En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

   En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

   En Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Anne olmak isteyen kadınlar hamilelik belirtilerinin neler olduğunu araştırmaktadır. Hamile olan kişilerin vücudunda bazı değişiklikler olmaktadır. Vücudunuzdaki hormonal değişikliklerden hamile olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Ancak hamile olduğunu anlamanın kesin yolu test yaptırmaktır.

   Aşağıdaki yazımızda en erken hamilelik belirtilerinin neler olduğu ile ilgili detaylar yer almaktadır.

   Hamileliğin Erken Belirtileri

   Hamile olan kadınların vücudunda bazı değişiklikler olmaktadır. Aşağıda hamileliğin erken belirtilerin neler olduğu ile ilgili detaylar yer almaktadır.

   • Mide bulantısı ve kusma
   • Yorgunluk hissi
   • Baş dönmesi
   • Uyku hali
   • Yemek yemek için aşırı istek
   • Tuh hali değişkenliği
   • Şişlik ve kabızlık
   • Kanama ve akıntı
   • Hassas göğüsler koyu meme uçları
   • Sık sık idrara çıkma durumu
   • Unutkanlık
   • Cilt problemleri
   • Aşırı yorgunluk hissi
   • Adet gecikmesi
   • Vücutta şişkinlik ve ödem
   • Sırt ağrısı

   En Erken Gebelik Belirtisi Nedir?

   En erken hamilelik belirtisi adetin gecikmesidir. Adet gecikmesi gibi bir problem yaşıyorsanız mutlaka test yaptırmalısınız. Ruh halindeki değişimler, yorgunluk ve halsizlik gibi hisler de en erken hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

   Hamileliğin ilk belirtileri, döllenmenin oluşmasından sonraki 5-10 gün arasında hissedilebilir. Regl dönemi öncesi ve zamanında yaşanan şişkinlik hissedilmesi, hamileliğin ilk belirtilerindendir. Göğüs kısmında yaşanan hassasiyetlik, göğüs uçlarının ve çevresinde bulunan halkanın koyu renge dönüşmesi de hamileliğe işaret eder.

   Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

   Hamilelik belirtilerinin ne zaman başlayacağı anne olacak adaylar tarafından merak edilmektedir. Hamile olan adaylarda bu belirtiler 4-5. Haftada görülmeye başlamaktadır. Bu da genellikle adet gecikmesi olduktan sonraya denk gelmektedir. Kadınlar genellikle gebelik belirtilerini hamileliğin 2 ayından itibaren hisseder.

   1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

   Bir hafta gebeliğin nasıl anlaşılacağının en önemli belirtisi adet dönemindeki gecikmedir.  Fakat adet döneminde gecikmeler bazı nedenlerden kaynaklı da olabilir. Bu nedenle gebe olduğunu anlamak isteyen kişilerin kesin bir sonuç elde edebilmesi için test yaptırması gerekmektedir.

   Adet Gecikmesi

   Adet gecikmesi hamileliğin ilk ve en erken belirtisidir. Fakat her adet gecikmesinde gebelik olmamaktadır. Eğer daha önce bir ilişki yaşadıysanız gebelik olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle test yapmanızı tavsiye ederiz.  Eğer gebelik gibi bir durum yoksa ve sık sık adet gecikmesi sorunuyla karşılaşıyorsanız mutlaka bir doktora gitmelisiniz.

   Göğüslerde Hassasiyet

   Hamilelikte vücutta gözle gözüken değişiklikler olmaktadır. Bu değişikliklerden biri de daha hassas göğüsler ve koyu meme uçlarıdır. Genellikle hamile olan kadınlar bu süreçte yüz üstü yatamamaktadır. Bu durumda hamilelikte gözüken yaygın belirtilerdir.

   Sık Sık İdrara Çıkma

   Hamilelik döneminde bazı hormonal değişiklikler olmaktadır. Bu değişikliklerden biri de sık sık idrara çıkmaktır. Artan hormonlar ve büyüyen rahim nedeniyle mesane kapasitesinde bazı değişimler olmaktadır. Artan progesteron hormonu idrara çıkışı artırmaktadır.

   Halsizlik ve Uyku Hali

   Hamileliğin ilk üç ayında progesteron hormonunun artmasıyla halsizlik ve uyku durumu oluşmaktadır. Üçüncü ayın sonunda bu durum daha da azalacak ve normal yaşantınızdaki gibi olacaktır.

   Mide Bulantısı ve Koku Hassasiyeti

   Mide bulantısı ve koku hassasiyeti de hamileliğin en yaygın belirtilerindendir. Mide bulantısı ve koku hassasiyeti HCG hormonuna bağlı olarak değişmektedir. İkiz bebeği olacak adaylarda bu durumda daha da yaygındır. Mide bulantısı ve koku hassasiyeti sorunu da ilk üç aydan sonra devam etmemektedir.

   Duygusal Dalgalanmalar

   Hormonal değişikliklerden dolayı hamile olan kişilerde duygusal değişiklikler sık sık gözlenmektedir. Genelde hamile olan kişiler, aşırı duygusal, alıngan ve depresif bir ruh haline sahiptir. Böyle durumlarda baba adayının anneye daha hassas yaklaşmasını tavsiye ederiz.

   Kanamalar (Akıntılar)

   Bazı kadınlarda hamilelik gerçekleştikten 10-14 gün sonra kanama gözlemlenebilir. Bu kanama yerleşme kanaması olarak bilinmektedir. Her kadında böyle bir durum söz konusu değildir. Böyle durumla karşılaşan kişilerin endişelenmesine gerek yoktur. Çünkü döllenmiş yumurtanın rahmin iç tabakasına tutunmasını sağlamaktır.

   Baş Dönmesi

   Baş dönmesi e hamilelikte gözüken belirtilerdendir. Hamilelikte baş dönmesinin nedeni damarların genişlemesinden ve kan şekerinin düşmesinden kaynaklanmaktadır.

   Sırt Ağrısı

   Sırt ağrısı da hamilelikte yaygın olarak gözlemlenen belirtilerdendir. Genellikle hamileliğin ilk haftalarında olmaktadır. Ancak bazı kadınlarda ilerleyen dönemlerde de sırt ağrısı sorunu olabilir. Bu ağrı genellikle 27. haftadan 34. haftaya kadar daha yoğun hissedilebilir.

   Cilt Problemleri

   Cilt problemleri de hormonal değişimlerden dolayı kaynaklanan sorunların başında gelmektedir. Oluşabilecek cilt sorunları arasında kaşıntı, damar genişlemesi, lekelenme, erkek tipi saç dökülmesi ve tırnak kırılması gibi problemler olabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.