Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

   Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

   Anne Sütünün Faydaları Nelerdir? Anne sütü bir bebeğin gelişimi ve büyümesi için ihtiyaç duyduğu ideal besin kaynağıdır. Uzmanlarda bu görüşü savunmaktadır. Fakat bazı özel durumlarda (anne sütünün yetersizliği, hayat şartları, annenin sağlık durumu vb.) takviye veya sürekli beslemede mama kullanılır.

   Bebeği Besleme Yöntemi Ne Olmalıdır?

   Bebeği sağlıklı beslemede özellikle 0-6 ay aralığı ek gıdaya geçiş dönemine kadar önceliğimiz anne sütü olmalıdır. Anne sütünün yetersizliğinden yakınıyorsak süt arttırıcı besinleri yemeye, dinlenmeye, daha fazla sıvı tüketmeye (başta su olmak üzere) özen gösterilmeli. Gerektiğinde uzmana danışılmalıdır. Hala anne sütü bebeğin beslenmesi için kafi gelmiyorsa mama takviyesi ile desteklenebilir.

   Mama zengin içerikli, anne sütüne en yakın ve bebeğin tadını seveceği mama olmalıdır.

   Anne Sütünün Özellikleri

   Anne sütünün özellikleri bebeklerin ilk 6 ayda ihtiyacı olan vitaminler, yağ vb. içinde her türlü değerli besinler içeren bebeğin içeceği çok yararlı bir besin kaynağıdır. Anne sütünün içinde bulunan koruyucu maddeler içermesi bebeğin enfeksiyonlardan korumaktadır. İçerisinde yeterli miktarda bebeğin doyuracak kadar su ve besleyecek kadar vitamin bulunduğu için, bebeğe su verme ihtiyacı da olmamaktadır.

   Anne Sütünün Bebeğe Faydaları Nelerdir?

   Halk arasında da söylendiği üzere annenin tükettiği tüm besinler emzirme yoluyla direkt olarak bebeğe geçer. Bu da bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişimi için gerekli proteinleri, vitaminleri, enzimleri aldığı anlamına gelir.

   Annenin kullandığı zararlı maddelerin de bebeğe vereceği zararları söylemeden geçemeyiz.

   Öyleyse anne sütünün bebeğin bireysel tüm ihtiyaçlarını karşıladığını söylemeliyiz.

   Araştırmalar anne sütünün, bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyor. Anne sütüyle beslenen bebekler diğer bebeklere göre daha az hastalanıyor.

   Anne sütü bebekleri hastalıklardan koruyor.

   Anne sütüyle beslenen bebeklerin, yetişkinlik dönemlerinde daha az obeziteye yakalandığı araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

   Emzirilen bebekler (reflü gibi sağlık problemleri yok ise)mama kullanan bebeklere göre daha az kusarlar. Çünkü anne sütü midede mama kadar uzun süre kalmaz.

   Anne sütü sindirim kolaylığı sağlar.

   Bebeği Anne Sütüyle Beslemenin Anneye Faydaları Nelerdir?

   Anne bebeğini beslemekten mutluluk duyar, bebeğin doyduktan sonra ki huzur hali ve kollarında uykuya dalışı anneyi rahatlattığı için psikolojik olarak kendini iyi hisseder. Annelik duygusu bu nokta da devreye girmiş olur. Anne ve bebek arasında sarsılması zor ve güzel bir bağ oluşur.

   Emzirmek, annenin sağlıklı olarak hızlı toparlanmasını sağlar.

   Yumurtlamanın gecikmesini sağlar.( bu demek değildir ki emziren anne hamile kalmaz)

   Göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır. Rahim ve yumurtalık kanserlerine karşı korur.

   Faydalarının yanı sıra kolaylıklarına da değinmek mümkün, yanınızda biberon, termos ve mama kutusu taşımanıza gerek yoktur. Nerede olursanız olun yeterli sıcaklıkta bebeğin besini hazırdır. Yatarak emzirebileceğiz için gece beslemeleri daha kolaydır. Hayat şartlarına bakıldığında ekonomiktir. Araç gereçlerinden ve mama harcamalarından tasarruf sağlar.

   Bebeği Mamayla Beslemenin Yararları ve Zararları Nelerdir?

   Kişisel tercihlerden veya özel durumlardan dolayı anneler bebeklerini mamayla beslemek durumunda kalabilir. Bu bebekle anne arasında bir bağ oluşmayacağı anlamına gelmez. Anneler bu durumda suçluluk duymamalıdır, suçluluk duymanın ne anneye ne de bebeğe faydası yoktur. Mamayla besleyen annelerin dikkat etmesi gereken bazı hususlardan yararlarından ve zararlarından bahsedelim.

   Mamanın Yararları Nelerdir?

   Yer mekan söz konusu değildir, anneler kuytu bir yer aramak zorunda kalmazlar, bebeğin beslenme sıklığını ve miktarını takip etmeleri daha kolaydır. Baba, büyükanne, teyze ve hala gibi diğer aile bireylerinin de besleme imkanı olduğu için anneye de olanak sağlar.

   Mamanın Zararları Nelerdir?

   Ebeveynlerin en çok yakındığı ve zorlayan konu maliyettir. Mamayla beslemede gerekli araç ve gereçlerin fazlalığı cep yakabilir. Hazırlamanın zaman alması bazen bebeği hırçınlaştırdığı için panik yaratır. Mama stoğunun takip edilmesi gerekir, evden çıkarken yanımıza alacağımız çantanın ağırlığı külfet olur.

   Bebek maması kullananların dikkat etmesi gereken ilk konu mamanın son kullanım tarihidir. Ürünün deformasyona uğrayıp uğramadığına bakılmalıdır, özellikle anne sütüne en yakın, zengin içerikli, bebeğin seveceği bir mama tercih edilmelidir.

   NOT: Sağlığınız ve özel şartlarınız elverdiği sürece bebeğinizi anne sütüyle beslenmeniz dileğiyle…

   BENZER KONULAR

   En İyi Bebek Bezi Markası Hangisi

   Bebekte Pişik Neden Olur? Pişik Nasıl Geçer?

   Bebek Maması Markaları ve Bebek Maması Önerisi

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.