Bebekte Yeşil Kaka Neden Olur?

   Bebekte Yeşil Kaka Neden Olur?

   Bebekte Yeşil Kaka Neden Olur? Bebeklerde kaka rengi birçok şeyin habercisi olabilir. Bir bebek ilk doğduğunda kaka rengi siyahtır. Kaka rengini belirleyen en önemli etken ise bebeğin beslenme şeklidir. Bebeğinizin beslenme şekline göre kaka rengi değişmektedir. Birçok ebeveyn kaka rengine bakarak bebeğinin durumu hakkında endişe etmektedir.

   Aşağıdaki yazımızda bebeğin kaka rengi, sağlığı ile ilgili ne anlam ifade ediyor gibi merak edilen detaylar yer almaktadır.

   Üşüten Bebeğin Kakası Hangi Renk Olur?

   Bebeğin kakasında zaman zaman renk değişiklikleri oluşmaktadır. Bu durum üşütme ve bebeğin yediği besinlerden kaynaklanabilir. Bebeğinizin kakası yeşil renk ise bunu normal karşılamalısınız. Birkaç gün bebeğinizin kakasında değişiklik olmazsa doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

   Bebeklerde Siyah Kaka Neden Olur?

   Siyah kaka genellikle yeni doğan bebeklerde birkaç gün görülür. Bebeğin doğumundan bir süre geçtikten sonra hala siyah kaka ile karşılaşıyorsanız bu durumda endişelenebilirsiniz. İlk doğan bebeklerin dışkılarında mekonyum adı verilmektedir. Bu mukus cilt hücreleri ve amniyotik sıvı içermektedir.

   Bebeklerde Hardal Sarısı Kaka Neden Olur?

   Genellikle emzirilen bebeklerde hardal sarısı kaka olmaktadır. Bu durum normaldir. Birkaç gün içerisinde bebeğinizin kakasının rengi düzelecektir.

   Bebeklerde Turuncu Kaka Neden Olur?

   Turuncu kaka emzirilen ve mama ile beslenen bebeklerde görülmektedir. Turuncu kaka rengi bebeğinizin sindirim sisteminden alınan pigmentlerden oluşmaktadır

   Bebeklerde Yeşil Kaka Neden Olur?

   İlk 6 ay bebeklerde yeşil kaka normaldir. Ancak bebeklerde yeşil kaka farklı nedenlerden dolayı olmaktadır. İlk nedeni bebeklerin mama ile beslenmesidir. Diğer nedeni emzirme döneminde anne sütünün yağlı kısmından gelmemesidir. Bu durumlarda oluşan yeşil kaka normaldir. Ancak koyu yeşil ise, katı gıdaya geçiş yapan bebeklere demir takviyesi yapılmalıdır.

   Bazı durumlarda bebeğinizin kakası enfeksiyon nedeniyle de yeşile dönmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşırsanız doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

   Bebeklerde Kırmızı Kaka Neden Olur?

   Kaka rengini belirleyen şey bebeklerin beslenme alışkanlığıdır. Kırmızı kaka, genellikle katı gıda ile beslenen çocuklarda oluşmaktadır. Bebeğiniz eğer kırmızı katı bir şey yemişse, bir sonraki öğünde kakasının normale dönüp dönmediğine bakmalısınız.

   Bebeklerde kırmızı kaka bazen kırmızı bağırsak enfeksiyonu hastalığının habercisi olabilir. Böyle durumlarda doktorunuza müracaat etmenizi tavsiye ederiz.

   Bebeklerde Kakadaki Renk Değişikliği Hangi Durumlarda Tehlikeli?

   Kakadaki değişimin en tehlikeli boyutu ishaldir. Bebeğinizi sık sık ishal oluyorsa bazı gıdalara duyarlı olmasından kaynaklanabilir.

   Bebekler genellikle diş çıkarma esnasında ishal olmaktadır. Çünkü bebeğin diş çıkarma sırasında salya salgısının yutulmasından kaynaklanan bağırsak içerisinde sıvı artışı olmaktadır. Buna bağlı olarak kakada değişiklik olabilir. Eğer bebeğiniz 24 saatten uzun bir süre sıvı bir şekilde dışkılıyorsa, kusuyorsa ve ateşi varsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.