Bebekler Ne Zaman Oturur?

  Bebekler Ne Zaman Oturur?

  Bebekler Ne Zaman Oturur? Bebeklerin oturabilmesi, emekleyebilmesi, yürüyebilmesi için fiziksel gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Fiziksel gelişimini eksiksiz olarak tamamlayan bebeklerin ne zaman oturacağı ebeveynler tarafından merak konusudur.

  Aşağıdaki yazımızda “Bebekler ne zaman oturur?” Sorusunun cevabı yer almaktadır.

  Bebekler Ne Zaman Oturur?

  Bebekler 4. ayda fiziksel gelişimini tamamlamaya başladığı için destekle oturtulabilir. Bebeklerin desteksiz oturması ise 6-8 aylarda olabilir. Bebeklerin oturabilmesi için karın, boyun ve sırt kaslarının kuvvetlenmiş olması gerekmektedir.

  Bebeklerin Desteksiz Oturabileceği Nasıl Anlaşılır?

  Bebeğinizi desteksiz oturması için bazı hareketlerini gözlemlememiş gerekmektedir.  Mesela bir bebek basını kaldırıp etrafa bakabiliyorsa veya destekli otururken başını dik tutabiliyorsa yavaş yavaş desteksiz oturtmaya başlayabilirsiniz.

  Bebek Oturmaya Nasıl Hazırlanır?

  Bebeğin kaslarını güçlendirmek oturması için en önemli şeydir. Bebeğin oturabilmesi için sırt, boyun ve karın kaslarının güçlenmiş olması gerekmektedir. Kasların gelişimi için bir nebzede olsa ebeveynlere iş düşmektedir. Mesela bebek yüz üstü yatırıldığında etrafına bakar, kollarını ve bacaklarını hareket ettirir. Böylece bebeği sırt ve karın kasları çalışır.

  3 Aylık Bebeği Oturtulur Mu?

  Uzmanlar tarafından belirtilene göre bebeklerde oturma aşaması 4. ayda yapılmalıdır. 3 aylık bir bebeğin kasları henüz gelişmemiştir. Bu nedenle 3. ayda bebeğin oturtulması doğru değildir. Bebeklerin oturma aşaması 4.-9. Aylara kadar devam etmektedir Her bebek için bu süreç farklı olacaktır.

  Bebeği Oturtmak Zararlı Mı?

  Bazı ebeveynler bebeği oturtmak için aceleci davranır.  Fakat bebeğin oturması için aceleci davranmaya gerek yoktur. Çünkü bebeklerin oturabilmesi için kaslarının güçlenmesi gerekmektedir.  Kasları güçlenmeden bebek oturtulursa bu durum onun doğal ilerleyişine engel teşkil edebilir.  Erken oturan bebeklerde kaslar daha az güçlenmektedir. Bu ise, bebeğin refleks gelişimini olumsuz etkiler.

  Bebekler Ne Zaman Döner?

  Bebekler 4.aya kadar kasları gelişmediği için 2 aylıkken yan yatırıldığında sırt üstüne dönebilirler. 4. aydan sonra ise sırtüstü yatan bebekler kasları gelişmeye başladığı için yan dönebilirler. Bu aydan sonra boyun kasları, karın kasları ve kol kasları gelişmeye başlar. 4. aydan sonra başlayan dönmeler bazen 7. aya kadar sürebilir, bu her bebeğin kendine ait gelişimini tamamlaması ile alakalıdır, sağlıksal bir sıkıntı olmamakla birlikte gelişimini yavaş veya hızlı diye tabir edilebilir.

  Bebekler Ne Zaman Yürür?

  Bebeklerde emekleme başladığında artık ebeveynler bebeğim ne zaman yürür diye meraklanırlar. Her bebeğin büyüme evresi farklı olduğu için başka bebeklerle karşılaştırmaya kesinlikle girilmemelidir. Bebeğin erken veya geç yürümesinin zekayla bağlantısı yoktur, tamamıyla gelişimi ile alakalıdır, bebekler ortalama 12 ila 16 ay arasında yürümeye başlar. Desteksiz oturan, çevresindeki nesnelere tutunarak ayağa kalkan bebekler için artık yürüme zamanı yaklaşmış demektir.

  Fazla kilolu bebekler ve hızlı emekleyen bebekler genellikle daha geç yürürler. Daha fazla bilgi için “Bebekler Ne Zaman Emekler” yazımızı okuyabilirsiniz.

  Bebeğin boyun kasları, karın kasları ve kol kasları 4. aydan itibaren gelişmeye başladığı için bu evrelerde bebekler dönmeyi öğrenmeye başlar, bu aydan itibaren bebeğinizi kesinlikle yüksek bir yerde tek başına bırakmamalısınız, bu düşmesine sebep olacaktır. 5. aydan ve 7 .ay arası bebeğiniz yuvarlanmaya başlayacaktır. Bu başlamadıysa şayet onu dönmeye teşvik edecek materyaller kullanarak onun materyallere doğru dönmesini sağlayabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.