Bebeklerde İlk Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

   Bebeklerde İlk Saç Kesimi Nasıl Olmalı?

   Bebeklerde İlk Saç Kesimi Nasıl Olmalı? Bebeklerde ilk saç kesimi ebeveynler için önemli bir andır. Birçok ebeveyn bebeğinin saçlarını kesmeye kıyamasa bile bunu yapar. İlk saç kesimi genelde ebeveynleri zorlayan bir süreçtir. Bu süreçte birçok bebek ağlar ve büyük korku yaşar. Bu durumda iş ebeveynlere düşmektedir.

   Aşağıdaki yazımızda ebeveynler tarafından merak edilen “Bebeklerde ilk saç kesimi nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabı yer almaktadır.

   Bebeğinizin İlk Saç Kesimini Evinizde Kendiniz Yapmak İsterseniz

   • Anne ve babalar için bebeğinizin ilk saç kesimi güzel bir hatıra kalması için evinizde saç kesimini de yapmak isteyebilirsiniz.
   • İlk önce bebeğinize nasıl bir kesim yapacağınıza karar vermelisiniz.
   • Bebeğinizin ilgisini çekebilecek nesnelerden faydalanın, kesim esnasında rahat edebilirsiniz.
   • Bebeğiniz çok meraklı olacağından kesim esnasında 2 kişi olun, bebeğinize gelebilecek herhangi bir zararın önüne geçmiş olursunuz.
   • Kesim için mutlaka berber makası kullanın daha rahat kesim yaparsınız.
   • Bebeğiniz kesimden rahatsız olursa, ara verin zorlamayın.
   • Mutlaka ilk saç kesimi esnasında fotoğraf ve video çekin, bu ilerde çok güzel anı olarak kalacaktır.
   • UNUTMAYIN bebek saç kesimi uzmanlık ister.

   Bebeğin Saçı Ne Zaman Kesilir?

   Bebeklerde ilk saç kesiminin ne zaman yapılacağı ile ilgili net bir şey söylemek mümkün değildir. Eğer bebeğinizin saçları gürse saç kesimi daha erken yapılabilir. Fakat bebeğinizin saçları onu bunaltmayacak gibiyse 6 ay ile 2 yaş arasında saç kesimi yapabilirsiniz.

   Bebeğin Saçı Makasla Nasıl Kesilir?

   İlk saç kesimini yapmadan önce bebeğinizi bu duruma alıştırmalısınız. Ardından temiz havlu, sprey, önlük, oturması için koltuk ve sevdiği bir oyuncağını yanınızda mutlaka bulundurmalısınız. Daha sonra bebeğinizin saçını sprey ile hafif nemlendirmelisiniz. Yavaşça saçlarını tarayarak, dikkatlice saçını kesmelisiniz. 

   Bazı ebeveynler bebeğinin ilk saçını saklamak ister.  Bebeğinin ilk saçının saklamak isteyen kişiler yanında mutlaka bir adet zarf bulundurmalıdır. Bu saçı albümünüzde veya başka bir yerde saklayabilirsiniz. Böylece bebeğinize ileride göstermek için güzel anılar biriktirebilirsiniz.

   Bebek Saçı Ne Kadar Sürede Uzar?

   Bebeklerin saçı 8- 12 haftalık iken dökülmeye başlamaktadır. 3 – 7 aylıkken de yeniden uzamaya başlar. Eğer bebeğinizi rahatsız edecek kadar uzamadıysa kesmenize gerek yoktur. Uzadıysa da ilk önce bebeğinizi bu duruma alıştırarak yavaş yavaş saçlarını kesmelisiniz.

   Bebeklerin Saçları Kazıtılınca Gürleşir mi?

   Halk arasında, bebeklerin saçlarının kazıtıldığı zaman gürleştiğine inanılır. Bu halk arasında dolaşan sözlerden dolayı, bazı ebeveynler bebeklerinin ve çocuklarının saçlarını kazıtırlar.

   Yapılan bu işlemle kıl köklerinin çoğalabileceğini düşünürler, uzmanlara göre ise saç kazıtma işlemi farklı boyda olan saçın kazıtıldıktan sonra aynı anda uzamasıdır. Aynı zamanda yeni çıkan saçlar koyu renk olacağı için, anne ve babalar bebeklerinin saçlarının gürleştiğini sanırlar.

   Bebeklerde İlk Saç Kesiminde Nasıl Davranılmalı?

   Bebeklerde ilk saç kesiminde nasıl davranılması gerektiği birçok ebeveyn tarafından merak konusudur. Aşağıda ilk saç kesiminde nasıl davranılması gerektiği ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

   • İlk olarak kesim yapmadan önce kullanacağınız bütün ürünleri yanınızda bulundurmalısınız. Daha sonra bebeğinizi bu duruma alıştırmaya çalışın. Bunun sanki bir oyun olduğunu ona anlatmaya çalışın.
   • Daha sonra deneyimli bir kuaför bulun. Çevrenizde çocuk kuaförleri hakkında diğer çocuklu ailelerden bilgi edinmeye çalışın.
   • Bebeğinizin uyku, beslenme gibi zamanları dışında bunu yapmaya dikkat edin.
   • Bunun sanki bir oyun olduğunu bebeğinize anlatın ve onu eğlendirmeye çalışın. Mesela en sevdiği oyuncağı yanında bulundurabilirsiniz.
   • Bebeğiniz pelerin takmayı reddedebilir. Bu nedenle yanınızda mutlaka yedek kıyafet bulundurmalısınız.

   3 Aylık Bebeğin Saçı Kesilir Mi?

   İlk saç kesimi bebeğin saçının gürlüğüne göre değişmektedir. 3 aylık bebeğin saçı, saçın gürlüğüne göre kesilebilir. Eğer bebeğinizin saçı onu bunaltmayacak kadar gür değilse, kesmenize gerek yoktur. Bebeğin saçının ne zaman kesileceğini ebeveynler belirleyebilir.

   Bebeğin Saçı Nasıl Çabuk Uzar?

   Bebeğin saçının daha hızlı uzamasını isteyen ebeveynler hangi yöntemi kullanacağını merak etmektedir. Aşağıda bebeğin saçını uzatmak için yapılması gereken yöntemler yer almaktadır.

   • Bebeğin saçını biran önce uzatmak isteyen kişiler, badem yağı, Hindistan cevizi yağı gibi yağlar kullanabilir. Fakat bu yağları kullanmadan önce doktora danışmanızı tavsiye ederiz.
   • Bebeğinizin saçını sıkı sıkı bağlamamalısınız. Güneş ışınlarından korumak için şapka, soğuktan korumak için de bere takmalısınız.
   • Aloe vera jeli de saç uzatmak için kullanılan bir yöntemdir. Jelin sürüldüğü bölgede kan dolaşımı hızlanmaktadır. Bu da saçın daha hızlı uzamasını sağlar.

   Dinimizde Bebeklerde Saç Kesimi Nasıl Olur?

   Peygamber efendimiz bebek 7 günlük olduğunda saçlarının traş edilmesini, isminin konulmasını söylemiştir. Hadis-i şerifte bulunan bu uygulama bir sünnettir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.