Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir? Anne Sütü Nasıl Artar? (Kesin Yöntem)

  Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir? Anne Sütü Nasıl Artar? (Kesin Yöntem)

  Anne Sütünü Arttırmanın Yolları Nelerdir? Anne; kadına yakışan en güzel isimdir. Müthiş duygular yaşattığı gibi bazı korkuları da beraberinde getirebilir. Bunlar “Sütüm bebeğime yetecek mi?, Sütüm olacak mı? , Anne sütünü arttırmanın yolları nelerdir?, Emziren anne nasıl beslenmeli?…..vb.” gibi.

  Önemli olan sakin kalabilmek ve bu konuda yapılacaklara odaklanmaktır. Kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak, işinizi kolaylaştıracak araştırma ve önerilerimizi yazımızda bulabilirsiniz. En çok merak edilen “anne sütünü arttırmanın yolları” ile başlayalım.

  Anne Sütü Nasıl Artar? Arttırmanın Yolları Nelerdir?

  Bilindiği üzere,  bebek dünyaya gözlerini açmadan önce anne vücudu bebeğin sağlıklı gelişimini sağlayacak anne sütünü üretmeye başlar. Bazı sebeplerden dolayı 1-3 gün aralığında gecikme yaşanabilir. Böyle durumlarda uzman  doktor tavsiyesinde mama ile beslenme başlar. Bu durum annenin sütünün yetmeyeceği yada kalitesiz bir beslenme olacağı anlamına gelmez.

  •  Anne sütü nasıl arttar, önceliği annenin kendine güvenmesi, ne kadar tecrübesiz olursa olsun sevgisi ile başlardaki bu zorlu süreci atlatacağına inanması ile başlar.
  • Annenin stresten uzak olması, emzirme döneminde fazla kendini yormaması, eşi, arkadaşları yada büyüklerinden alacağı destekle kaliteli uykuyla iyi dinlenmesi gerekir. Stres ve yorgunluk gibi olumsuz etkenler anne sütünün artmasını olumsuz etkileyecektir.
  • Annenin beslenmesine dikkat etmesi; sık ve gerektiği kadar tüm besin gruplarından tüketmesi önemli. Sıvı tüketimi  özellikle de su,  günlük 3 lt. civarında olması anne sütünün artmasındaki en önemli etkendir. Doğum sonrası diyetinden kaçınılmalı ve emzirmenin sizin için en sağlıklı zayıflama süreci olacağı da bilinmelidir.
  • Bebeğin doğru pozisyonda emzirilmeli, emzirilen göğsün tamamen boşaldığından emin olunmalı. Bebek beslenmeyi tamamlamış bile olsa göğüs pompası ile süt boşaltılmalı. Böylelikle beyne giden bebek doymadı sinyali ile anne sütünün artması kaçınılmaz olacaktır. (Not: emzirme süresi uzmanlara göre her göğse en az  15-20 dk olacak şekilde ayarlanmalı, ilk dönemlerde emmeye yönlendirmek için elle bebeğin çenesi desteklenmelidir.
  • Hamilelik dönemi dahil olmak üzere zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı. Araştırmalarda sigaranın anne sütünü arttırma da olumsuz yönde etki ettiği kanıtlanmıştır.
  • Ek olarak anne sütünü arttıran bitki çayları içilebilir. Uzman tavsiyesine danışarak malt içecek kullanılabilir. Uzmanlar malt içeceğin anne sütünü arttırmadaki olumlu etkilerinden bahsediyor.
  • Sık emzirmekte anne sütünü arttırır. Geceleri beslenmenin az olduğu dönemde yine göğüs pompası ile göğsü boşaltarak süt artırımını destekleyebilirsiniz.
  • Not: Zamanından önce ek gıdaya geçiş, bebeğin yeni tatlarla tanışmasındaki memnuniyet emmeyi azaltacağı için anne sütünün artmasına engel olur.

  Anne Sütü Nedir, Neden Önemlidir? Yararları Nelerdir?

  Anne sütü bebeğin ilk aşısı gibidir. Özellikle ağız sütü yada kolostrum adı verilen sarı ve yoğun olan ilk gelen süt. Anne sütünün oluşumunu beyinden salgılanan “PROLAKTİN” hormonu sağlar. Göğüste anne sütünün oluşumu için gerekli olan maddeleri, kan damarları süt hücrelerine taşır.

  Anne sütünün önemi:

  Anne sütünün yararları; bebeğin sağlıklı gelişimi için gerekli tüm besin öğelerini içinde barındırır. Bebeğin sindirimini kolaylaştırır. İleride oluşabilecek obezite, şeker hastalığı ve kanser türleri gibi korktuğumuz hastalıklardan korur. Soğuk algınlığı, solunun yolu  enfeksiyonlarına  karşı direncini arttırır. Anne sütü,  her tür virüse karşı bebeğinizin bağışıklığını güçlü tutar. Bu yüzdendir ki bebekler ilk 6 ay su ihtiyacını dahi bol miktarda anne sütüyle karşılar.

  Anne Sütünü Arttıran Besinler Nelerdir?

  Anne sütünü arttırmanın yolları kadar, anne sütünü arttıran besinler de en çok  merak  edilen ve araştırılan konular arasındadır. Anneler bebeklerini yeteri kadar besleyip besleyemedikleri, sütünün yeterli olup olmadığı konusunda şüpheye düştükleri için (annelik duygusu) daha çok beslenmeye yönelebilir.

  Doğru olan dengeli beslenmek ve tüm besin gruplarından tüketmektir. Bunun yanı sıra bazı besinlerin anne sütünü arttırmada büyük rol oynadığı halk arasında sıkça konuşulmakta ve bazı uzmanlar tarafından  tavsiye edilmektedir. Peki anne sütünü arttıran besinler nelerdir? Şu şekilde sıralayabiliriz.

  Özellikle bol su tüketilmeli ve sık sık bebek emzirilmelidir. Tahin helvası, tahin, pekmez, soğan, kuru börülce, kuru üzüm hoşafı, bulgur, kuru incir, hurma, dere otu, bitki çayları, ceviz, badem, yulaf ezmesi ve fındık en çok tavsiye edilen besinlerdir.

  Olumsuz ve farklı sonuçlara sebep olmamak için bu besinlerde abartılmadan tüketilmelidir. Annenin metabolizmasının nasıl çalıştığı önemli. Uzman hekime danışarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

  Anne Sütünü Arttıran Bitki Çayları Nelerdir?

  Anne sütünü arttıran bitkisel çaylar

  Annelerin sağlıklı beslenmesinin yanı sıra, anne sütünü arttıran bitki bitki çaylarını tüketmesi de destekleyici olacaktır. Süt arttırmanın yanı sıra çayların anneye ödem attırma, rahatlatma ve bebeğe gaz çıkarmada yardımcı olacağı için doktorlar tarafından da önerilir. Peki anne sütünü arttıran bitki çayları nelerdir?

  En çok bilinen ve annelerin tercih ettiği rezene çayı. Anne sütünü arttırmasının yanı sıra sindirimi kolaylaştırması ve bebeğin gaz çıkarmada sıkıntı yaşamaması için günde 3 fincanı geçirmemek kaydıyla tüketilir.

  Melisa çayı anneyi ve bebeği rahatlatır, anne sütünü arttırır.

  Büyük oranda anne ve bebek için gaz sorununa çözüm olan kimyon çayı da anne sütünü arttırır.

  Hamilelik döneminde alınan kilolardan da rahatça kurtulmanızı sağlayacak, soğuk havalarda içinizi ısıtacak anason çayı da anne sütünü arttırmak için tüketebileceğiniz bitki çaylarından.

  Ihlamur çayını günde 3 defa tüketerek enfeksiyon ve hastalıklardan korunurken sütünüzü arttırabilir, bebeğinizin de rahatlamasını sağlamış olursunuz. Gün içindeki yorgunluğunuzu alacak ıhlamur çayı sayesinde stresinizi azaltarak süt oluşumunun devamlılığı sağlanır.

  Kuşburnu çayı lezzetli bir içecek olarak anne sütünü arttıran diğer bitki çaylarındandır.

  Bitki çayları  tok karnına  tüketilmelidir. Günlük  2-3 fincan geçirilmemeli, farklı bitki çayları aynı günde tüketilmemelidir. Kontrol takipleriniz de uzman hekiminize bildirmeniz tavsiye edilir.

  Annelerin Sütünü Artıracak Öneriler

  Emziren annelerin korkulu rüyası bebeğini yeteri kadar besleyememektir. Bebeğinin doymayacağından ve sağlıklı gelişim sağlayamamasından endişe duyarlar. Bunun için anne sütünü arttıran beslenme düzenlerinden tutunda bitki çaylarına kadar tek tek araştırma yaparlar.

  Emziren annelerin sütünü arttırmanın en güzel yolu bol su tüketmek ve bebeği sık sık emzirmektir. Bu durumu emzirme pozisyonu ve sağlıklı beslenme takip eder.

  Makalemizin  başında “anne sütünü arttırmanın yolları” başlıklı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

  Emziren Anne Nasıl Beslenmeli?

  Anne sütü yazımızın başında belirttiğimiz gibi, bebeğin ilk aşısı ve sağlıklı gelişimi için ihtiyaç duyduğu tüm enzim ve protein vb. içinde barındırdığı  beslenme türüdür.

  Emziren anne hem kendi vücudunu dengede tutmak, hem de bebeğinin besleneceği sütü üretebilmek için sağlıklı beslenmelidir. Peki bu nasıl olacak?

  Annenin süt üretimi, şekersiz bol sıvı alımıyla olacağı için öncelik 2,5-3 lt. günlük su tüketmelidir.

  Dört ana besin grubundan her öğününde dengeli bir şekilde  bulunduran emziren anne sağlıklı beslenmiş olacaktır. Süt ve süt ürünleri grubundan tercih edilen bir ürün, Sebze ve meyve grubundan 5 porsiyonluk ürünler, tahıl grubundan 7 porsiyonluk ürünler ve et, yumurta, protein içeren( balık, tavuk  ) ürünlerden her öğününüzde günlük tükettiğiniz taktirde doğru beslenme şeklinizi oturtmuş olursunuz. Böylelikle emziren  annenin  sütü  ve kalitesi artar.

  Anne Sütünü Arttırmak İçin Göğüs Pompası Kullanın!

  Annelerin lohusalık dönemi mutluluğun yanı sıra adapte olma sürecidir. Hayatınıza dahil olan, ilk defa  karşılaştığınız canınızdan gelen parçanızla tüm düzeniniz değişir. Bu değişim sizlere yeni şeyler öğretir.

  Bu güne kadar belki başka bir bebeği beslememişken şimdi kendi bebeğinizi emzirmek istersiniz. Bazı durumlar da bebek emmeyi red edebilir. Yada emme pozisyonu doğru olmamakla birlikte emme fonksiyonları tam gelişmediği için bebek memeyi çabuk bırakabilir. Böyle durumlarda göğüste biriken sütü göğüs pompası ile boşaltmak hem sizi rahatlatır, hem de beyne giden süt yetersiz emri sayesinde süt üretiminiz artar.

  Diğer bir faydası; bebeğin uyuduğu yada doyduğu durumlarda  göğsünüzü boşaltmak artı süt saklamanız için olanak sağlayacaktır.

  Bebeğinizin Günlük Süt İhtiyacı Ne Kadardır?

  Bebeğin 1 yaşına kadar olan günlük süt ihtiyacı ayına, kilosuna, sağlık durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Aşağıda verilen rakamlar bebeğin durumuna göre değişkenlik gösterecek şekilde ortalama verilmiştir.

  • 0-3 ay arası bebekler her beslenmede  ortalama 30-60 ml.(1 ayını doldurmuş iştahlı bebekler ortalama 120 ml. e kadar çıkabilir.)
  • 3-6 ay arası bebekler her beslenmede ortalama 120-180 ml.
  • 6-9 ay arası bebekler ek gıda döneminde oldukları için her beslenmede 180-250 ml.
  • 9-12 ay arası bebekler ek gıda miktarı fazla olduğu için, günlük süt  sıklığını azaltırken toplamda 1000-1500 ml civarında tüketebilirler.

  Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

  NOT: Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.