Prospan Şurup Bebeklerde Kullanılır Mı? Bebeklerde Kullananlar

  Prospan Şurup Bebeklerde Kullanılır Mı? Bebeklerde Kullananlar

  Prospan Şurup Bebeklerde Kullanılır Mı? Bebeklerde Kullananlar; Ebeveynler bebeğine bir ilaç vermeden önce detaylara dikkat etmektedir. Bebeğinize herhangi bir ilaç vermeden önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir. Prospan şurup da bebek için kullanılmadan önce mutlaka bir doktora danışılması gerekmektedir.

  Bu yazımızda Prospan şurubun bebeklerde kullanım durumu ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

  Prospan Şurup Nedir?

  Sağlık bakanlığının onayladığı ilk bitkisel öksürük şurubudur, prospan öksürük şurubu şekersiz olarak üretilmektedir, bu şurup genel olarak öksürük için kullanılır. Yapısında doğal ürünler barındırmaktadır, bu yüzden içiniz rahatlıkla kullanılabileceği bir üründür.

  Prospan şurubun etken maddesi bitkisel olan kurutulmuş hedera helix folium ekstresidir..

  Prospan Şurup Ne İşe Yarar?

  Prospan şurup; Öksürükte ve bronşlarda iltihap oluşması gibi üst solunum yolları hastalıkları için kullanılır. Doktor kontrolünde, önerdiği dozlarda almalısınız. Prospan şurubu kullananlar balgam ve öksürükten kurtulduklarını belirtmişlerdir.

  Prospan Şurup Bebeklerde Neden Kullanılır?

  Öksürük bebeklerde en sık görülen şikayetlerdendir. Prospan şurup da bebeklerde öksürüğün kesilmesine yardımcı olan ilaçtır. Birçok doktor öksürük şikayeti ile gelen bebeklere Prospan şurubu vermektedir.

  Prospan Şurup Bebeklerde Kullanılır Mı?

  Prospan şurup bebeklerde kullanılmaktadır. Fakat bu şurubu bebeğinize vermeden önce mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Bazı durumlarda bebeklerde yan etkileri bulunabilir. Prospan şurup önceden internetten satın alınabiliyordu. Fakat Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile yalnızca eczanelerden satın alınabilir.

  Prospan Şurup Kaç Aylık Bebeklere Verilir?

  Prospan şurup 1 yaş üstü bebeklerde güvenle kullanılmaktadır, fakat 1 yaş altı bebeklerde güvenirliliği test edilmediği için doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

  Prospan Şurup Bebeklerde Öksürüğü Keser Mi?

  Prospan şurup öksürüğün kesilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle doktorlar tarafından en çok tercih edilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

  Prospan Şurup Ne Kadar Sürede Etki Eder?

  Prospan şurubun daha hızlı etki etmesi ve içeriğinde bulunan bitkisel homojonitesinin bozulabilir olduğu için mutlaka kullanılmadan önce çalkalanması gerekir. Şurup genelde 5 gün boyunca devam eden kuru öksürüğü bir günde azaltmaktadır.

  Prospan Şurup Günlük Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

  Prospan şurup kullanan ebeveynler bebeğine günde kaç defa verilmesi gerektiğini araştırmaktadır. Eğer doktorunuz başka bir şekilde kullanım talimatı vermediyse aşağıdaki gibi çocuğunuza verebilirsiniz.

  • 1 yaşından küçük ve 1-5 yaş grubu çocuklara günde 3 defa 2,5 ml verilmelidir.
  • 6 yaşından ve daha büyük çocuklarda ise, günde 3 kez 5 ml verilmelidir.
  • Yetişkinler ise, günde 3 kez 5- 7,5 ml verilmelidir.

  Prospan Şurubun Yan Etkileri Nelerdir?

  Prospan şurubunun yan etkileri ise; Bulantı, kusma, mide ve bağırsak şikayetlerine benzer şikayetlerdir.

  Prospan Şurup Yasaklandı Mı?

  Prospan şurubun yasaklanıp yasaklanmadığı merak edilmektedir. İlaç önceden internetten ve reçetesiz satın alınabiliyordu. Fakat artık yalnızca Sağlık Bakanlığı ile anlaşmalı eczanelerden satın alınabilmektedir.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.