Nescafenin İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Nescafenin İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Neskafenin İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Neskafenin içmenin faydaları ve zararları neler olabilir bunu birlikte inceleyelim. Yazımıza başlamadan önce kısaca, Neskafenin özellikleri kahve türlerine göre çeşitlilik gösterir. Nescafe granül kahve türleri arasında bulunmaktadır ve çeşitli paket formlarında satıldığı için kullanım ömrü uzundur. Bir yıldan daha fazla tüketilebilir ömrü olan neskafe, paketi açıldığı zaman hızlıca tüketilmesi gerekmektedir. Americano, latte ya da cappuccino gibi seçenekleri de satışa sunulmuştur. Soğuk kahve olarak satılan çeşitleri de bulunur. Nescafe her ne kadar kolay hazırlanan ve tüketilen bir kahve olsa da faydaları kadar zararları da vardır. Kalp hastalarının kafein tüketmemesi tavsiye edilir.

  İçerisinde bol miktarda kafein içeren nescafe, tıpkı kahve ve çay gibi içeceklerde yer alan kafein sayesinde hafızamızı güçlendiriyor, daha iyi konsantrasyon olmamızı sağlıyor, hatta astım belirtilerini bile iyileştiriyor.

  İşte, sizin severek tükettiğiniz nescafeye dair bilmeniz gerekenler:

  Nescafe Nedir?

  Nestle markasına ait bir hazır kahve olan Nescafe markası, aynı zamanda dünyada ilk hazır kahveyi de üreterek, piyasaya süren firma olma özelliği taşımaktadır. Nescafe içeriğine bakıldığında sıcak suda eriyen hazır bir kahve olduğu görülmektedir. Granül kahve olarak ta bilinen nescafe, sıcak suda hızlı çözünür ve kullanıma hazır hale gelmektedir. Paketlenmiş bir gıda olduğu için tüketim miktarına dikkat edilmesi gerekir. Nescafe, hızlıca kahve tüketmek isteyen kişiler tarafından rahatça kullanılabilir.

  Nescafe, yumuşak tadı ve hoş kokusu ile hemen hemen bütün evlerde ve ofislerinde bulundurulan bir hazır kahve çeşidi olarak, en sevdiğimiz kahve çeşitleri arasında yer alıyor. Çeşitleri arasında ikisi bir arada, üçü bir arada, fındık aromalı, köpüklü latte vb. farklı çeşitleri bulunan ve her bir çeşidi bizlere ayrı bir tat sunan Nescafe, tıpkı Türk kahvesi ve çay gibi yüksek oranda kafein içeriyor. Türkiye’nin yanı sıra dünyada da  çok fazla ilgi gören kahve türlerinden biri olarak, uygun fiyatı ile de her bütçeye hitap etmektedir.

  Nescafe İçmenin Faydaları Nelerdir?

  Gündelik hayatımızda sık olarak tükettiğimiz nescafe içmenin faydaları nelerdir? Nescafe içmek neye iyi gelir hakkında sizlere bilgi derledik. Az tüketildiğinde faydaları olan nescafe, fazla tüketildiğinde zararları da olduğu asla unutulmamalıdır.

  • Metabolizmanın daha hızlı ve aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olan Nescafe, bu özelliği sayesinde yağ yakımını kolaylaştırıyor.
  • Diyetisyenler tarafından kilo vermek isteyen kişilere önerilen Nescafe, böylelikle kişinin kısa bir sürede dilediği kiloya ulaşabilmesine de olanak tanıyor.
  • Ancak Nescafe’nin ve içeriğinde bulunan kafeinin metabolizma hızlandıran bu etkisinden yararlanabilmeniz için mutlaka 2 si bir arada olan yani şekersiz ürünlerden tüketmeniz gerekiyor.
  • 3’ü bir arada olan ürünlerde bulunan yüksek şeker miktarı ise tam tersine kilo almanıza neden olabiliyor.
  • Güçlü bir ağrı kesici olarak bilinen kafein, baş ağrılarının daha kolay bir şekilde geçmesine de aracılık ediyor.
  • Özellikle bir bardak Nescafe sonrasında içilen ağrı kesici ilaç, etkisini kat ve kat daha fazla gösteriyor.
  • Migren ağrılarına da iyi gelen Nescafe’yi başınız ağrıdığı zamanlarda tüketebilir, kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • Pek çok bilim adamı tarafından yürütülen çalışmalara göre Nescafe, pankreas sağlığını gözetiyor. Kişiyi pankreas kanserine yakalanmaktan koruyan Nescafe, pankreasın yanı sıra bağırsaklarda da kötü huylu tümör oluşumunu önlüyor.
  • Bağırsakları uyararak, harekete geçiren Nescafe, bu özelliği sayesinde sık sık kabızlıktan şikayetçi olan kişilerin de yardımına koşuyor.
  • Serotonin hormonunun az miktarda salgılanmasının en önemli sonuçlarından biri olan intihar düşüncesine ve depresyona da iyi gelen Nescafe, kişinin olumsuz ve depresif düşüncelerinden arınmasına öncülük ediyor.
  • Bu yüzden de depresyon ve anksiyete hastalarına günde 2-3 bardak Nescafe tüketmeleri uzmanlar tarafından öneriliyor.
  • Özellikle güne bir bardak Nescafe içerek başlayan kişiler, gün içerisinde daha stressiz bir şekilde çalışma şansı elde ediyor.
  • Akşam saatlerinde tüketildiğinde ise kişinin üzerindeki yorgunluğu alarak, daha huzurlu bir akşam geçirmesine katkıda bulunuyor.

  Nescafenin İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  Nescafe İçmenin Zararları Nelerdir?

  Kendimizi daha dinç ve enerjik hissetmemizi sağlayan Nescafe, maalesef ki tüketimde aşırıya kaçtığımızda birtakım yan etkilerine maruz kalmamıza da neden oluyor.

  Bu yüzden Nescafe tüketiminin günlük 2-3 bardağı kesinlikle aşmaması gerekiyor. Aksi halde pek çok rahatsızlığa yakalanma riskiniz tükettiğiniz Nescafe miktarına bağlı olarak kat ve kat artabiliyor. Nesfacenin zararları ve bilinen yan etkileri ;

  • Aşırı miktarda kafein tüketimi, kalp ritmini bozarak kalbin daha hızlı bir şekilde çarpmasına neden oluyor. Tansiyon değerlerini de yükselten Nescafe tüketimi, tansiyona bağlı pek çok rahatsızlığı da tetikliyor.
  • Kadınlar tarafından günde 2-3 bardaktan daha fazla tüketildiğinde doğurganlığa zarar veren Nescafe, hamile bayanlar tarafından yoğun bir şekilde içildiğinde ise doğumun düşükle sonuçlanmasına yol açabiliyor.
  • Mide asidinin daha yüksek miktarda salgılanmasına neden olan Nescafe, bu özelliği yüzünden reflü, gastrit ve ülser semptomlarını kötüleştiriyor. Bu yüzden reflü, gastrit ve ülser hastalarının mümkün olduğunca Nescafe tüketiminden kaçınmaları gerekiyor.
  • Aşırı miktarda kahve tüketimi, vücudumuzdaki demir ve kalsiyum gibi pek çok vitamin ve mineralin idrar yollarıyla dışarı atılmasına yol açıyor. Sonuç olarak vitamin ve mineral erimesi; kas/kemik zayıflığını ve güçsüzlüğünü, nihayetinde kemik erimesini beraberinde getiriyor.
  • Aşırı miktarda tüketildiğinde kalp başta olmak üzere çoğu organımıza zarar veren Nescafe, kalp ritim bozukluklarına davetiye çıkarıyor. Aşırı tüketimin uzun yıllar boyunca devam etmesi ise kişinin kalp krizine yakalanma olasılığını ciddi oranda yükseltiyor.
  • Aynı zamanda kalp hastalarının da Nescafe tüketiminden kaçınmaları ve kahve tüketimini günde maksimum 1 bardak ile sınırlandırmaları sağlıkları açısından son derece önem arz ediyor.
  • 3’ü bir arada gibi yüksek miktarda şeker içeren, katkı maddeli Nescafe tüketiminde aşırıya kaçanların diyabet hastası olma olasılıkları artıyor. Aynı şekilde diyabeti bulunan kişilerin Nescafe tüketiminden uzak durmaları gerekiyor.

  Nescafe İçmek Kilo Verdirir Mi?

  En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de nescafe içmek zayıflatır mı?, nescafe içmek kilo yapar mı?, nescafe içerek zayıflamak istenilirse bunu yemeklerden önce içerek hayata geçirilmelidir. Nescafe içmek tokluk hissi vererek yemek ihtiyacını ortadan kaldırdığından kilo vermek için bazı diyet listelerine bile girmektedir. Özellikle sabahları aç karına içmek çok fazla kişi tarafından tercih edilmesine rağmen aşırı tüketmekte yarardan çok zarar vereceği unutulmamalıdır.

  Nescafe İçmek Uykuyu Kaçırır Mı?

  İster Türk kahvesi olsun, ister nescafe olsun, yatmadan önce içmek uykuyu kaçırmaktadır. Bilimsel olarak kanıtlanan nescafenin uykuyu kaçırmasının sebebi ise uyarıcı etkisi olan kafein maddesi nescafe içmek daha zinde olmanızı ve enerjik olmanızı sağlar. Bu yüzden yatmadan önce kesinlikle kahve içilmemelidir.

  Nescafe İçmek Anne Sütünü Azaltır Mı?

  Aşırı miktarda kafein tüketmek, uykusuzluk, sinir ve huzursuzluğa neden olduğu için sağlığa da zararı bulunmaktadır. Bebeğini emziren anneler ise içtikleri nescafe anne sütüne geçtiği için az miktarda kafein bile olsa bebekte bazı zararların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

  Nescafe İçmek İshale İyi Gelir Mi?

  İshalseniz nescafe içerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. Dikkatli olmanız gereken konu ise fazla tüketildiğinde kabızlığa sebep olmaktadır.

  Nescafenin Tarihi Geçerse Ne Olur?

  Her paketlenmiş ürün gibi nescafeninde son kullanma tarihi vardır. Bu tarihten sonra tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

  Nescafe İçmek Adeti Keser Mi?

  Türk kahvesi veya nescafe içmeyi seven kadınlar, nescafeyi aşırı tüketen kadınlar acaba nescafe içmek adeti keser mi?, nescafe içmek adet gecikmesine neden olur mu? sorularını çok sık sormaktadır. Aşırı tüketmek adet (regl) gecikmesine neden olabileceği gibi adet gecikmesine bağlı olarak adet sancılarının meydana gelmesine neden olabilir.

  Nescafe Kaç Kaloridir?

  Nescafe kalori oranı, tükettiğiniz nescafe çeşidine göre değişiklik göstermesine karşın toplam kalori oranları şu şekildedir;

  • Bir bardak 3’ü 1 Arada: 78 kalori.
  • Bir bardak 2’si 1 Arada: 60 kaloridir.
  • Nescafe Classic :  70 kalori
  • 1 Paket nescafe gold .:4 kalori
  • Nescafe latte : 127 kalori

  Nescafe İçmek Şekeri Yükseltir Mi?

  Diyabet hastası iseniz kesin olarak doktorunuza danışmadan tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Nescafe uzmanların yaptığı araştırmalara göre şekersiz olarak tüketildiğinde şekeri yükseltmediği bilinmektedir.

   

  Sizlere makalemizde nescafenin içmenin faydaları ve nescafenin içmenin zararları hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Ya siz, günde kaç bardak nescafe içiyorsunuz? yorumunuzu bırakarak bizimle paylaşabilirsiniz.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.