Bebekler Ne Zaman Emekler? Bebek Kaç Aylıkken Emekler

  Bebekler Ne Zaman Emekler? Bebek Kaç Aylıkken Emekler

  Bebekler Ne Zaman Emekler? Bebek Kaç Aylıkken Emekler; Emekleme bebeğin fiziksel gelişimini tamamlamasında en önemli basamaktır. Bebek emeklemeye başlayarak fiziksel gelişiminin ilk aşamasını tamamlar. Çünkü bebeğin emekleyemeye başlaması kaslarının ve motor becerilerinin geliştiğinin göstergesidir. Emekleme aşaması bebekten bebeğe göre değişiklik göstermektedir.

  Aşağıdaki yazımızda bebeklerin emekleme sürecine ilişkin detaylı bilgiler yer almaktadır.

  Bebekler Kaç Aylıkken Emekler?

  Bebekler kaç aylıkken emekler sorusu ebeveynlerin merak ettiği soruların başında gelmektedir. Bebekler 4 ayda destekle oturmaya başlamaktadır. 6 ayda herhangi bir desteğe ihtiyaç duymadan oturabilmektedir. Desteksiz oturmaya başlayan bebekler emeklemeye hazırdır.

  Kas becerileri genelde emeklemek için 8. ayda fonksiyonlarını tamamlamaktadır. Kas ve motor becerilerini kazanan bebekler 8. aydan itibaren emeklemeye başlamaktır. Fakat bu süre bebeğin gelişimine göre değişmektedir. Bebek daha erken emekleyebileceği gibi bu süre daha da geç olabilir.

  Bebekler Nasıl Emekler?

  Emekleme önce el ve bacakların üzerinde durma işlemi olarak tanımlanmaktadır. Emeklemeye başlayan bebek sürünme ve kollarını kullanarak kendini ileri doğru itmektedir. Emeklemenin farklı yolları vardır. Bu yolları deneyerek bebekler emeklemek için gerekli becerileri geliştirir ve öğrenmiş olur.

  Emekleme Döneminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

  Emekleme aşamasında bebek hareketli olacağı için ilk yapılması gereken güvenli bir ortam oluşturmaktır. Düşebilecek veya ona zarar verecek nesnelerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bebeğin ulaşabileceği yerler, çekmecelerde yutabileceği bir şey bulunmamalıdır. Ayrıca bebekler emeklerken ellerini yere sürmektedir. Bu nedenle evin hijyenine dikkat edilmelidir.

  8 Aylık Bebek Neden Emeklemez?

  Bebeklerin emekleme süresi genellikle 8. ayda gerçekleşmektedir. Fakat bu süre bebeğin gelişimine göre değişmektedir. 8 aylık olan bebek emeklemiyorsa yeterli motor gelişimini tamamlamamış olabilir. Bu bebeğinizin el, kol ve bacak kaslarının yeterince gelişmediğinin göstergesidir.

  8 aylık olan bir bebeğin emeklememesinin diğer nedeni ise, yaşına göre kilosunun fazla olması olabilir. Kilo ölçümü yaptırdığınızda bebeğinizin gelişiminin normal olup olmadığını doktorunuza danışabilirsiniz.

  Bebekler En Geç Ne Zaman Emekler?

  Emekleme dönemi bebeğin fiziksel ve kas becerilerin gelişme durumuna göre değişmektedir. Bebeklerin emekleme süresi 8-11 ay gibi bir süre değişmektedir. Bu normal bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaşan ebeveynlerin endişelenmesine gerek yoktur. Eğer bebeğinizin diğer gelişim fonksiyonları yerinde gidiyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Fakat aksi bir durum söz konusu ise mutlaka doktora gözükmelisiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.