Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Zararlı Mı? Faydalı Mı?

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Zararlı Mı? Faydalı Mı?

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Zararlı Mı? Faydalı Mı? Anne olmaya hazırlanana adayların gebelikte çay ve kahve tüketimini azaltması bebeğin gelişimi açısından önemi daha faydalı olacaktır. Çünkü kahvede olduğu gibi çayda da kafein bulunmaktadır. Çay ve kahvenin aşırı tüketilmesi durumunda düşüğe ve bebeğin gelişmemesi gibi durumlara neden olabilir.

  Aşağıdaki yazımızda “Gebelikte çay kahve içmek zararlı mı?” sorusunun cevabı yer almaktadır.

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Zararlı Mı?

  Gebelikte çay ve kahve içmek zararlı değildir. Ancak çok fazla kahve ve çay tüketmek içeriğinde bulunan kafeinden dolayı bazı yan etkileri ve uyku düzensizliğine neden olmaktadır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için mutlaka kafein içeren içecekleri mümkün oldukça az tüketmek gereklidir.

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Neden Zararlı?

  Çay ve kahve içerisinde kafesin barındıran içeceklerdir. Hamilelikte anne adayları isteyerek veya istemeyerek içeceklerden, tükettikleri gıdalardan kafein almaktadır. Fakat içecekler yiyeceklere göre vücuda daha hızla geçiş yapar. Bu nedenle bebeği olumsuz etkiler.

  Vücuda 200 mg. kafein alındığında bebeğe kan aktarımını sağlayan akım %25 düşmektedir. Hamile adaylarda kafein yakmayı sağlayan bir metabolizma bulunmaktadır. Fakat bebekte böyle bir durum söz konusu değildir. Bu nedenle bebeğe aktarılan kafein miktarı farklı olacaktır.

  Gebelikte Türk Kahvesi İçilir Mi?

  Gebelikte kahve tüketimi sınırlı olmalıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda anne adayları hamilelik döneminde günde 200 mg. Kafein alabilir. 200 mg. Günce 2 fincana denk gelmektedir. Belirtilen miktar 2 fincan olsa dahi daha az tüketmeniz gerektiğini tavsiye ederiz.

  Hamileyken Nescafe İçmek Zararlı Mı?

  Hamileyken nescafe içmek bebeğin gelişimi için olumsuz içeceklerden biridir. Hamilelik döneminde içilen nescafe bebeğin gelişimini olumsuz etkilediği için uzmanlar tarafından önerilmez. Ancak canınız nescafe içmek istiyorsa aşırıya kaçmayacak şekilde her gün olmamak kaydıyla içebilir.

  Gebelikte Günde Kaç Bardak Çay Tüketilebilir?

  Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, gebelikte açık kıvamda ve az şekerli günde 2-3 fincan çay tüketilebilir. Fakat çay da içerisinde kafein bulunan içeceklerden olduğu için daha az tüketmenizi tavsiye ederiz.

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Bebeğin Kilosunu Etkiler Mi?

  Hamilelikte aşırı kahve ve çay tüketimi bebeklerin gelişimini olumsuz etkilemektedir. Anne adaylarının, metabolizma hızı, genleri ve fiziksel etkenleri farklıdır. Bu nedenle bütün adaylarda aşırı kahve tüketimi bebeğin gelişimini olumsuz etkilememektedir.

  Fakat bilimsel araştırmalar, günde 200 mg. kahve tüketiminin bebeğin kilosunda 60-70 gr. arasında azalma olduğunu kanıtlamıştır. Özetle kafein tüketimi arttıkça, bebeğin gelişimi azalacaktır. Bu nedenle gebelikte çay ve kahve tüketimini azaltmanızı tavsiye ederiz.

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Su Yerine Geçer Mi?

  Vücudumuzun günlük olarak su ihtiyacını karşılamak için başka içecekler yerine su tüketilmesi gerekir, başka sıvıları tüketmenin su yerine geçmeyeceği çok insan tarafından ifade edilmektedir. Bu özellikle hamileler için geçerli olduğu uzmanlar belirtiyor. Normal şartlarda her insan bol su tüketmelidir.

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Tehlikeli Midir?

  Gebelik döneminde aşırıya kaçmadan tüketilen çayın herhangi bir zararı ve tehlikesi yoktur. Çay hamilelikte içilen güvenli bir içecektir, fakat çayda kafein içerdiği için günlük yaklaşık 200 mg kafeini geçmemek şartıyla içilebilir.

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Uyku Yapar Mı?

  Hamilelik döneminde çay ve kahve tüketimi mutlaka aşırıya kaçılmadan yapılmalıdır. Fazla kafein içeren içecekler uyku düzensizliğine neden olacağı unutulmamalıdır. Hamilelikte çay ve kahve içmek az miktarda olursa sıkıntı yapmaz, aşırı tüketildiğinde uyku bozukluğu yapar.

  Gebelikte Çay ve Kahve İçmek Yasak Mı?

  Hamilelik döneminde aşırı kafein tüketilmesi sonucu bebeğin gelişiminde etkileri olacağı için uzmanlar tarafından önerilmiyor. Fakat illa içmem gerekiyor denirse de gebelikte çay ve kahve az miktarda içilmesini uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.