Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

  Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

  Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur? Bebek sahibi olmak birçok ebeveyn için heyecan verici bir süreçtir. Bu süreçte birçok ebeveyn bebeğinin cinsiyetini merakla bekler. Bebek sahibi olacak kişiler, bebeğin cinsiyetinin kaçıncı haftada belli olacağını merak etmektedir.

  Bu yazımızda bebeğin cinsiyetinin kaçıncı haftada belli olacağı ile ilgili merak edilen detaylar yer almaktadır.

  Bebeğin Cinsiyeti Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Belli Olur?

  Bebeğin cinsiyeti aslında anne rahmine düştüğü andan itibaren bellidir. Fakat anne ve baba olacak kişilerin bunu anlaması için bebeğin gelişimini tamamlaması gerekmektedir. Hamileliğin 8. haftasında bebeklerin genital organları belirginleşmeye başlar. Ama 8. haftada cinsiyet hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir.

  Bebeğin Cinsiyetini Kim Belirler?

  Bebeğin cinsiyetini kimin belirlediği de en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Bebeğin cinsiyeti kadın ve erkek olarak belirlenmektedir. Kadınlarda genetik yapılar XX iken, erkeklerde XY’dir.

  Bebeğin cinsiyetini belirleyenler ise erkeklerdir. Baba adayından Y kromozomu gelirse, bebeğin cinsiyeti erkek, X kromozomu gelirse bebeğin cinsiyeti kız olacaktır.

  Bebeğin Cinsiyeti En Erken Kaçıncı Haftada Belli Olur?

  Bebeğin cinsiyeti hangi hafta belli olur

  Bebeğin cinsiyeti en erken 16. haftada belli olmaktadır. Fakat 16. haftada verilen cinsiyet tahminleri %100 doğru değildir. Kesin olarak bebeğinizin cinsiyetini 20. haftada öğrenebilirsiniz.

  3 Aylık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

  Gebeliğin ilk 3 ayında bebeğin cinsiyeti pek anlaşılmaz. Eğer bebeğinizin cinsiyetini çok merak ediyorsanız 12. haftanın bitmesinden itibaren vajinal ultrason ile bebeğinizin cinsiyetini tahmini olarak öğrenebilirsiniz. 16. hafta sonunda tahmini değerlerin doğru çıkma olasılığı daha fazladır. 20. haftada ise, bebeğinizin cinsiyetini kesin olarak öğrenebilirsiniz.

  Erkek Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Hafta da Belli Olur?

  Genellikle erkek bebeklerin cinsiyeti daha erken belli olmaktadır. Bebeğinin cinsiyetini öğrenmek isteyen kişiler bir uzmana gitmelidir. Uzmanlar tarafından, genital bölgedeki koridorun izlenmesini sağlayarak bebeğin cinsiyetini öğrenebilecektir. Ama net bir cinsiyet olması için bebeğin 20. haftanın geçmesini beklemelisiniz.

  Kız Bebeğin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

  Kız bebeğin cinsiyeti kesin olarak 16. Ve 18. Haftada belli olur. Kız bebeklerin cinsiyetinin erkeklere göre daha geç belli olmasının nedeni ise üreme organlarının daha geç gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

  İkiz Bebeklerin Cinsiyeti Kaçıncı Haftada Belli Olur?

  Bebeklerin ikiz olduğu 5. haftadan itibaren ultrason cihazı ile anlaşılmaktadır. Bazen bu süre bebeğin duruşuna göre uzamaktadır, doktorlar kesin olarak 7 ila 8 hafta arası kesin olarak ikiz bebekler diyebilmektedir. Bunun sebebi ise 5 haftalıkken görülen 2 adet keseden bir tanesi sağlık sorunları nedeniyle oluşumunu tamamlamadan kaybolmaktadır.

  12 Haftalık Bebeğin Cinsiyeti Belli Olur Mu?

  1. haftadan itibaren doktorlar bebeğin cinsiyeti hakkında tahmince bulunabilir. Fakat bu tahminlerin doğru çıkma olasılığı azdır. Bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğu ile ilgili kesin bilgi edinmek isterseniz 20. haftaya kadar beklemelisiniz.

   Bebeğin Cinsiyeti Hangi Yöntemlerle Öğrenilebilir?

  Bebeğin cinsiyetini öğrenmek için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Kullanılan yöntemler aşağıda yer almaktadır.

  • Ultrason

  Genellikle en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. Bebeğin anne karnında aldığı pozisyon cinsiyetin net olarak anlaşılması için önemlidir.

  • Üç Boyutlu Ultrason

  Bebeğinin cinsiyetini daha erken öğrenmek isteyen ebeveynler tarafından tercih edilen ultrasondur. Bunun sayesinde bebeğinizin cinsiyetini 11. ve 14. haftalarda öğrenebilirsiniz.

  Üç boyutlu ultrason genellikle düşük tehlikesi olan hamileliklerde kullanılmaktadır.

  • Amniyosentez

  Gebelik kesesinden alınan bir sıvı yardımıyla bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek amniyosentez yöntemi ile mümkündür. Bu yöntem ileri yaş hamileliklerde tercih edilmektedir.

  • Koryon Villus Biyopsi

  Bu yöntem genellikle hamileliğin 9. -13. Haftalarında uygulanmaktadır. Özel bir iğne ile plesantadan bir parça alınır. Bu yöntem genellikle bebekte genetik bir sorun olup olmadığını kontrol etmek amacıyla yapılmaktadır.

  • Kordosentez

  Bebeğin kordonundan alına kan hücresi ile bebeğin cinsiyetini öğrenebilmek mümkündür. Bu yöntem genellikle kalıtsal hastalıkların saptanmasında kullanılmaktadır.

  YORUMLAR

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.