Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

  Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

  Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? İsilik bebeklikten tüm yaşlara kadar görülen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın nedeni de ter kanallarının tıkanmasından kaynaklanmaktadır. Bu hatalık bebeklerde daha yaygın olarak gözükmektedir. İsilikte kaşıntı, döküntü, kızarıklık gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

  Aşağıdaki yazımızda “İsilik nedir?, Bebeklerde isiliğe ne iyi gelir?, Bebeklerde isilik ne zaman geçer?” gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

  İsilik Nedir?

  İsilik bebeklikten itibaren tüm yaşlarda görülebilen bir rahatsızlıktır. Ter kanallarının tıkanması sonucunda ciltte kaşıntı, döküntü ve kızarıklık gibi şeyler meydana gelmektedir. Bu hastalık genellikle yaz aylarında aşırı terlemenin etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Ter kanallarının tıkanması sonucunda derinin alt tabakasında kalan ter üst tabakada kızarıklık oluşturmaktadır. Ayrıca isilik ileri derece kaşıntı, kanamalar ve kabuklu yaralara neden olabilir. Basit tedavi yöntemleriyle bu hastalık tedavi edilebilir. İsilik bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak iltihaplı bir oluşum söz konusuysa bulaşıcı olabilir. Doktorunuza başvurarak tedavi olabilirsiniz.

  İsilik Neden Olur?

  İsiliğin birçok nedeni bulunmaktadır. Aşağıdaki iliğin olma nedenleri yer almaktadır.

  • İsilik yaz aylarında havanın ısınmasıyla,
  • Çok sıkı ve dar kıyafetler giyildiyse,
  • Güneşli havalarda uzun süre güneşte kaldıysa,
  • Aşırı terlemeye maruz kaldıysa,
  • Kıyafetler sentetik malzemeden ise isilik olabilir.

  Bebeklerde İsilik İçin Ne Kullanılır?

  Hematan ve sudokrem pişiklerde olduğu gibi isilik tedavisinde de kullanılmaktadır. İsilik oluşan bölgeye kremin ince bir tabaka halinde sürülmesi gerekmektedir. Hematan ve sudokrem gibi isiliğe iyi gelen farklı kremlerde vardır. Doktorunuza başvuru yaparak hangi krem bebeğinizin cildine uygunda o kremi tercih edebilirsiniz.

  Bebeklerde İsilik Nasıl Anlaşılır?

  İsilik dirsek içinde, koltuk altında veya sırtta oluşabilecek döküntülerdir. Bu döküntü dışında kızarıklık, deriyle aynı renkte olan şişlik, kırmızı lekelenme gibi belirtiler isilik belirtileridir.

  İsilik Belirtileri Nelerdir?

  Görünürde çevresi kırmızı ve içi sıvı olan küçük kabarcıklardır, kaşıntı, ve deride karıncalanma gibi hisler. Ciddi durumda olanlar için belirtilerde ateş, titreme hissi, mide bulantısı ve aşırı ağrı gibi belirtileri oluşmaktadır.

  Bebeklerde İsiliğe Ne İyi Gelir?

  Anne adayları tarafından en yaygın karşılaşılan problemlerden bir de isiliktir. Eğer bebeğiniz isilik problemi ile karşı karşıya ise, ilk yapmanız gereken soğuk bezin o bölgeye uygulanmasıdır. Eğer uyguladığını bu yöntem bir işe yaramıyorsa ve bebeğinizin ateş gibi şikayetleri varsa, en yakın doktora vakit kaybetmeden görünmelisiniz.
  Bebeğinizde isilik yüzünde isilik oluyorsa en fazla sebep olanlar çok sıkı sıkıya giydirilmesi ve bebeğin üzerinin terleyecek şekilde örtülmesidir. Bebeğinize sık sık ılık banyo yaptırın, antiseptik içeren temizlik sabunu kullanmaya özen gösterin. Rahatlatıcı ve koruyucu etkisi bulunan aloe vera jeli bebeğinizin vücuduna sürebilirsiniz.

  Bebeklerde İsilik Evde Nasıl Tedavi Edilir?

  Bebeğinize öncelikle ılık duş aldırın, üzerine ince terletmeyecek giysileri giydirmeyi tercih edin, Eğer bebeğiniz çok terliyorsa, üstünü sık değiştirin. Oda sıcaklığını bebeğinizi terletmeyecek şekilde serin tutmalısınız.

  Bebekler İçin En Çok Tercih Edilen İsilik Kremleri

  Anneler isilik tedavisinde en etkili kremlerin hangileri olduğunu merak etmektedir. Aşağıda doktorların en çok önerdiği isilik kremleri markaları yer almaktadır.

  • Bepantol Baby pişik kremi
  • Hametol pişik kremi
  • Uni Baby pişik kremi
  • Bübchen pişik kremi
  • Sebamed pişik kremi

  Yeni Doğan Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

  Yeni doğmuş bebeğinizde isiliği önlemek ve isiliği geçirmek için esas olan bebeğinizi kesinlikle terlemesine müsaade etmemekten geçer, rahat ve ince giysilerle bebeğinizi serin tutmalısınız. Sık sık ılık duş aldırmak ve bebeğin bulunduğu ortamı terlemeyecek şekilde serin olarak kalmasını sağlamalısınız

  Unutmayın ki bu şartları sağladığınız takdirde bebeğiniz pişik olmaz, pişik var ise de böyle davranışta bulunduğunuz zaman pişik kendiliğinden geçecektir.

  Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer?

  Bebeklerde oluşan isiliği nasıl geçeceği ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Aşağıda bebeklerde oluşan isiliğin nasıl geçeceği ile ilgili detaylar yer almaktadır.

  • Bebeğinizin serin ortamda olmasına özen gösterin. Çünkü bebeğiniz terlememelidir.
  • Boyun altı, kasık gibi bölgelerinde isilik varsa, yıkayın ve bir bez yardımıyla kurulayın.
  • Serin ve zaman zaman nemli kıyafetler giydirin.
  • Derideki gözeneklerin daha fazla tıkanmaması için pudra, bebek yağı ve nemlendirici gibi ürünler kullanmayın.
  • Tatildeyseniz sürekli denize girmesini sağlayın ve duş aldırın.
  • Dar olmayan rahat giysiler giydirin.
  • Pamuklu teri emen kıyafetler giydirmeye özen gösterin.

  Terlediği zaman pamuklu bir havlu ile tahriş etmeden silin.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.