Bebek Memeyi Neden Red Eder?

   Bebek Memeyi Neden Red Eder?

   Bebek Memeyi Neden Red Eder? Emziren anne adaylarının en sık karşılaştığı problemlerden biri de bebeğin memeyi reddetmesidir. Yeni doğum yapan anneler bebeğini sorunsuz bir şekilde emzirmek ister. Fakat bazı bebekler memeyi reddedebilir. Meme reddi bebeğin emmek istemesinden kaynaklanmaktadır. Bu isteksizlik bebeğin doğduğu andan itibaren veya daha sonra başlayabilir. Bebeğin memeyi reddetmesinin farklı nedenleri olabilir.

   Aşağıdaki yazımızda annelerin merak ettiği “Bebek memeyi neden reddeder?” sorusunun cevabı yer almaktadır.

   Bebek Memeyi Neden Emmek İstemez?

   Bebeklerin büyüme döneminde bir takım değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimlerden biri de bebeğin emmeyi reddetmesidir.  Genellikle bebekler büyüme döneminde fiziksel ve psikolojik değişikler yaşamaktadır. 

   İlk aylarda bebeklerin emmeyi reddetmesi olası bir durum değildir. Ancak bazı bebekler ilk doğduğu andan itibaren emmeyi istememektedir.

   Doğumdan Hemen Sonra Bebek Neden Memeyi Reddeder?

   Bebeklerin doğumun hemen ardından memeyi reddetmesi pek mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda yeni doğan bebekler memeyi reddedebilir. Yeni doğan bebeklerin emme becerisi gösterebilmesi için damak, dil, dudak gibi emme fonksiyonlarının gelişmesi gerekmektedir.  Bu nedenle yeni doğan bebeklerde dil, damak ve dudakların sağlıklı olup olmadığı mutlaka kontrol edilmelidir.

   Bebeğin Memeyi Reddetmesinin Nedenleri?

   Bebeğin memeyi reddetmesinin farklı nedenleri olabilir. Aşağıda bebeğin memeyi reddetmesinin nedenleri yer almaktadır.

   • Stres

   Annenin yaşadığı stresten bebeklerde etkilenmektedir. Anne bebeğini emzirirken stresli ve huzursuz bir süreç yaşarsa bebek memeyi reddedebilir. Bu nedenle emziren anne adayı stresli ve huzursuz ortamlardan uzak durmalıdır.

   • Emzirilen Ortam

   Bebeklerin algıları 3-4 aylıkken açıktır. Emzirdiği ortamdaki olayları algılayabilir. Bu durumda bebek memeyi reddedebilir. Bu nedenle emziren anne ve bebek ile baş başa kalabileceği bir ortam olması gerekmektedir. Ortamın sıcaklığı da bebeğin memeyi reddetmesinin nedenlerinden olabilir.

   • Annenin Tükettiği Gıdalar

   Annenin tükettiği gıdalar sütün tadını değiştirebilir. Bu durumda bebeğin memeyi reddetmesine neden olabilir. Bu nedenle sarımsak, soğan gibi keskin tatlara sahip gıdaların tüketmemesi gerekmektedir. Böyle bir durum söz konusu ise, anne sütünü sağmalıdır. Sağdıktan sonra sütün tadı eskiye dönecektir. Sütün tadı eskiye döndükten sonra bebeğinizi emzirebilirsiniz.

   • Burun Tıkanıklığı

   Burun tıkanıklığı gibi hastalıklar nedeniyle bebeğiniz memeyi reddedebilir. Çünkü bebeğiniz ağızdan nefes almak ister. Eğer bebeğiniz burun tıkanıklığı nedeniyle memeyi reddediyorsa, aspiratör yardımıyla burnu temizlenmelidir. Ya da doktorunuza başvurarak bebeğiniz için burun damlası alabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz daha rahat nefes alacaktır.

   • Pamukçuk

   Pamukçuk yeni doğan bebeklerde görülen ağız içinde çıkan mantar enfeksiyonudur. Bu enfeksiyon nedeniyle bebeğinizin ağzında peynire benzeyen beyaz lekeler çıkmaktadır. Bu durum emme esnasında bebeğinizin canını acıttığı için memeyi reddetmesine neden olabilir. Eğer bebeğinizin ağzında pamukçuk enfeksiyonu varsa, mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

   • Hatalı Emzirme Tekniği

   Hatalı emzirme tekniği bebeğin memeyi tutmasını zorlaştırdığı için memeyi reddetmesine neden olabilir. Doğru emzirme tekniklerini öğrenerek bebeğinizin rahatça memeyi kavramasını sağlayabilirsiniz.

   • Emzirme Saatleri

   Bebeklerin alıştıkları belirli rutinler vardır. Emzirme saatlerinde değişiklik yapıldığında bebeğiniz memeyi reddedebilir. Bu nedenle bebeğinizin alıştığı saatlerde emzirmenizi tavsiye ederiz.

   • Biberon Alışkanlığı

   Bebeğinize sütünüzü sağıp ara ara biberonla veriyorsanız, memeyi reddetmesine neden olabilir. Çünkü bebeğiniz biberona alışır. Bu nedenle bebeğinizi emziremediğiniz dönemlerde biberonla değil, kaşıkla sütünüzü vermelisiniz.

   • Sütünüzün Miktarı Yetersizse

   Eğer bebeğiniz doymuyorsa, memeyi reddedebilir. Bu durum genellikle 4. aydan sonra iştahlı olan bebeklerde gözlemlenir. Sütünüz bebeğe yetersiz gelse dahi emzirmek için zorlamalısınız. Daha sonra ek gıda verebilirsiniz.

   • Yeni Bir Hamilelik Varsa

   Yeni bir hamilelik varsa genelde annelerinin sütünün tadı değişmektedir. Bu nedenle bebek memeyi reddeder. 

   • Sütünüz Fazla Geliyorsa

   Sütünüzün fazla gelmesi bebeğinizin memeyi reddetmesine neden olabilir. Çünkü bebeğin ağzına hızlı bir şekilde dolum olacağı için bebek memeyi reddeder.

   • Bebek Memeyi Isırdığında Aşırı Tepkiler Verilmemeli

   Diş çıkaran bebekler bazen memeyi ısırabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız aşırı tepkiler vermemenizi tavsiye ederiz.  Çünkü aşırı tepki verdiğinizde bebek korkar ve memeyi reddeder.

   Meme Reddi Yaşayan Anneler Neler Yapmalıdır?

   Meme reddi yaşayan anneler bebeğine nasıl bu alışkanlığı tekrar kazandıracağını merak etmektedir. Bebeği memeyi reddeden anneler ilk olarak ne zamandan itibaren reddettiğinin süresine dikkat etmelidir.  Daha sonra bebeğin memeyi neden reddettiğini, herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanıp kaynaklanmadığını araştırmalıdır. Eğer ortada sağlıkla ilgili bir problem yoksa bebeğinizi yeniden emzirmeyi denemelisiniz.

   Eğer bebeğiniz emmeyi hala reddediyorsa, silikon meme uçları, biberon gibi emzirme araçları kullanabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.