüksel lahanasında bulunmaktadır.

  Balık Yağı Kaç Günde Kilo Aldırır?

  Balık yağı kilo aldırır mı sorusu pek çok kişinin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Ancak sanılanın aksine balık yağında insana kilo aldıracak kalori bulunmamaktadır. Düzenli kullanımında özellikle spor yapan kişilerde kilo vermeye yardımcı olur. Balık yağı bir gıda takviyesidir, yapılan klinik çalışmalarında aksine yağ hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.

  Halk arasında balık yağında yağ olduğu için kilo aldırma özelliği olduğu düşünülmektedir. Ama tam aksi balık yağının vücuda kilo aldırmak gibi bir özelliği yoktur.

  Bebekler İçin Balık Yağı Ne İşe Yarar?

  Balık yağı, özellikle hamilelikte bebeğinizin beyin gelişimlerini etkileyen bir gıdadır. Tabi sadece beyin gelişimine etki etmesi ile bitmemektedir. Hamilelikte balık yağının birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar özellikle şunlardır;

  • Bebeğin beyin, göz ve sinir sisteminin gelişmesine yardımcı olur.
  • Otizm riskini azaltır.
  • Düşük doğum ağırlığı riskini azaltır.
  • Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun önüne geçer.
  • Annenin doğum sonrası depresyonuna yakalanma ihtimalini azaltır.
  • Kronik hastalıkların gelişmesini önler.
  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.