Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

  Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

  Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer? Ebeveynlerin en korktuğu şeylerden biri bebeğinin hastalanmasıdır. Bebeklerde en çok görülen hastalıklardan biri de ishaldir. Bebeklerde ishal tedavisi farklı nedenlerden dolayı olmaktadır. Bu sorunla karşılaşan aileler bebeğine ishali kesen besinler yedirmelidir. Eğer ishali geçmezse mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

  Aşağıdaki yazımızda bebeklerde ailelerin merak ettiği soruların başında “Bebeklerde ishale ne iyi gelir?” sorusunun cevabı yer almaktadır.

  Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

  İshal olan bebeklerde sıvı dengesini korumak oldukça önemlidir. Yeni doğan bebeklerde ishal şikayetine sık sık rastlanmaktadır. Eğer belirli bir düre geçtikten sonra ishal şikayeti hala geçmediyse mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Eğer bebeğiniz ek gıdaya geçmediyse daha sık emzirmelisiniz. Ek gıdaya geçiş yaptıysa ishale iyi gelen besinler tüketmelidir.

  Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

  Bebeği ishal olan annelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta hijyendir. Anne ve babanın kişisel temizliklerine önem göstermesi gerekmektedir. Anneler bebeğinin altını temizledikten sonra mutlaka elini yıkamalıdır. Bebeğin emziği, biberonu ve kullandığı diğer şeyler sıcak suda bekletilmelidir. Bu sayede ishali daha hızı geçecektir.

  Bebeklerde İshal Nasıl Kesilir?

  Bebeklerde ishalin nasıl kesileceği ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Aşağıda bebeğin ishalinin nasıl kesileceği ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır.

  6 aydan küçük çocuklar genelde henüz ek gıdaya başlamamıştır. Eğer bebeğiniz 6 aydan küçükse daha sık aralıklarla emzirilmesi gerekir. Ayrıca ishal olan bebeklerin vücudundaki sıvılar azalmaktadır. Bu nedenle bebeğinize kaynattıktan sonra soğutulan ılık su verilmelidir.

  Eğer bebeğiniz ek besin alıyorsa yoğurt, çorba, taze sıkılmış meyve suyu gibi şeyler vermelisiniz.

  Bebekler Neden İshal Olur?

  Bebeklerin ishal olmasında en önemli unsur beslenme bozukluklarıdır. Bağırsak enfeksiyonları, besin zehirlenmeleri ve antibiyotik kullanımı bebeklerin ishal olmasındaki etkenlerdir. Özellikle antibiyotik kullanımı bebeklerde ishale neden olan ve sıklıkla karşılaşılan problemlerin başında gelmektedir. Ayrıca süt ile beslenen çocuklar beslenme ihtiyacını karşılayamayacağı için ishal olmaktadır. Eğer bebeğiniz 6 aylıksa ek gıda da ishale iyi gelen besinleri yedirebilirsiniz.

  Bebeklerde İshale İyi Gelen Besinler

  Anneler bebeği ishal olduğunda iyi gelen besinlerin hangileri olduğunu araştırmaktadır. Aşağıda bebeklerde ishale iyi gelen besinler yer almaktadır.

  • Patates bebeklerin severek tükettiği besinlerdir. Bebeğiniz ishal olduğunda patatesi püre haline getirerek yedirebilirsiniz.
  • Havuç ishalin geçmesine yardımcı olan sebzelerdendir. Havucu haşlayıp püre haline getirerek bebeğinize yedirebilirsiniz.
  • Çocukların severek tükettiği leziz besinlerden biri de böğürtlendir. Böğürtleni ezip püre haline getirerek veya suyunu sıkarak bebeğinizin tüketimini sağlayabilirsiniz.
  • Elmayı püre haline getirerek bebeğinize yedirmelisiniz. Bu sayede bebeğinizin ishali geçecektir.
  • Muz bebeklerin severek tükettiği gıdaların başında gelmektedir. Bol potasyum kaynağı olan muzu bebeğinize püre haline getirerek yedirmelisiniz.
  • Pirinç lapası bebeklerin kolayca tüketebileceği besinlerdendir. Bebeğinize pirinç lapası yedirerek ishal sorunun yok olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Nişasta ve suyu karıştırıp pişirdikten sonra bebeğinize içirin. Bu karışım sayesinde bebeğinizin ishali kısa sürede geçecektir.

  Diş Çıkaran Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

  • Düzenli bir şekilde bebeğinizi emzirmeye veya biberonla beslemeye devam edin. Mamasının şeker oranının yüksek olmadığından emin olun.
  • Bebeğiniz katı gıdalara başladıysa, durumu kontrol altında tutmaya çalışın ve ishale iyi gelen gıdaları küçük porsiyonlar halinde servis edin. (muz, pirinç, elma püresi ve tost) protein açısından zengin yiyecek ve sebzeler ilave etmeniz yararlı olacaktır.
  • Bebeğinize/çocuğunuza bol miktarda su içirmeye çalışın, ishal sık görülüyorsa, sıvı alımına destek olarak piyasada da bulunan bebek oral elektrolit çözeltisi ekleyin.
  • Doğasından dolayı veya ilave şeker oranları yüksek içeceklerden vermeyin.
  • İshal devam ederse derhal doktorunuza başvurun.

  Emen Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

  Emen bebeklerde vitamin ve mineraller anne sütü ile geçmektedir, dolayısıyla annenin yediği içtiği her şey bebeğe sütten geçmektedir. Bu süreçte annelerin haşlanmış patates, muz, pirinç lapası, probiyotik besinler, elma, ayva, fındık ve lifli gıdalarla beslenmesi emzirdiği bebeğine sütten geçecektir ve bebeğin ishaline iyi gelecektir.

  İshal Olan Bebek İçin Doktor Ne Zaman Aranmalı?

  Bebeğinizin ishaline eğer kusmakta ekleniyorsa bu çift taraflı su kaybına neden olacaktır. Aynı zamanda yüksek ateş (38,5 derece ve üstü) ve ishalin 3 günü geçmesi ve şiddetli karın ağrısının da olması durumunda derhal hastaneye gidilmelidir.

  Bebeklerde İshali En Hızlı Ne Keser?

  Annenin yediği içtiği her şey bebeğe sütten geçmektedir. Bu süreçte annelerin haşlanmış patates, muz, pirinç lapası, probiyotik besinler, elma, ayva, fındık ve lifli gıdalarla beslenmesi emzirdiği bebeğine sütten geçecektir ve bebeğin ishaline iyi gelecektir. Çocuklarda ise posalı ve lifli yiyecekler ile beslenmesi bağırsakların çalışma sistemine etki edeceği için ishali kesmektedir. Havuç, muz, soyulmuş elma, pirinç lapası veya pirinç suyu, patates haşlaması veya püresi, yoğurt ve ayran bir çok kişinin evinde bulunan ve ishale etkili başlıca besinlerdir.

  Çocuklarda İshali Bıçak Gibi Ne Keser?

  Çocuklarda ani oluşan ishale karşı kuru karanfil mucizevi şekilde etki eder. İshali sanki bir bıçak gibi kesiverir, ishal durumunda kuru karanfil kürünü 2-3 gün uygulayın, ishalden dolayı oluşan karın ağrısını, bağırsak hareketliliğini kısa bir zaman diliminde ortadan kaldıracaktır.

  Bebeklerde İshal Günde Kaç Defa Olur?

  Bebeğiniz diğer mevsimlere oranla yaz mevsiminde ishal daha da sık görülmektedir. 3 aydan büyük bebekler bir gün içinde 3ila 5 defadan fazla, sulu ve mikraı bol dışkılıyorsa bu ishaldir, 3 aydan küçük bebeğiniz ise gün içerisinde 10 ila 12 den fazla bol ve bezinden taşma şeklinde sulu bir kaka yapıyorsa bu ishal olarak belirtilir.

  Bebeklerde Hangi Renk İshal Tehlikelidir?

  Tüm bebek ve çocuklarda kakanın rengi yedikleri ile alakalı olup fakat sulu ve sümüksü olan kakalara dikkat edilmelidir. Kaka kanlı ve siyah renkte ise mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Bu arada çoğunlukla renk olarak değil de kakanın sulu olmasından dolayı bebeğinizin sıvı kaybı oluşması tehlikelidir.

  Bebeği İshalden Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

  Bebekler anne sütü ile beslenmelidirler, anne sütü bebeğinizi mikroplara karşı korumaktadır ve sıvı ihtiyacını rahatlıkla karşılamaktadır. 6 aydan önce diğer sütler kesinlikle verilmemelidir, 6 aydan büyük bebekleriniz için çorba, doğal yoğurt, pirinç unu maması, elma ve muz verilebilir.

  Bebeklerde isilik ve pişik olmaması için altını kirli bırakmamalısınız.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.