En İyi Göğüs Ucu Kremi Hangisidir? (Doktor ve Eczane Önerisi)

  En İyi Göğüs Ucu Kremi Hangisidir? (Doktor ve Eczane Önerisi)

  En İyi Göğüs Ucu Kremi Hangisidir? Özellikle emzirme, döneminde annelerin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri göğüs ucunda oluşan çatlaklar, kanamalar ve oluşan yaralardır. Bu durum  anneye acı verir.

  Emzirme esnasında ani tepkiye yol açabileceği için bebeğin emme sırasında rahatsız olmasına ve emzirmeye ara vermeye sebep olabilir.

  Uzmanlar bebeğin en az 6 ay anne sütüyle beslenmesini önerirken göğüs ucunda oluşan çatlaklar  annenin emzirmeyi erken bırakmasına bile yol açabilir.

  Annelerin bu sorunla karşılaşmaması ve bu süreci en konforlu şekilde geçirebilmeleri için en iyi göğüs ucu kremlerini kaleme aldık. En iyi göğüs ucu kremlerini güncel fiyatları ve içerikleriyle sıralamaya alalım.

  Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir?

  Emzirirken göğüs ucu yarası veya çatlakları oluşur, bunun en doğal yöntemi her derde deva olan zeytinyağı kullanmalıdır. Bebeğin emmesinden dolayı zarar görmüş meme uçları çok çabuk iyileştirir, bebeğin her emme sonrasında hafif bir zeytinyağını çatlak olan yere sürerseniz acınızı ve iyileşme sürecini hızlandırırsınız.

  En İyi Göğüs Ucu Kremleri: 2023

  Doktorların önerdiği en iyi ve en etkili göğüs ucu kremleri hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum. İşte en iyi göğüs ucu kremleri;

  Göğüs Ucu KremiKremi ÖzellikleriFiyatı
  Lansinoh göğüs ucu kremiİngiliz Alerji Kurumu onaylı tek krem200 TL
  Mustela göğüs ucu kremiKlinik çalışmalardan onay almış180 TL
  Incia göğüs ucu kremi%100 bitkisel150 TL
  Dermolife lanolin krem%100 ultra saf lanolin70 TL
  Badger göğüs ucu kremiOrganik sertifikalı220 TL
  Avent göğüs ucu kremiUltra saf lanolinli210 TL
  Garmastan göğüs ucu kremiEmzirmeden önce silinmeli230 TL
  Milkway lanolin kremLanolinli150
  Bepanthen Plus kremEmzirmeden önce silinmeli140 TL
  Nisavit krem%100 bitkisel130 TL
  Medela Purelan göğüs ucu kremiSağlık Bakanlığı ve FDA onaylı150
  Bella B Nipple meme başı kremi%100 güvenli bitki esaslı200

  Yukarıda verdiğim en iyi göğüs ucu kremi doktor önerisi ile kullanabileceğiniz etkileri kremlerdendir.

  Lansinoh Göğüs Ucu Kremi

  lansinoh-gogus-kremi

  İngiliz Alerji Kurumu’nun onayını alan tek göğüs ucu çatlak kremidir. Annenin acısını en hızlı şekilde dindiren kremi aynı zamanda emzirmeden önce silmenize ya da yıkamanıza gerek yoktur.% 100 doğal olan ürün bebek için güvenlidir. Annenin göğsünü nemli bıraktığı için emzirme esnasındaki acı hissini de en aza indirir. Yaraların çabuk iyileşmesini sağlar. 40 ml Lansinoh Göğüs Ucu Çatlak Kremi 110-160 TL arasında satıştadır.

  Mustela Göğüs Ucu Kremi

  mustela-gogus-ucu-kremi

  Kullanıcılarından çok iyi yorumlar alan kaliteli bir üründür. Doğal içeriğe sahip Mustela hızlı tedavi uygulamasıyla ve kokusuz oluşuyla dikkat çekmektedir. Emzirme öncesi silme ve yıkama gerektirmeyen ürün bebekle anne için güvenlidir.30 ml lik olan, site  ve eczanelerde farklılık gösteren ürün fiyatı 115-155 TL arasındadır.

  Uni Mom Göğüs Ucu Kremi

  Uni Mom göğüs ucu kremi

  Diğer göğüs ucu çatlak kremlerine nazaran fiyatı daha uygundur. 10 ml lik tüpleri 20-50 TL arasında değişir. Kullanıcıların şiddetle tavsiye ettiği ürünlerdendir. Lanolin ve E vitamini içerir. Her cilt tipine uygun olan bu ürün silme ve yıkama gerektirmez. Yoğun nemlendirme özelliği ile rahatlama sağlar. Hipoalerjenik bir üründür.

  Garmastan Pomat Göğüs Ucu Kremi

  garmastan_göğüs ucu kremi

  Almanya da üretilen ürünün kullanıcılar için zorlu yanı silme ve yıkama gerektirmesidir. Kısa sürede gösterdiği etki ve iyileştirme sebebiyle müthiş ürün olarak kullanıcılarından tam puan alan ürünlerdendir. Yoğun nemlendirme özelliğiyle de kısa sürede göğüs ucunda oluşan çatlakları onarır. 20 ml lik tüpleri 150-200 TL arasında değişen fiyatıyla, diğer ürünlere nazaran fiyatının  fazla olmasıyla dikkat çeker.

  Incıa Göğüs Ucu Kremi

  Incia göğüs ucu kremi

  Rengini bitkisel yağların doğal renginden alan, annelerin ilk tercihleri arasında olan bir üründür. Emzirme öncesi yıkama ve silme gerektirmez. Cildin uzun süre nem dengesini koruyarak, kurumasını ve buna bağlı göğüs ucu çatlamalarına engel olur. Raf ömrünü uzatmak için zararlı maddeler yerine cilt florasına dost doğal E vitamini kullanılmıştır. Doğal ve hoş kokulu üründür. 30 ml. lik tüplerin fiyatı 90-140 TL arasında değişmektedir.

  Mumsy Natural Göğüs Ucu Kremi

  Mumsy natural göğüs kremi

  Katkı ve koruyucu madde içermeyen doğal bir üründür. Kokusu olmayan bu ürün dermotolojik olarak test edilmiş ve onaylanmıştır. Dünya da 25 yılı aşkın süredir kullanılan, kadınların göğüs ucu çatlaklarını iyileştiren ve ağrılarını dindiren bu ürün en çok tercih edilenler arasında yerini almıştır. Yıkama ve silme gereklidir.30 ml. lik ürünün fiyatı 200-250 TL arasında değişmektedir, bu da ürünün eksi tarafıdır.

  J’Weel Göğüs Kremi

  J'weel göğüs kremi

  Diğer bölgelerde de kullanılan krem çatlak ve sıkılaştırma özelliği ile tercih sebeplerindendir. Günde 1 defa masaj yaparak uygulanır. Yıkama ya da silme gerektirmez. Kısa sürede etkisini gösteren ürün % 100 doğal içeriklidir. Kokusuz olması tercih sebeplerinin başında gelmektedir.250 ml. lik ürün 75 TL fiyatıyla her kesimden annenin cep dostudur.

  Earth  Mama Organic Nipple Butter

  Earth Mama organic nipple butter

  Özel formülü sayesinde kısa sürede iyileşme sağlayan ürün kullanıcıları tarafından tam not almıştır. Göğüs ucu yaralarını da tamamen yok etmektedir. Kalitesiyle annelere konforu sunan ürünün fiyatı diğer ürünlere nazaran fazladır.60 ml. olan ürün 400-450 TL arasında değişir.

  Göğüs Ucu Çatlakları Neden Olur?

  Özellikle annelerin emzirme döneminde yaşadığı sorunlardan olan göğüs ucu çatlakları, zamanla yaraya dönüşüp kanamaya sebep olacağı için anne ve bebeği olumsuz etkiler. Bu durum emzirmeyi güçleştirir. Peki emzirme dönemindeki göğüs ucu çatlaklarının en bilindik sebepleri nedir?

  Bebeğin emme pozisyonunun yanlış olması ve bebeği tutuş şekli en baş nedendir. Hatalı emzirme tekniği ile oluşan göğüs ucu çatlakları zaman içerisinde tedavi gerektirebilir. Bir diğer sebep ise göğüs uçlarının ıslak bırakılmasıdır. Bebeğin meme emme eyleminde bıraktığı nem ve sıcaklıkla, göğüs uçlarının kuruması çatlaklara neden olur.

  Bu sebepler dışında, emzirme dönemi olsun yada olmasın herhangi bir cilt rahatsızlığından dolayı da göğüs ucunda çatlaklar oluşabilir. Altında yatan sebep dolayısıyla konforunuzu  ve sağlığınızı etkilememesi adına uzman hekime başvurulması önerilir.

  Göğüs Ucu Çatlaklarına Evde Doğal Çözüm Yolları Nelerdir?

  Göğüs ucu çatlakları emziren annelerin korkulu rüyasıdır. Bazı anneler kremlerin yanı sıra doğal ürünlerle de bu soruna çare bulduklarını söylüyor. Sizler için araştırdığımız doğal çözüm yollarını şöyle sıralayabiliriz.

  Sarı kantaron yağı, zeytin yağı, aloa vera yağı, hindistan cevizi yağı, anne sütü, vazelin, kudret narı ve ayva çekirdeği gibi doğal ürünler deneyen annelerin tavsiye sıralamasında başta geliyor.

  Bu doğal ürünlerin günde 4-5 defa masaj yaparak göğüs ucu çatlaklarına sürülmesi ve emziren anneler için emzirmeden önce temizlenmesi önerilir. Doğal çözüm yollarının uygulanmasına rağmen sorunlar devam ediyor ise uzmana danışılması tavsiye edilir.

  Göğüs Ucu Çatlaklarına Engel Olmak İçin Ne Yapılır?

  Göğüs ucu çatlakları başlarda dayanılabilir gibiyken, zamanla yaralara, kanamalara ve iltihaplanmaya dönüşür. Bu durum annenin zorlu sürecidir. Anne kadar bebeğin beslenmesini etkileyen göğüs ucu çatlaklarından kurtulmak için ve oluşmasını engellemek için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

  Özellikle  ilk bebeklerini kucaklarına almış % 30 annenin yaptığı hatalı emme pozisyonundan kaçınılmalıdır. Bebeğin tutuş şekli doğru olmalı ve göğüs ucundaki kahverengi olan alanın tamamen bebeğin kavrayacağı şekilde emzirilmelidir.

  Göğüs ucu ıslak ve nemli bırakılmamalı, havayla temas halinde kuruması sağlanmalıdır. Bebeğin emme sırasında bıraktığı nem ve sıcaklık sebebiyle oluşan kuruluğu da gidermek için doğal göğüs ucu kremi veya doğal çözüm yollarıyla göğüs ucu nemlendirilmelidir.

  Göğüs ucunun sürekli ıslak kalmaması ve mikrop kapmaması için göğüs pedi sık sık  değiştirilmeli, sürtünmesine dikkat edilmelidir.

  Emzirme esnasında, elle  göğse baskı hareketi sürekli aynı noktaya değil farklı noktalara da uygulanarak hareket sağlanmalıdır. Bu davranış aynı zaman da yeni doğmuş bebeğin emmeye teşvik edilmesi için de destekleyicidir.

  Mümkün ise emziren anneler sürekli iç çamaşırı takmamalı, takıyor ise pamuklu ve emzirmeye uygun iç çamaşırı tercih etmelidir.

  Tek göğüs ucunda çatlama var ise iyileşme sürecinde çatlak olmayan göğüsle emzirmeye başlanmalıdır. Böylelikle ilk etapta yaşanabilecek acı ile bebeğin emme eyleminden uzaklaşması engellenebilir.

  Sıcak su kompresi ile göğüs ucunun rahatlaması sağlanabilir. Bu da emzirme döneminin başlarında hızlı süt akışını sağlayacağı için gergin olan göğsün yumuşamasını ve süt kanallarının açılmasına destek olur.

  Bebeğin sık sık beslenmesi yada sağma makinası ile göğsün boşaltılması da göğüs ucu çatlaklarına engel olur ve biriken sütle göğüs gerilmez. En büyük diğer faydası beyne giden yeterli değil sinyali sayesinde annelerin süt miktarında artış görülür.

  Mutlu ve sağlıklı günler dileriz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.